Łódzkie licea w Rankingu Perspektyw 2022

Na łódzkim podwórku duże zaskoczenie. Publiczne Liceum Politechniki Łódzkiej spadło z pierwszego miejsca na trzecie. Na pierwsze miejsce wróciło po kilku latach posuchy 1 LO im. M. Kopernika.

Można krytykować rankingi, ale to one decydują, jaka młodzież wybierze naszą szkołę. Najlepsi absolwenci podstawówek chcą iść do najlepszego liceum, średni do średniego, a słabi idą tam, gdzie są wolne miejsca. Nauka w zawodówce wciąż nie jest powodem do dumy. Tylko licea się liczą.

Licea akademickie – najpierw szkołę taką powołała Politechnika Łódzka, później Uniwersytet Łódzki – odebrały starym placówkom najlepszą młodzież. Szczególnie boleśnie doświadczyła tego Jedynka. Od lat na pierwszym miejscu, a tu nagle nowa szkoła, która dopiero co powstała, zaczyna odbierać jej uczniów. Do Jedynki zaczynają przychodzić absolwenci podstawówek, którzy nie dostali się do Liceum Politechniki. Niektórzy otwarcie o tym mówią, że są tu, bo nie mogą być tam. Zgroza!

Wydawało się, że tego trendu nic nie jest w stanie odwrócić. Licea akademickie mają inne pieniądze, lepsze warunki pracy, więcej płacą nauczycielom, korzystają z zaplecza uczelni itd. Publiczne placówki będą z nimi przegrywać. I tak przez kilka lat było. W tym roku Jedynka wróciła na pierwsze miejsce (dumna informacja szkoły o sukcesie tutaj). Jak tego dokonała?

W Łodzi na podium są dwa licea akademickie: PŁ i UŁ. Więcej szkół akademickich w mieście nie ma. Gdyby inne uczelnie powołały swoje licea, np. Filmówka czy Medyk, byłoby ciężko. Ranking Perspektyw: ogólnopolski tutaj, łódzki tutaj.