Co mi zrobisz, jak nie dostaniesz trzynastki?

Na szczęście nie muszę się zastanawiać, co robić, gdy nie dostanę trzynastej pensji. Trzynastka wpłynęła na konto, można odetchnąć z ulgą. Nie wszyscy nauczyciele mają tyle szczęścia. Wciąż są gminy, gdzie nauczyciele nie otrzymali tego wynagrodzenia.

Pracodawca ma czas do końca marca. A zatem jeszcze półtora tygodnia. Co powinien zrobić nauczyciel, gdy nie dostanie trzynastki? Niby sprawa jest prosta: pozew do sądu. W Warszawie czy w Łodzi pewnie by tak człowiek zrobił, ale nie w Wólce Lipowej. W małych miejscowościach nauczyciele będą cierpliwie czekać, aż pieniądze się znajdą. Nieraz bardzo długo. Rozumują, że trzynastkę by w sądzie wywalczyli, ale w odwecie wylecieliby z pracy. Lepiej więc czekać, niż się stawiać.

Trzynastka to jeden z ostatnich przywilejów, który został  nauczycielom. Pewnie by przepadł, gdyby tylko dotyczył nauczycieli. Jednak trzynastki dostaje cała budżetówka, więc odbieranie go to polityczny strzał w stopę. Która partia się na to zdecyduje? Dlatego wszelkie informacje o likwidacji trzynastej pensji traktuję jak zwykłe plotki. Musiałoby państwo zbankrutować. Niby jest to możliwe, ale premier zarzeka się, że nic na to nie wskazuje. Tylko czy można ufać premierowi? I co można mu zrobić, gdyby okazało się, że kłamał jak z nut?