Nauczyciela Roku nie będzie

Redakcja „Głosu Nauczycielskiego” postanowiła nie organizować tegorocznej edycji Konkursu Nauczyciel Roku. Uroczystego Dnia Edukacji Narodowej 14 października oraz imprez z tym związanych też może nie być.

Przyczyną decyzji jest obawa, iż po wakacjach wciąż będzie trwać epidemia i osoby bądź instytucje zgłaszające kandydatury nie będą mogły zebrać wymaganych dokumentów (szczegóły decyzji redakcji GN tutaj). Całkiem poważnie należy więc brać pod uwagę, że we wrześniu nie wrócimy do szkół.

Nie będzie więc nigdy Nauczyciela Roku 2020 albo też po ustaniu epidemii, gdy zostanie wznowiony Konkurs, jury przyzna dwa tytuły: Nauczyciela Roku 2021 i Nauczyciel Roku 2020. Moim zdaniem, byłoby źle w gronie zwycięzców zostawiać lukę. Oczywiście, zadecyduje Kapituła Konkursu i Organizator.

Nauczyciele rwą się do powrotu do szkół. Decyzja „Głosu Nauczycielskiego” studzi ten zapał. Niestety, szanse na prowadzenie lekcji w budynku szkolnym już od września są niewielkie. Trzeba przygotowywać się, że to wciąż będzie nauka online. A to oznacza całkiem inne planowanie, inne nauczanie, inne ocenianie, inne wychowywanie. Zapytaliśmy dyrekcję, jak mamy planować pracę po wakacjach. Tak czy siak? Odpowiedziała: „Dowiemy się 31 sierpnia. Wtedy MEN przyśle wytyczne. Na razie czekamy”. No to czekamy. Mamy na to całe wakacje.