Alternatywny ranking liceów i techników: liczy się umiejętność współpracy

Powstał nowy ranking szkół ponadpodstawowych. Bierze pod uwagę dobrostan uczniów. Choćby to, czy szkoła wspiera pracę zespołową. Ranking opracowała Fundacja Zwolnieni z Teorii.

Szkoły raczej uczą rywalizacji. Rywalizują klasy, która ma największą średnią, rywalizują uczniowie (także średnią ocen na świadectwie, wynikami egzaminu maturalnego). Rywalizują również ze sobą nauczyciele. Rywalizują też szkoły.

Coś się jednak zmienia. Zdarzają się imprezy oparte na idei współpracy. Wielką frajdę sprawiła mi lekcja, którą prowadziłem wspólnie z kolegą historykiem. Ja woda, on ogień – efekt połączenia był piorunujący. Ale to wciąż rzadkość.

Ranking, który ocenia, czy nauczyciele zachęcają uczniów do współpracy, może wiele zmienić. Polacy lubią rankingi. Gdyby oceniano szkoły pod względem uśmiechania się, wyrażania radości, mielibyśmy najbardziej roześmianą i radosną oświatę. Nie ma jednak takiego rankingu, więc uśmiechamy się rzadko.

Jeśli ranking się utrzyma, we współpracy nasza młodzież będzie najlepsza. Na razie jedna ze szkół, gdzie pracuję, na miejscu 403 w Polsce, a druga w ogóle nie weszła do złotej pięćsetki. Jest aż tak źle?

Ranking tutaj