Jarosław Marek Rymkiewicz – absolwent mojego liceum

Zmarł wybitny absolwent liceum, gdzie pracuję. Ukończył je w 1952. Z tego roku mamy 24 absolwentów, czyli z jednej klasy. Dzisiaj przyjmujemy 5 klas. Szkoła była i jest koedukacyjna, wtedy ukończyło ją 16 dziewczyn i 8 chłopców. Obecnie proporcje są podobne.

Na stronie liceum o Jarosławie Marku Rymkiewiczu można przeczytać m. in.:

„Napisał jedną z najlepszych prac maturalnych z języka polskiego nt. Wartości ideowe twórczości A. Mickiewicza i J. Słowackiego w świetle znanych ci utworów. Uczeń prof. Zofii Kawynowej. Mistrz szkolnej ligi cymbergaja” (źródło tutaj). 

Ciekawe, czy w archiwum szkoły przetrwała praca maturalna Rymkiewicza. Archiwum jest przepastne. Strach się tam zapuszczać, gdyż można zabłądzić. Kiedyś wszedłem tylko do części początkowej i się przeraziłem. Dalej jest schron, który podobno rozciąga się pod kamienicami od przecznicy do przecznicy, jednak nie sprawdzałem. Pochodzi z czasów zimnej wojny.

Notkę o Rymkiewiczu napisał śp. dyrektor Janusz Bąk. Chciałem go zapytać o tę pracę, ale nie zdążyłem. Musiał ją widzieć, zapewne nawet czytał. Dyrektor chciał zaprosić autora do szkoły, ale nie zdążył. Ciekawe, czy informację w Wikipedii, iż Rymkiewicz chodził do XXI LO w Łodzi, napisał mój szef (zobacz tutaj). Nie zdziwiłbym się, dbał o takie rzeczy.