Jaka matura dla tych, co chcą poprawić wyniki? Czy też łatwiejsza?

Maturzyści roku 2021 będą zdawać egzaminy okrojone o ok. 30 proc., czyli łatwiejsze. Tak zapowiedział minister. Jaką maturę będą zdawać absolwenci z poprzednich lat, którzy chcą poprawić wyniki? Czy również łatwiejszą?

Wyniki można poprawiać przez pięć lat. Zatem na okrojoną maturę przyjdą absolwenci z lat 2016-2020. Tylko rocznik 2020 poczuł smak zdalnego nauczania (od połowy marca do końca kwietnia, czyli półtora miesiąca). Starsi absolwenci uczyli się tylko stacjonarnie. Obecni maturzyści mogą mieć za sobą rok nauczania online. Czy wszyscy zatem powinni zdawać takie same egzaminy?

Do tej pory nie różnicowano testów. Wszyscy – zarówno ci, co podochodzili pierwszy raz do matury, jak i ci, co zdawali kolejny raz – otrzymywali te same testy. Teraz jednak sytuacja jest inna. Okazja może przyciągnąć starszych absolwentów. Jeśli matura ma być łatwiejsza, warto by ją zdać ponownie. Drzwi do najbardziej prestiżowych kierunków staną otworem. Taka szansa może się już nie powtórzyć.

W niezbyt komfortowej sytuacji są obecni maturzyści. Po pierwsze, będą musieli na egzaminie konkurować z absolwentami z lat poprzednich. Po drugie, jak im nie pójdzie dobrze za pierwszym razem, w kolejnych latach będą musieli zdawać maturę na normalnych zasadach, czyli o 30 proc. trudniejszą. Uczcie się zatem, uczennice i uczniowie, bo poprawianie wyników w kolejnych latach może się okazać bardzo trudne.