Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024. Dlaczego szkoły uwielbiają rywalizować?

Nie oszukujmy się. Wszyscy uwielbiamy rywalizację. Jak tylko opublikowany został Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024, rzuciliśmy się sprawdzać, kogo pokonaliśmy, a komu, niestety, ulegliśmy. Rywalizacja jest bardzo podniecająca.

Od wielu lat słyszę na szkoleniach dla nauczycieli, że powinniśmy uczyć współpracy. Że człowiek może najwięcej osiągnąć, gdy działa razem. Koniecznie należy zerwać z rywalizacją, gdyż daje sukcesy pozorne. Słuchamy tych uwag, zgadzamy się z nimi, dajemy słowo, że będziemy uczyć dzieci współpracy, że nawiążemy też współpracę z innymi szkołami, ale słowa nie dotrzymujemy. Współpraca nikogo nie podnieca.

Dyrektorzy łódzkich szkół dobrze się znają, niektórzy nawet wspólnie imprezują. Jednak na tym kończy się współpraca. Można się razem bawić, można poplotkować, ale potem każdy wraca na swoje podwórko i zachęca pracowników do rywalizacji. Nigdy nie zapomnę słów dyrektora, który motywował nas do pracy, mówiąc, że możemy być najgorsi, byle za nami było liceum takie a takie (tu wymieniał konkretną szkołę, naszego odwiecznego rywala).

Po ogłoszeniu wyników Rankingu Perspektywy 2024 w Łodzi się zakotłowało. Nikogo nie interesowało, jaką jakość osiągnęliśmy w tym roku (przy każdej szkole jest podana w skali od zera do stu). Liczyło się, kogo pokonaliśmy, a kto pokonał nas. No więc 1 LO w Łodzi rozłożyło na łopatki wszystkich i zdobyło pierwsze miejsce w województwie (Brawo!). Dwie pozostałe szkoły z podium – Liceum Uniwersytetu Łódzkiego (miejsce 2) i Liceum Politechniki Łódzkiej (miejsce 3) – gryzą palce do kości i kombinują, jak się zemścić. Współpraca nie wchodzi w grę. Szykujemy się do nowego turnieju.

Ranking Liceów (tutaj) i Techników (tutaj) Perspektywy 2024. Szkoły województwa łódzkiego tutaj.