Homilia wylatuje z podstawy programowej

Ruszyły prekonsultacje w sprawie okrojenia podstaw programowych wielu przedmiotów. Eksperci chcą, aby z języka polskiego wyleciała homilia. Stracą uczniowie, którzy planują studia w seminarium duchownym. Pójdą tam nieprzygotowani.

W części „Kształcenie literackie i kulturowe” podstawy programowej czytamy, że od ucznia technikum i liceum wymaga się, aby znał się na homiliach. Potrafił odróżnić arcydzieło od kiczu. Umiał ocenić tekst pod względem etycznym. Co to jest homilia zob. tutaj.

Tego jako polonista musiałem uczyć, mimo że nie bardzo się na tym znałem. Nawet po głowie chodziło mi, aby zapisać się na studia podyplomowe z teologii. Bez przygotowania teologicznego czułem się na lekcjach swojego przedmiotu jak bez ręki. Uzupełniałem wiedzę w ramach samokształcenia, czasem prosiłem księży o pomoc. 

Jednak to wszystko tylko półśrodki. Gdyby Czarnek dalej był ministrem edukacji, nauczyciel języka polskiego musiałby być magistrem teologii. Z polskiego wystarczyłby mu licencjat.

PS Okrojone podstawy zaczną obowiązywać od 1 września 2024. W tym roku szkolnym trzeba więc o homilii uczyć. Info o prekonsultacjach tutaj.