Organizacja pracy szkoły do poprawy

Uczniowie, którzy 1 września 2024 roku zaczną naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą już mieli HIT-u. Decyzję tę Barbara Nowacka ogłosiła w kwietniu, czyli w chwili, kiedy arkusze organizacyjne szkół dopinane są na ostatni guzik. Dyrektorzy będą musieli je teraz poprawiać.

Wykonywanie próżnej roboty jest typowe dla oświaty. Ledwo stworzy się jakiś plan, a już władza ogłasza zmianę. Plany trzeba poprawiać, a nieraz wręcz pisać na nowo. To zniechęca do porządnej roboty. Skoro i tak władza wydaje decyzję na ostatnią chwilę, nie opłaca się przykładać do pracy. Lepiej wykonać ją metodą „na odwal się”, przecież i tak trzeba będzie robić wszystko na nowo.

Ministerstwo mogło zadecydować w lutym, kiedy dyrektorzy zaczynali planować organizację pracy w nowym roku szkolnym. Wydanie decyzji w kwietniu nie jest jednak najgorsze. Anna Zalewska ogłaszała kluczowe decyzje w czerwcu, tuż przed wakacjami, żeby nauczyciele nie mieli ochoty protestować. Mamy więc jakiś postęp, chociaż do ideału, czyli szacunku dla cudzej pracy, jeszcze daleko.