Jezu, jutro matura z polskiego!
Ostatni dzień przed maturą to czas największego stresu. A jeśli nie zdam? Jest taka możliwość, choć porażka z polskiego przytrafia się zaledwie co trzydziestej osobie. Średnio jedna osoba w klasie może nie zdać tego egzaminu. Jeśli trafi na ciebie, będziesz wyjątkowy/ wyjątkowa.
Dawniej uczniowie uczyli się na pamięć imion i nazwisk pisarzy oraz tytułów ich dzieł. Obecnie nie jest to potrzebne, gdyż pełna list lektur znajduje się w arkuszu egzaminacyjnym. Jak ktoś nie pamięta, kto napisał „Przedwiośnie” czy „Wesele” albo jak miał na imię Kochanowski czy Reymont, może sprawdzić we własnym arkuszu. Nie trzeba nawet pisać sobie ściąg, gdyż ściągę dostarcza Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Tegoroczni maturzyści najsłabiej czują się w epokach staropolskich, które były omawiane zdalnie. Nieomal cała pierwsza klasa zeszła uczniom na zdalnym nauczaniu. Nie czują się pewni w literaturze średniowiecza, renesansu i baroku. Lepiej więc, aby w arkuszu maturalnym było jak najmniej pytań o najstarsze polskie dzieła. „Bogurodzicę”, „Legendę o św. Aleksym”, „Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią” oraz „Lament świętokrzyski” można by maturzystom darować. Nie ma też sensu pytać o „Kronikę polską”, „Kazania sejmowe”, „Odprawę posłów greckich” czy „Pamiętniki” Paska. Literatura polska niech zaczyna się od Mickiewicza.
Przypominam, że wypracowanie należy napisać na minimum 300 wyrazów. Nie na 150, nie na 200 i nie na 285, lecz na co najmniej 300. Może być 400 lub 500 wyrazów, ale nie może być 290. W zeszłym roku poproszono mnie, abym przyjrzał się maturze z polskiego, którą oceniono poniżej 30 proc. Byłem pewien, że wyciągnę kilka dodatkowych punktów z wypracowania. Okazało się jednak, że praca była za krótka, więc nic się nie dało zrobić. Drodzy Maturzyści, Drogie Maturzystki, napiszcie długie wypracowanie. Jak nie macie o czym, dodajcie do tekstu kilka śródtytułów. One też się liczą.
Powodzenia!
Komentarze
„Przypominam, że wypracowanie należy napisać na minimum 300 wyrazów.”
Jak czytam o pisaniu wypracowań, to zawsze przypomina mi się wywiad, jaki kilkanaście lat temu przeczytałem w „Gazecie Wyborczej”.
Była to rozmowa Agnieszki Kublik z synem profesora Janusza Czapińskiego. Studiował on wcześniej na jakimś wydziale humanistycznym – z tego co pamiętam w Instytucie Slawistyki – na Uniwersytecie Warszawskim. W pewnym momencie zapytał on dziennikarkę: Jak pani myśli, ile prac pisemnych musiałem napisać przez trzy lata studiów na UW?
Okazało się, że dokładnie zero. Dopiero jak przeniósł się do Włoch, aby kontynuować studia, zaczęli od niego wymagać pisania… 🙂 🙂 🙂
Na portalu dziennik.pl swój egzamin dojrzałości wspomina dziennikarka i prezenterka Katarzyna Burzyńska:
„Maturę wspominam bardzo dobrze, zawsze bardzo dobrze się uczyłam. Zdałam ją celująco. Dostałam szóstkę z matematyki, gdzie trzeba myśleć, więc sami wiecie, to nie było łatwe – mówi.”
Tak, „szóstkę z matematyki, gdzie trzeba myśleć”…
A wielu na tym blogu powątpiewa w użyteczność znajomości matematyki – czytaj: przydatności myślenia – w dalszej (poza STEM) nauce i generalnie w życiu…
Hitler przewidywał dla Polaków umiejętność liczenia do 500: może chociaż tyle pozwolą zostawic do matury.
„Tegoroczni maturzyści najsłabiej czują się w epokach staropolskich, które były omawiane zdalnie. ”
Za pośrednictwem medium? Nic dziwnego, medium musiało być już bardzo przemęczone, bo to i daleko, i popyt nadzwyczajny.
Kontekst kulturowy, w sam raz na maturę:
Dzień świra, reż. Marek Koterski.
https://pbs.twimg.com/media/GM46-oXW8AAnzYo.jpg
(Sekcja gimnastyczna)
To są naprawdę ciężkie, życiowe wybory. Kremacja w Albanii czy hajs i mieszkanie do końca życia na Białorusi?
(Sekcja gimnastyczna)
Kto by pomyślał, że tak szybko można zapomnieć języka w gębie:
https://pbs.twimg.com/media/GM4yDgbWAAAegHZ.jpg
@grzerysz
6 maja 2024
9:41
„Przypominam, że wypracowanie należy napisać na minimum 300 wyrazów.”
