Wiedza o społeczeństwie: PiS przegrywa wybory, PO wygrywa

Na piątkowym egzaminie z wiedzy o społeczeństwie maturzyści musieli odpowiedzieć na pytanie, czy system polski system partyjny jest stabilny. Jako dane otrzymali wyniki wyborów do Sejmu, kiedy to PiS był na miejscu drugim, a PO na pierwszym. 

Nastolatkom szczęka opadła z wrażenia, bo to dla nich historia. Prawie jak pokonanie Krzyżaków przez Jagiełłę albo zwycięstwo Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem. Maturzyści żartowali, że żadne z tych trzech zwycięstw już się nie powtórzy. Łza mi się w oku zakręciła.

Choć wiedza o społeczeństwie nie jest o dawnych dziejach, tak jest pojmowana. Mało w niej bowiem o współczesności, a sporo o przeszłości Najczęściej uczą tego przedmiotu historycy, co też robi swoje. Nie było więc w arkuszu maturalnym ani słowa o inflacji, za to dużo było o bezrobociu. Choć to problem sprzed dwudziestolecia albo nawet dekady, przez młodzież jest odbierana jako historyczny. Co innego inflacja.

PS Rozbawił mnie jeden z tematów wypracowania: porównanie ustroju politycznego USA i Wielkiej Brytanii. Za moich czasów też się pisało o Zachodzie, oczywiście, o zgniłym.

Arkusz maturalny tutaj.