Dlaczego wyrzucono noblistę z listy lektur?
Na liście lektur, które obowiązują przyszłorocznych maturzystów, nie ma Reymonta. Musimy mieć bardzo dużo noblistów, skoro nie każdy trafia do kanonu. Widocznie Nagroda Nobla to w Polsce za mało, aby uczniowie mieli to czytać.
Na razie wyrzucono Reymonta, ale przecież to nie koniec usuwania niewłaściwych nazwisk z lektur szkolnych. Gdy ministrem była Anna Zalewska, usiłowano pozbyć się Miłosza. Podobno był za mało polski oraz ani trochę katolicki. A to poważna skaza.
Miłosz ocalał, ale tylko cząstkowo. Omawia się niewiele (jedynie kilka wierszy), dobrze jednak, że chociaż nazwisko ma szansę utkwić w świadomości uczniów. Nie jest bowiem zakazane. Podobnie Szymborska. W nauczaniu języka polskiego jest jej tyle, co kot napłakał (wiersz o kocie dozwolony).
Historycy mają jeszcze gorzej. Jest tylko jeden noblista – Lech Wałęsa – ale co z tego, skoro całkowicie nieobecny w programie nauczania historii. No cóż, czekamy na noblistę, który ma szansę spodobać się pisowskiej władzy. Gdyby to był Jurek Owsiak albo Orkiestra, trzeba by również milczeć. Po co Polakom nobliści, skoro nie można o nich uczyć?
Lista lektur dla maturzystów na rok 2023 i 2024 tutaj (s. 9-11).
Komentarze
Kto wpadł na pomysł, żeby katować licealistów Dukajem ?
Może napiszę coś jutro.
Dzisiaj jedynie to zdanie na temat Miłosz z angielskojęzycznej Wikipedii :
„W 1978 r. rosyjsko-amerykański poeta Joseph Brodsky nazwał Miłosza „jednym z wielkich poetów naszych czasów, być może największym”.
Swoją drogą w porównaniu z polską, angielska Wikipedia wobec Miłosza była bardziej hojna. Na oko co najmniej w dwójnasób.
Nobliści są zbyt uniwersalni, potencjalni, pofałdowani i okrągli, poranieni wygasłymi wulkanami; nam zaś potrzeba słoni na wskroś swojskich, genetycznie polskich, zaczepno-obronnych, płaskich i przewidywalnych jak mazowiecka równina.
Lektur obowiązkowych powinno być mniej, choć sam przeczytałem ich w szkole więcej. Nie wiem, jak wyjaśnić ten paradoks.
@
Mad Marx
9 marca 2022
20:23
Oj tam. Katedra to nie Lód.
@Wawrzyniec Biebrzeniewierzyński
Dawaj
https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Czes%C5%82aw_Mi%C5%82osz&action=edit
Dukaj jesli chodzi o język i wyobraźnię, jest jednym z wybitniejszych polskich pisarzy. Czasem bywa trudny. Osobiście uwielbiam ” Lód” , duzo mniej lubię „Katedrę”.
@ campenka
Niech ci będzie, że Dukaj to pisarz wybitny( wg mnie to grafoman, ale de gustibus….)
Wybitnym dziełem literackim wg dość powszechnej opinii jest „Ulisses” . Ale nie jest lekturą obowiązkowa i bardzo słusznie, bo to jest rzecz dla koneserów. I zakładając, że twórczość Dukaja jest wybitna to też niekoniecznie trzeba ją umieszczać jako lekturę obowiązkiwą.