Uczniowie 16+ chcą się szczepić

Sporo zamieszania zrobiła informacja, że szczepionka przeciwko covid-19 jest bezpieczna dla osób od 16 roku życia. Skoro bezpieczna, to po ukończeniu tego wieku można będzie się szczepić. Niestety Narodowy Program Szczepień na żadnym etapie nie przewiduje szczepienia osób niepełnoletnich.

Narodowy Program Szczepień tutaj – zob. etap 3.

Najpierw uczniowie alarmowali, że rodzice odmawiają im zgody na szczepienie. 16-latkowie ruszyliby tłumnie po szczepionkę, ale jako niepełnoletni musieliby otrzymać zgodę rodziców. A starzy zaczęli mówić, że się boją. Zanim jednak doszło do konfliktu pokoleń, okazało się, że zgoda nie jest potrzebna. Szczepienia mają obejmować tylko populację dorosłą. Trzeba więc czekać do ukończenia 18 lat.

Uczniowie mówią otwarcie, dlaczego chcą się zaszczepić. Zależy im na imprezach, podróżach, wolności i swobodzie. Wierzą w szczepionkę. Skoro jest dla nich bezpieczna, dlaczego muszą czekać 2 lata? Dlaczego nie mogą dostać natychmiast. Skąd pomysł, aby szczepić od 18+, skoro szczepionka jest bezpieczna dla 16+?

A jeśli nie można zaszczepić się w ramach Narodowego Programu Szczepień, to czy można prywatnie? Ile to będzie kosztowało? I od kiedy? 16-latki pytają.