Nie przewidziano, że nauczyciele będą pracować dłużej niż 40 lat
Ostatnią nagrodę jubileuszową nauczyciel otrzymuje za 40 lat pracy. Nie przewidziano, że mógłby być zatrudniony dłużej, dlatego kolejnych nagród już nie ma. Za 45 lat pracy nie dostanie nic. Takie prawo to relikt przeszłości, kiedy to nauczyciele mogli przechodzić na emeryturę już po 25 latach pracy.
Artykuł 47 Karty Nauczyciela wyznacza nagrody jubileuszowe po 20, 25, 30, 35 i – ostatnia – 40 latach pracy (info tutaj). Dalej nauczyciel może pracować, ale już bez szans na nagrodę. Inni pracownicy budżetówki nie mają takiego ograniczenia, urzędnicy dostają nagrody po 45 latach pracy. Dzieje się tak, ponieważ dawniej, gdy tworzono prawo do nagród jubileuszowych, nie mieściło się w głowie, aby nauczyciel pracował 45 lat. Już 40-letni staż wydawał się mało realny.
ZNP domaga się zmian przepisów od paru lat. PiS był jednak głuchy na potrzeby nauczycieli. Obecna władza jest bardziej przychylna dla pracowników oświaty, jest więc szansa, że nagroda za 45 lat pracy zostanie wprowadzona (szczegóły tutaj). Zmiana przepisów mogłaby motywować nauczycieli, aby nie przechodzili jeszcze na emeryturę, tylko poczekali na jubileusz 45-lecia w zawodzie. 300 proc. wynagrodzenia ekstra to spora pokusa.
Komentarze
nauczyciel jeśli chce pracować 40 lat rzetelnie jest po tym „doświadczeniu” wrakiem człowieka, więc skończmy tą dyskusję, maksymalnie 30 lat, ale nie polecam
Nagrody jubileuszowe do likwidacji. Państwo nie ma pieniędzy. Jest coraz bardziej zadłużone.
@lela22 – 10 MARCA 2024 – 8:36 (poprzedni wpis)
„Nie zauważyłeś, że zniknęły stąd trolle, które potrafiły tylko ubliżać innym, mającym na określony temat odmienny niż oni sami pogląd. Poprosiłem Gospodarza o to i jak widać uczynił skutecznie to, co obiecał.”
I ta a skuteczność była zadowalająca?
@eche – 8:39 (poprzedni wpis)
„Jakiemuś politykowi Z Teksasu dziennikarz wytknął, że
mało eksportują. – Jak to? Przecież eksportujemy do Colorado, Georgii, Kalifornii…
Pewnie podobnie mógłby powiedzieć niejeden syberyjski oligarcha.”
A ten syberyjski oligarcha to już będzie czysto syberyjski? Czy wciaz rosyjsko-syberyjski tylko?
Byłbym ostrożny z oczekiwaniami wobec nowych „bogów”. Oświata, nauka, ale też i kultura w tym kraju od wielu lat są traktowane jako „piąte koła u wozu”. Jest bicie piany o „rozwoju”, „motorach postępu” itp. a jak przychodzi do rozdziału pieniędzy, to ciągle są „ważniejsze wydatki”: wcześniej, skądinąd potrzebne, autostrady, potem nikomu niepotrzebny przekop, wirtualne gigalotnisko, podobnie wirtualne autka na baterię, teraz wojna na wschodzie, więc wiadomo co: himarsy, f16, pioruny czy jak tam się nazywają te wszystkie kosztowne zabaweczki polityków, którym mogą sobie podbijać swoje ego (ale już np. nie schrony, obrona cywilna itp.). Nie kładę lagi na nowej władzy, rządy PiS były co najmniej nieporozumieniem, ale wszyscy czegoś oczekują…
@Orteq
Jak sam widzisz- NIE!
MOŻE to oznaczać, że decyzja nie od Gospodarza zależy.
@
Orteq
11 marca 2024
0:03
@”A ten syberyjski oligarcha to już będzie czysto syberyjski? Czy wciaz rosyjsko-syberyjski tylko?”
Dlaczego „tylko”. Może raczej „aż”. Na razie nie znosi sie na to, że nie będzie neokońsko-syberyjski. Ale co to ma wspólnego z czysto polską katastrofą pod nazwą edukacja? Zajęcia z georafii?
„że będzie neokońsko-syberyjski” nie zanosi się.
Idę na zajęcia z negacji.
Dodać należy, że budżetówka ma nagrody:
po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego;
po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.
A nauczyciele:
za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.
@lela22 – 8:41
Czy decyzja od Gospodarza zależy, okaże się zapewne. My, starzy wyrobnicy pióra, orientujemy się jednakże iz brak reakcji na napastliwość na współtowarzyszy niedoli blogowych, nawet ta bez najmniejszego powodu objawiana, to również przemyślny sposób dobregoo prowadzenia stron autorskich.
Gospodarz belfrem blogowym nie od parady został
Rada Ministrów Ukrainy planuje zaprzestać finansowanie placówek oświatowych liczących mniej niż 45 uczniów od 1 września 2025 r. i mniej niż 60 uczniów od 1 września 2026 r.
Czy w Polsce jest dużo „placówek oświatowych” niespełniających powyższych kryteriów i finansowanych z funduszy publicznych?
@eche – 8:43
Czy syberyjski oligarcha będzie czysto syberyjskim czy wciąż rosyjsko-syberyjskim „TYLKO” odnosi się do naszych ekspektacji. Tych związanych z powaleniem Putina oraz Rosji. Bo my tak już mamy ze te nadzieje od setek lat objawiamy. I objawiamy.
Zajęcia z geografii w tej materii, szczególnie wiedzą historyczną podparte, będą tu w sam raz
@Orteq
Zapewne domyślasz się, co o takim sposobie prowadzenia blogu sądzę ale po raz kolejny zastosuję się do rady mojej śp. Mamy . . .
@PR
Już się przygotowujesz?
Wiesz od kiedy zacznie to u nas obowiązywać?
Czy będzie to poprzedzone referendum czy tylko ratyfikuje to Zgromadzenie Narodowe poprzez aklamację?
Zupełnie bym zapomniał – przecież trwa konkurs: dwa proste twierdzenia. Do egzaminu z matematyki po szkole podstawowej trzeba przyswoić trudniejsze.
W tym miesiącu nagroda to już 27 000 zł – to trochę więcej niż najwyższa nagroda jubileuszowa 🙂
No ale jeśli w polskiej szkole dla nauczycieli 6 x 4 to nie to samo co 4 x 6 🙂
Nawet taki znawca nauk wszelakich, jak @Płynna rzeczywistość nie chce 27 000 zł, to znaczy, że w Polsce nauczyciele tarzają się w forsie.
@Płynna rzeczywistość
W Kielcach też takie standardy?
https://wiadomosci.wp.pl/afera-w-collegium-humanum-nieoficjalne-informacje-od-sledczych-7004834989951776a
A tu zabawny filmik: PiS à rebours 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=nfVYoM6kUpA