Nobliści na próbnej maturze. Nareszcie!
Na dzisiejszej próbnej maturze z języka polskiego – poziom rozszerzony – pojawili się nobliści. Wprawdzie to jeszcze nie jest Olga Tokarczuk, ale na jej dzieła też przyjdzie pora. Po prostu instytucje państwowe, MEiN oraz CKE, potrzebują więcej czasu, aby się oswoić z dziełami najnowszej noblistki.
Na razie maturzyści mieli możliwość obcować z Czesławem Miłoszem, którego MEN chciało usunąć z lektur, oraz Wisławą Szymborską, której prawica nie może wybaczyć stalinowskich wierszy. Teraz obydwoje źle widziani nobliści trafili do testu maturalnego. Czyżby zostali zrehabilitowani?
Temat drugi dotyczył porównania wiersza „Obłoki” Miłosza z tekstem „Chmury” Szymborskiej. Ponieważ o tych poetach licealista wie niewiele (wyjątki potwierdzają regułę), CKE zdecydowała się podać daty powstania każdego dzieła (dawniej tej informacji raczej nie podawano): Pod tekstem Miłosza mamy więc rok 1935, a pod dziełem Szymborskiej – 1994. Prawie 60 lat różnicy. Już o tym wiele można napisać, a co dopiero o samych obłokach-chmurach.
Kiedy przyjdzie czas na Olgę Tokarczuk? Moim zdaniem, już jest ten czas, ale władza jeszcze tego nie rozumie. Wprowadzi do lektur i na egzaminy dopiero wtedy, gdy noblistka będzie już pomnikiem. Szkoda. Najbardziej wartościowa dla uczniów jest żywa, świeża, obecna i wciąż twórcza. Potem będzie podobna do wszystkich innych twórców. Weź jednak wytłumacz to rządzącym.
Tematy próbnej matury tutaj.
Komentarze
Przepraszam Gospodarza, że nawiązuję jeszcze do poprzedniego tekstu.
@Płynna Rzeczywistość 9 MARCA 2021 12:16
Zapisy na szczepienia dla urodzonych w 1952 roku ruszają 11 marca…
@Gospodarz
CKE, pomna złych SWOICH maturalnych doświadczeń z (wtedy) żywą noblistką Szymborską Tokarczuk, póki żyje (noblistka) NIGDY na maturę nie wprowadzi. Powód jest banalnie prosty i totalnie apolityczny – „fachowcy” CKE od polonistyki i tłumaczenia „co autor miał na myśli” musieliby napisać za wielką kasę klucz interpretacyjny do oceniania. Żywa noblistka mogłaby go, po raz kolejny, oprotestować z wielkim dla CKE upokorzeniem … 😉 Więc, póki żyje, jest dla CKE nie do przyjęcia. Trawestując znane powiedzenie „Dobry dla CKE noblista to noblista (już) martwy”. No chyba żeby ktoś wpadł na genialny pomysł i zlecił … samej noblistce napisanie autointerpretacyjnego klucza, którego nie będzie, jako swojego, mogła oprotestować ani nikt inny … 😉
Pozwoliłem sobie przeczytać oba wiersze, wyrabiając w ten sposób normę odhamienia za rok cały – czekam na ankieterów OBOP. Miłosz skojarzył mi się z Młodą Polską, a Szymborska – z Szymborską. W życiu z głowy bym na ten temat nic nie napisał. Chylę czoła w uznaniu dla młodych polonistów!
@belferxxx
Pan to ma na tę CKE jak Kato na Kartaginę – niezależnie, o czym piszą, Pan i tak zakończy „A CKE to zła jest”. Jako polonistka i egzaminatorka przekazuje Panu, ze od 2015 klucza ni ma. Forma wypracowania nie podoba mi się, ani na podstawie, ani na rozszerzeniu, ale z tym kluczem to strzela Pan trochę jak kulą w płot z 2014. Było, minęło – wie Pan. Jak już się w nieprzejednany sposób nie lubi, to chociaż warto być na czasie z tym, za co . A Tokarczuk na maturze już była. Nie jako noblistka – ale była. A od 2023 znów będzie – bo jest w podstawie programowej. W obecnej podstawie jej nie ma, ale w tej obecnej to niczego prawie nie ma. Wiec pretensje to chyba raczej do ministry Hall i prof Żurka, ze takiego mieli pomysła , ze tylko „Lalka”, „Pan Tadeusz” i „Wesele”. Serdecznie pozdrawiam!
@gospodarz
Wiersze istotnie ładne, choć trudne… moja młodzież niezadowolona …
@Julia
Jestem pod wrażeniem wspaniałości przemian, jakie dokonały się w CKE po 2015 r. Nagle, po latach, nastąpił wysyp prac z języka polskiego ocenionych na 28%?
Klucz interpretacyjny zniknął, ale pozostał ten najważniejszy klucz uniwersalny: ponad 90% zdawalność?
„Trzeba bardzo wiele zmienić aby nic się nie zmieniło?”
Matura ma sens wtedy, gdy ze wszystkich przedmiotów „odsiewa” 15-25% zdających.
@Płynna Rzeczywistość
Z tą normą spożycia szynki trochę Pan przesadził 🙂
Wierzę w Pana: napisałby Pan na 250 słów cokolwiek… 🙂
@Julia
1.Do 2023 są 2 lata… 😉 Biznesiki będą kwitnąć ….
2.Nie każdy utwór z podstawy trafia w KAŻDYM roku na maturę, więc Tokarczuk może długo nie trafić … 😉
@Julia
BTW – Ja tu NIGDY ani p.Hall (żony swojego męża!) ani p.Żurka wysoko nie oceniałem… 😉
@Płynna nierzeczywistość
Radzę, w pierwszej kolejności „odChamiania” zwrócić uwagę na pisownię tego słowa, jakże poręcznego w obrażaniu niemiłych ci osób …
2.Sama, podkreślona przez Gospodarza, różnica dat wystarczy na wypełnienie limitu słów – w 1935 to się Miłosz taplał w wodzie (jest zdjęcie!) z przyszłym członkiem BP KC PZPR odpowiedzialnym za gospodarkę tow.Jędrychowskim i przyszłym szefem Związku Literatów w PRL(ZLP) i członkiem KC PZPR tow. Putramentem. A w 1994 syta życia, znana, spełniona poetka W.Szymborska pisze z tej perspektywy – co prawda 2 lata przed Noblem – …. 😉