Zdawałem egzaminy w różnych krajach. Tam ograniczenie było od góry: nie więcej niż tyle a tyle wyrazów. Sprawdzający przekraślali tam wszystko, co przekraczało limit i oceniali tylko tekst, który sie w jego granicach mieścił. Resztę ignorował.
Good news z Bliskiego Wschodu?
„Stany Zjednoczone wstrzymały dostawę amunicji wyprodukowanej w USA do Izraela”
To pierwszy raz od 7 października, kiedy Ameryka wstrzymała dostawę broni do Izraela. Urzędnicy Tel Avivu starają się zrozumieć, dlaczego dostawa została wstrzymana. Ta nowa sytuacja ma miejsce w obliczu rosnącej międzynarodowej presji na Netanjahu, by porzucił plany inwazji na najbardziej wysunięte na południe izraelskie miasto Rafah.
Jak dotąd, premier Izraela nie podjął jeszcze decyzji w sprawie inwazji Rafah. I to jest ta good news z Bliskiego Wschodu na dzień dzisiejszy
https://www.youtube.com/watch?v=EVfzaezAJE4
@eche
Wszystko zależy od wielkości limitu. W Wordzie 300 słów to JEDNA strona A4. Książki dla dorosłych (takie bez ilustracji z Puchatkiem czy lokomotywą:) to przeciętnie 160-200 słów na stronie…
Wszyscy załamują ręce nad poziomem współczesnych maturzystów. Ponoć rzekomo dzisiejszą maturę z matematyki mogliby napisać ósmoklasiści sprzed 30 lat.
Jutub wyświetlił mi zadanie, które podobno pochodzi z egzaminu wstępnego na słynny MIT, z 1869 roku.
https://www.youtube.com/shorts/vp-3ECK54Ts
Na moje oko to zadanie jest akuratnie dostosowane do poziomu współczesnych ósmoklasistów. Ergo sum cogito, współczesny polski ósmoklasista = student MIT w 1896 roku. Duma!
@bois
6 maja 2024
19:33
@eche
„Wszystko zależy od wielkości limitu. W Wordzie 300 słów to JEDNA strona A4.”
Co do ilości to by sie nawet zgadzało: ok. 1500 znaków. Różnica w jakości: 300 wyrazów minimum vs 1500 znaków maksimum. To drugie wymusza dyscyplinę i spójność, pierwsze saankcjonuje potencjalne wodolejstwo.
„Skrzywdź Żyda, adwokat ci się przyda”
https://www.youtube.com/watch?v=cHsD-Ncltg0
Tak to wiekowy prawnik Alan Dershowitz pogroził protestującym studentom
eche
6 MAJA 2024
17:36
Podobnie, o ile pamietam do 500 slow ‚tutorial papers’, chyba do 2000 ‚essays’ z 10% marginesu w obie strony.
Do tego scisla struktura: introduction, body (proposition, supporting evidence, evaluation), conclusion.
Wodolejstwo dyskwalifikowalo autora z miejsca!
Protesty wybuchają na uniwersytetach w USA i na całym świecie przeciwko wojnie na Bliskim Wschodzie
Wygląda na to, ze bliża się punkt krytyczny najnowszej izraelskiej wojny. O tej drugiej strach wspominać.
Dzieje sie tak dlatego ze narody światowe – a wiec nie tylko amerykański ludek – nie chcą już dłużej finansować czy wspierać te różne wojny czy wojenki.
Zas Tel Aviv prze w kierunku despotycznych rządów większości we własnym kraju. Niedawne ograniczenia swobód dla Al Jazeery odzwierciedlają słabość i desperację rządów Netanyahu. Jest to już dostrzegane przez międzynarodową opinię publiczną. Co widać słychać i czuć
Dodajmy ze ostatnio wszystko spotyka się ze światową kontrolą oraz z reakcją na posunięcia przywódców.
Nie za wiele się da ukryć przed społecznością międzynarodową. Na przykład, rola mediów w pokonywaniu cenzur, wojennych czy innych, jest nie do przecenienia. W tym kontekście, młodsze pokolenia będą kształtować krajobrazy polityczne w coraz większym niz dotychczas stopniu. Nie tylko na Bliskim Wschodzie.
Nie tylko maturzystom, również wybitnym pedagogom i publicystą sugerował bym stanowczo by nie ograniczać się jedynie do pisania. Dobrze czasem coś przeczytać na temat kaligrafii. Daleko nie jest:
Pulsar; Naomi Baron: Tradycyjne czytanie i pisanie ma istotny wpływ na nasz mózg.
https://www.projektpulsar.pl/czlowiek/2248727,1,naomi-baron-tradycyjne-czytanie-i-pisanie-ma-istotny-wplyw-na-nasz-mozg.read
@eche
Ograniczenie prędkości na autostradzie jest dla samochodów będących w stanie przekroczyć tę prędkość. Minimum 300 znaków to chyba po to, by nie ulec pokusie przelania na papier trzyzdaniowego SMS-a:)
@płynna
I tak historia zatacza koło… Notabene, MIT miało wtedy 8 lat. Daleko do dojrzałości.
Rkwa,
… i publicystom sugerowalbym…
Czytanie czeste czegokolwiek ma istotny wplyw… na ortografie.