Nauczyciel Roku – słowo do prezydenta i ministra edukacji

Zapoznałem się, podobnie jak wszyscy członkowie jury, ze zgłoszeniami do tytułu Nauczyciel Roku 2021. Powiedzieć, że szczęka opada, to nic nie powiedzieć. Nauczyciele aspirujący do nagrody robią tak wiele niewiarygodnie pięknych rzeczy dla swoich uczniów, że powinno się ich osiągnięcia upublicznić. Niech cała Polska się dowie i doceni.

Całą wyróżnioną Trzynastkę, spośród której zostanie za dwa tygodnie wyłoniony Nauczyciel Roku 2021, powinno się zaprosić do MEiN. Minister edukacji i nauki powinien mieć obowiązek zapoznania się z tymi osobami oraz ich osiągnięciami. Powinien przeczytać kilka razy każde zgłoszenie i spróbować pojąć, ile te działania wymagały pracy, talentu i przede wszystkim serca dla uczniów.

A przecież nie tylko nauczyciele uczestniczący w konkursie robią te piękne rzeczy. Jest wielu cichych i skromnych, którzy nie dążą do wyróżnień, a którym się one przecież należą. Minister powinien starać się o nich dowiedzieć i promować. Tymczasem jest odwrotnie. Jak mi zakomunikował pewien pracownik dawnego MEN, minister Anna Zalewska na wieść, że Nauczycielem Roku został pedagog z gimnazjum (kilka lat temu), podarła z furią podpisane już dyplomy i wycofała się z hukiem z patronowania Konkursowi NR.

Faktem jest, że wszyscy ministrowie, nawet Roman Giertych, byli współorganizatorami Konkursu i przychodzili na Zamek Królewski pogratulować zwycięzcy. Dopiero Zalewska się wycofała tuż przed ogłoszeniem wyników, a po niej Piontkowski i Czarnek. Bywali też bądź przysyłali listy gratulacyjne prezydenci, osobiście gratulował Bronisław Komorowski. Teraz nie ma ani prezydenta, ani ministra edukacji. Wszyscy oni, podobnie jak cały rząd PiS, mają nauczycieli, także tych najlepszych z najlepszych, gdzieś.

Zresztą nie bójmy się tego słowa: Andrzej Duda i Przemysław Czarnek mają sukcesy i wybitną pracę polskich nauczycieli w dupie. Jeśli jest inaczej, proszę mi to powiedzieć osobiście 12 października o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wtedy pochylę głowę i przeproszę.

Info o Konkursie Nauczyciel Roku i lista nominowanych tutaj.