Matematyk zastąpił historyka

Dwóch poprzednich kuratorów oświaty w Łodzi było historykami. Grzegorz Wierzchowski, powołany przez PiS w roku 2016 roku, specjalizował się w dziejach zakonów. Jego praca doktorska dotyczyła klasztoru dominikanów w Sieradzu. Waldemar Flajszer został kuratorem w roku 2020. Jest magistrem historii. Obydwaj byli też członkami PiS.

Barbara Nowacka do pełnienia obowiązków kuratora oświaty w Łodzi powołała matematyka Janusza Brzozowskiego. Specjalizuje się w wykorzystywaniu technologii informacyjnej w edukacji oraz w ochronie danych osobowych (studia podyplomowe). Nie wiadomo, czy zostanie kuratorem oświaty w Łodzi, na razie pełni tylko jego obowiązki.

Czy to koniec władzy historyków w łódzkiej oświacie? Czy teraz będą nią zarządzać matematycy? No i czy to ma znaczenie, jakie studia ukończył kurator oświaty? Lepszy historyk czy matematyk? A może wszystko jedno?

Warto też zwrócić uwagę na posiadanie legitymacji partyjnej. Poprzedni kuratorzy byli aktywnymi członkami PiS. Czy nowi kuratorzy też będą należeć do rządzącej partii? Czy doczekamy się wreszcie bezpartyjnych fachowców?