Jutro wyniki egzaminu ósmoklasisty. Będzie spore zamieszanie

W poniedziałek 3 lipca absolwenci podstawówek poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wtedy też będą mogli na nowo wybrać szkołę oraz klasę, do której chcieliby się dostać. Co roku z tego powodu jest spore zamieszanie.

Młodzież nie bardzo wierzy w siebie, dlatego na początku wybiera bezpiecznie szkołę, do której ma szansę się dostać. Wyniki egzaminu często okazują się lepsze od spodziewanych i wtedy dopiero zaczyna się prawdziwy wybór. W Łodzi zmiany szkoły oraz klasy można dokonać w dniach 4-10 lipca, w innych regionach nawet do 12 lipca. Jak co roku prawie wszyscy zmienią prawie wszystko.

Trafienie we właściwe miejsce jest bardzo ważne. System naboru jest tak pomyślany, że daje pierwszeństwo uczniom, którzy wskazali daną szkołę i klasę jako tzw. „wybór pierwszego miejsca”. Kto nie załapał się do klasy pierwszego wyboru, trafia na pierwsze wolne miejsce drugiego, trzeciego albo jeszcze dalszego wyboru, nieraz do szkoły znacznie poniżej swoich możliwości. 

Niektórzy kandydaci wskazują najmniej popularną klasę w wymarzonej szkole – dostają się, bo mało osób wskazało ją jako preferowaną – a potem męczą dyrekcję o przeniesienie do upragnionej klasy. Czasem udaje się to dopiero po roku. Nie muszą kombinować jedynie finaliści i laureaci olimpiad. Ci dostają się tam, gdzie chcą.