Nie przewidziano, że nauczyciele będą pracować dłużej niż 40 lat

Ostatnią nagrodę jubileuszową nauczyciel otrzymuje za 40 lat pracy. Nie przewidziano, że mógłby być zatrudniony dłużej, dlatego kolejnych nagród już nie ma. Za 45 lat pracy nie dostanie nic. Takie prawo to relikt przeszłości, kiedy to nauczyciele mogli przechodzić na emeryturę już po 25 latach pracy. 

Artykuł 47 Karty Nauczyciela wyznacza nagrody jubileuszowe po 20, 25, 30, 35 i – ostatnia – 40 latach pracy (info tutaj). Dalej nauczyciel może pracować, ale już bez szans na nagrodę. Inni pracownicy budżetówki nie mają takiego ograniczenia, urzędnicy dostają nagrody po 45 latach pracy. Dzieje się tak, ponieważ dawniej, gdy tworzono prawo do nagród jubileuszowych, nie mieściło się w głowie, aby nauczyciel pracował 45 lat. Już 40-letni staż wydawał się mało realny.

ZNP domaga się zmian przepisów od paru lat. PiS był jednak głuchy na potrzeby nauczycieli. Obecna władza jest bardziej przychylna dla pracowników oświaty, jest więc szansa, że nagroda za 45 lat pracy zostanie wprowadzona (szczegóły tutaj). Zmiana przepisów mogłaby motywować nauczycieli, aby nie przechodzili jeszcze na emeryturę, tylko poczekali na jubileusz 45-lecia w zawodzie. 300 proc. wynagrodzenia ekstra to spora pokusa.