Maturę z polskiego da się zdać bez wypracowania

Stara matura – obowiązująca do roku 2022 – zmuszała zdających do napisania wypracowania (język polski, poziom podstawowy). Bez tego nie można było osiągnąć wymaganego minimum (30 proc.) Nowa matura – wchodząca w życie w tym roku – jest tak pomyślana, aby dało się ją zdać bez napisania tekstu własnego.

Stara matura dawała 20 punktów za test i 50 za wypracowanie (razem 70 punktów). Żeby zdać, należało otrzymać co najmniej 21 punktów. Bez wypracowania się nie da.

Nowa matura daje 25 punktów za test (arkusz tutaj) i 35 za wypracowanie (arkusz tutaj). Razem 60 punktów. Żeby ją zdać, trzeba zdobyć minimum 18 punktów (30 proc.). Wystarczy zdobyć 72 proc. punktów za sam test, a wypracowania w ogóle nie pisać – i matura jest zdana.

To gest w stronę maturzystów, którzy nie piszą wypracowania, bo nie potrafią. Jest ich całkiem sporo. Gdy byłem czynnym egzaminatorem, trafiały mi się takie arkusze. Nie dało się nic z nimi zrobić. Maturzysta musiał nauczyć się pisać dłuższy tekst (wtedy na minimum 250 wyrazów). Teraz już nie musi. Może się skupić na rozwiązywaniu zadań.