Ile nagród otrzymają nauczyciele 14 października? Jedną czy więcej?

Zwykle nauczyciel otrzymuje maksymalnie jedną nagrodę pieniężną. Jeśli dostał ją od prezydenta czy burmistrza, to już nie od dyrektora. W tym roku PiS przyznał nagrodę specjalną wszystkim nauczycielom. Czy to oznacza, że innych nagród już nie będzie?

Wstrzymanie nagród dyrektorskich dałoby wielką oszczędność w budżetach samorządowych. Jest więc pokusa, aby tak zrobić. Skoro PiS nagradza wszystkich nauczycieli (szczegóły tutaj), samorządy mogą dać sobie spokój z nagrodami. Byłoby to nawet sensowne, aby nagroda była jedna, a nie kilka.

Trudno powiedzieć, co postanowią władze samorządowe, które nie mają pieniędzy dla nauczycieli. Oszczędzanie na oświacie jest prowadzone na wszelkie możliwe sposoby. Wstrzymanie nagród dla nauczycieli nikogo specjalnie by nie oburzyło, z wyjątkiem oczywiście samych nauczycieli.

Zresztą tak już było. Pamiętam, jak dostałem kiedyś nagrodę dyrektora wraz z informacji, że może to być tylko dyplom. Władze Łodzi – ponad 20 lat temu – zapowiedziały bowiem, że nie dadzą na ten cel pieniędzy, bo nie mają. W tym roku miałyby nawet sensowny powód. Przecież jedną nagrodę dostaliście, jeszcze wam mało?