Podwyżka wynagrodzeń już jutro

Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie z góry pierwszego dnia miesiąca. Dlatego podwyżkę, którą kilka dni temu podpisał minister Czarnek, otrzymają już jutro. Pensja marcowa powinna być wyższa o ponad 20 procent. Nie wolno się jednak do tej kwoty przyzwyczajać, gdyż w kwietniu i kolejnych miesiącach już taka nie będzie, tylko znacznie niższa.

Podwyżka wynosi zaledwie 7,8 proc. (znacznie poniżej inflacji). Jednak przyznano nam ją od 1 stycznia, zatem w poborach marcowych powinniśmy otrzymać wyrównanie (trzykrotność podwyżki). W kwietniu i kolejnych miesiącach wynagrodzenie znowu spadnie. Będziemy zapewne wściekli. Dlatego ZNP domaga się, aby nasze wynagrodzenia wzrosły o 20 proc. (nieco ponad inflację).

Marzec w ogóle będzie dobry dla nauczycieli. Otrzymamy bowiem – podobnie jak cała budżetówka – trzynastkę. W łódzkich szkołach przewidziana jest na połowę miesiąca (tak twierdzi księgowa). Dzięki trzynastce raz w roku nauczyciel może poczuć satysfakcję. Większe zadowolenie – dzięki czternastce – czeka go dopiero na emeryturze. To już niedługo (średnia wieku nauczycieli to prawie 50 lat – i stale rośnie).