ZNP organizuje pikiety przeciwko „Lex Czarnek”

We wtorek 4 stycznia do Warszawy przyjadą nauczyciele, aby pikietować przed Sejmem. W tym czasie bowiem posłowie będą obradować nad zmianami w prawie oświatowym, które mają dać nieograniczoną władzę nad szkołami kuratorom. Dyrektor nie będzie znaczył nic. Przeciwko tym zmianom protestują nauczyciele.

Dzień wcześniej podobne pikiety odbędą się w regionie. W Łodzi przed budynkiem kuratorium na alei T. Kościuszki 120 zbiorą się przeciwnicy zmian, które forsuje minister edukacji i nauki. Pikieta przeciwko „Lex Czarnek” zacznie się o godzinie 16.00 w poniedziałek 3 stycznia. Natomiast przed Sejmem we wtorek o 15.00. Informacja jest bardzo świeża, nauczyciele dopiero się zwołują.

O szczegółach zmian w prawie oświatowym, które szykuje PiS, oraz o protestach można przeczytać m in. tutaj. „Lex Czarnek” to przede wszystkim bat na dyrektorów. Wybierać i odwoływać dyrektora będzie de facto tylko kurator. Pozostałe głosy – organu prowadzącego, rady pedagogicznej, rady rodziców – nie będą miały znaczenia. Głos kuratora będzie miał większą wagę niż cała reszta. Dyrektor szkoły, jeśli Czarnek dopnie swego, będzie chodził tak, jak mu kurator zagra. A kurator to człowiek ministra w terenie.