Dobre szkoły spodziewają się porażki

Będzie się działo! 27 stycznia Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosi Ranking Liceów i Techników 2021. To może być całkiem inny ranking niż poprzednie. Czy nauka online coś zmieniła?

W wielu prestiżowych liceach pracuje stara, sprawdzona kadra. Niektórzy nauczyciele potrafią z osła zrobić orła, zmotywować lenia, odkryć talent, oczarować przedmiotem. Wielu jednak nie radzi sobie z prowadzeniem nauki online. W sali lekcyjnej potrafią trzymać uczniów za twarz, umieją zachwycić tematem, pokazać oryginalną osobowość, błysnąć intelektem, jednak te metody nie sprawdzają się w nauce na odległość. Kandydaci na olimpijczyków wymykają im się z rąk.

Zresztą olimpiady też wyglądają inaczej. Na przykład wiosną, gdy zaczęła się pandemia, komitety podjęły decyzję, że wszystkim, którzy dostali się do kolejnego etapu, przyznaje się tytuł finalisty (laureatów nie ma), mimo że etap ten w ogóle się nie odbył. Olimpijczyków zrobiło się nagle więcej, chwalą się nimi szkoły, które do tej pory nie miały takich sukcesów.

A przecież działo się o wiele więcej, a opisane wyżej fakty to jedynie nieliczne przykłady, do tego uproszczone. Nie tylko dzięki ciężkiej ręce oraz niezwykłej osobowości nauczycieli uczniowie osiągają świetne wyniki, nie tylko dzięki olimpijczykom dane licea czy technika są uznawane za prestiżowe. Jest wiele powodów, ale teraz dzięki pandemii doszły nowe, nieraz kuriozalne. Czy Ranking Perspektyw objawi nowych mistrzów, dowiemy się za chwilę. W każdym razie stare dobre licea drżą ze strachu, że spadną z piedestału.

Info o rankingu tutaj.