Ile godzin pracuje nauczyciel?

Wraca temat czasu pracy nauczycieli. Ile godzin w tygodniu pracujemy? 18? – jak twierdzą niektórzy politycy i spora część społeczeństwa. Czy 48? – jak mówią sami nauczyciele.

Nie będę przekonywał, ile czasu pracuję na rzecz uczniów, gdyż to nie ma sensu. Powiem, co się dzieje w szkole. Otóż w gronie polonistów podjęliśmy decyzję, że wszystkie czynności wykonujemy w czasie lekcji. W związku z tym najbliższej próbnej matury nie sprawdzimy, jak to działo się wcześniej, wieczorami, nocami i w weekendy, tylko na lekcjach. W klasie A rozdamy testy klasy B i pokierujemy sprawdzaniem.

Musimy też przekonać dyrekcję, aby posiedzenia rad pedagogicznych były organizowane w czasie lekcji, a nie – jak to jest obecnie – po lekcjach. Także spotkania wychowawcy z rodzicami muszą się odbywać do godziny 16.00. Uczniom zada się jakąś pracę, a w tym czasie wychowawca wyjdzie na korytarz i pogada z rodzicami. Także wycieczki muszą się odbywać w czasie lekcji. Daleko oczywiście nie zajedziemy. Wyjazd trzeba tak planować, aby do godziny 16.00 wrócić. Choć moja klasa marzy o wycieczce do Gdańska, pojedzie tylko do Zgierza.

Nie ma sensu przekonywać społeczeństwa, że nasze godziny pracy to nie tylko prowadzenie lekcji. PiS chce, abyśmy pracowali 18 godzin w tygodniu, bo za więcej nie zamierza nam płacić. Nie będzie żadnych podwyżek, żadnych dodatków inflacyjnych, kompletnie nic. Należy się z tym pogodzić. Dlatego wszystkie czynności wykonujmy w czasie lekcji, a gdy ktoś domaga się czegoś więcej, każmy mu pocałować nas w dupę. Przecież pracujemy 18 godzin w tygodniu.

Dyskusja o czasie pracy nauczycieli tutaj.