Cały rok bez podwyżek

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy źle życzą nauczycielom. Nie będzie żadnych podwyżek wynagrodzeń w oświacie w roku 2021. To znaczy może będą podwyżki w ministerstwie, ale na pewno nie w szkołach. Trzeba się będzie zadowolić tym, co jest.

To nie koniec dobrych wiadomości. Nie dość, że nie będzie podwyżek, to jeszcze może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia. Budżety szkół są tak skrojone, że ostatnie miesiące roku są palcem na wodzie pisane. W moim liceum, jak zapowiadała jakiś czas temu szefowa, na grudzień nie ma ani grosza. Trzeba się cieszyć, bo brakuje tylko na jeden miesiąc, a mogło być znacznie gorzej.

Wszystko drożeje, więc trzeba mądrze zarządzać swoimi finansami. Zresztą różni fachowcy służą pomocą. W Radiu 357 słuchałem audycji, jak zrobić na balkonie ogródek i hodować warzywa. Małymi środkami można osiągnąć wiele. Mnie najbardziej zależy na pomidorach (malinowe po 20 zł za kg), ale chyba mierzę za wysoko.

Redaktor radzi zacząć od szczypiorku. Jak się uda, można pójść w uprawę rzodkiewek. Dla mnie poważne wyzwanie. Mam balkon na południe, a rzodkiewki podobno nie lubią ciepła. W ostateczności posadzę ziemniaki. Te podobno są – niech się nauczyciele wzorują – najmniej wymagające.