Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego
Matura

16.03.2020
poniedziałek

Należy ogłosić amnestię maturalną

16 marca 2020, poniedziałek,

Nawet jeśli matura odbędzie się w terminie – w co bardzo wątpię – należy ogłosić amnestię maturalną. Oznaczać ona będzie, że aby zdać egzamin, wystarczy w nim uczestniczyć. Wyniki nie miałyby znaczenia. To się tegorocznym maturzystom zwyczajnie należy.

Ten rocznik maturzystów dostał od losu podwójnego kopa, a i tak nie wiadomo, co jeszcze go czeka. Jest zestresowany, przerażony i ma dużo mniejsze szanse na sukces niż poprzednie roczniki. Dlatego powinien otrzymać prezent od MEN w postaci amnestii maturalnej.

Rok temu z nauki wypadł miesiąc z powodu strajku nauczycieli. Szkoły starały się nadrobić zaległości, ale zanim to się udało, na uczniów spadło kolejne nieszczęście. Koronawirus i nauka przez internet. Cokolwiek by nauczyciele nie robili, ten rocznik maturzystów nie z własnej winy jest gorzej przygotowany do egzaminów. Amnestia to rekompensata za niezawinione cierpienie, jakie czeka maturzystów, czyli większy stres, gorsze wyniki i Bóg wie, co jeszcze.

Im szybciej Dariusz Piontkowski ogłosi amnestię, tym lepiej dla uczniów. Kamień spadłby im z serca. Z lżejszym sercem łatwiej byłoby im się uczyć do egzaminów w tych czasach chaosu i przerażenia Chociaż tyle powinniśmy dla młodzieży zrobić – nie ma co zwlekać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 29

Dodaj komentarz »
 1. Amnestia amnestią, ale co komu po maturze zdanej byle jak, jeśli miał ambitne plany akademickie?

 2. @Gospodarz
  No bardzo ładnie, ale jak rozstrzygnąć rekrutację na oblegane kierunki. Bo na szkolne oceny bym nie liczył – tak zróżnicowany jest poziom szkół oraz nauczycieli, ich wymagań, stopnia odpowiedzialności, a dość często zapewne i podatności na „bodźce materialne” … 😉 Matury są choć jako tako porównywalne… 😉

 3. Matura obejmuje program z 3 lat nauczania czyli 110 tygodni nauki. Jaką wielką stratą jest 2-tygodniowa przerwa ???
  Mniej niż 2 % !!!
  Z grubsza wiadomo, co się teraz przerabia lub na przerobienie czego zabraknie czasu zatem te treści z matury wyłączyć.
  Albo powrócić do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @kaesjot
  10/10
  Tyle, że matury już wydrukowane … 😉

 6. @belfer

  – no jakże jak? Przyjąć każdego na każdy kierunek, na jaki tylko Amnestionowany Abiturient będzie miał ochotę. Później ów rocznik AA nie będzie mógł być poddawany zwykłym akademickim rygorom weryfikacyjnym, a to ze względu na traumatyczne okoliczności towarzyszące maturze i procesowi rekrutacyjnemu (tzw. Syndrom Poamnestyjny SYN-POAM-20). Dyplomy się im po prostu w odpowiednim czasie wypisze, także – na życzenie – dyplomy lekarskie.

 7. @turpin
  Np. na medycynę/informatykę/prawo 10 razy tyle ile miejsc … 😉

 8. I pomyśleć, że kiedyś to to oto to nazywało się – egzamin DOJRZAŁOŚCI.

  I pomyśleć, że autor wielce czcigodny omawia z kandydatami na dorosłych „Maturę na Targowej” Tadeusza Borowskiego. A może nie omawia…

 9. Może następny wpis dot. obecnych problemów z interpretowaniem rozporządzenia ministra? W szkołach zrozumiano zawieszenie działalności dydaktycznej jako kontynuowanie realizacji podstawy programowej, nie mówiąc już o kartkówkach. Do kuratoriów, dyrektorów i ministerstwa poszły pisma od rodziców i uczniów. Ogólnie – dzieje się.

 10. @KSJ
  Nie dwa tygodnie, tylko co najmniej 2 miesiące, a prawdopodobnie wrzesień. To i tak nic w porównaniu z kłopotami osób pracujących w większości usług, gastronomii, transporcie i na tzw. śmieciówkach. Nagle nawet najmniejsza nauczycielska pensja, marna, ale pewna, staje się bardzo atrakcyjna.

 11. kaesjot
  16 marca o godz. 19:53

  A po co wyłączać?
  Przecież praktycznie każdy uczeń ma podręczniki i sam może przerobić brakujący materiał.
  Raczej krótki, bo przecież dużo tego nie zostało. Nawet jeśli przerwa przedłużyłaby się do samych matur, to przecież w sumie byłyby cztery tygodnie. Bo zaraz przecież mamy Wielkanoc, a tuż po Wielkanocy byłyby wystawiane oceny i Rady.

  A jak ktoś samodzielnie nie potrafi się zmobilizować do nauki, lub co gorsza, ma trudności ze zrozumieniem podręcznika i/lub produktywnym korzystaniem z internetu…
  No cóż, ktoś taki chyba już oblał egzamin dojrzałości.

 12. Jerz77
  17 marca o godz. 6:47
  Zgadzam się.
  Jest takie powiedzenie – ” czego się nie najadłeś, tego się nie zaliżesz !”

 13. Canis
  17 marca o godz. 1:12 271191

  Rozporządzenie jest tu
  https://www.gov.pl/web/edukacja/sytuacja-nauczycieli-i-pracownikow-szkol

  Rzeczywiście nie jest powiedziane co konkretnie ma przygotowywać nauczyciel pracując z dziećmi przez internet.

 14. To tylko kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek – przyznał w TVP 1 minister edukacji Dariusz Piontkowski. Przytaczał też słowa ministra zdrowia o tym, że szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie. – Absurdem byłoby wtedy otwieranie szkół – mówił i dodał, że uczniowie wrócą do szkół prawdopodobnie po Wielkanocy.

  Minister Piontkowski zapewniał, że już konsultował się w sprawie egzaminów z CKE i ustalono, że w przypadku przedłużenia zamknięcia szkół do 14 kwietnia, egzaminy (ósmoklasisty) odbędą się w terminie. – Jeżeli wprowadzimy zdalne nauczanie na dużą skalę – tak jak zakładamy – to prawdopodobnie nie będzie potrzeby zmiany terminów zakończenia zajęć szkolnych – powiedział szef MEN. – Gdyby ta przerwa się wydłużała, oczywiście egzaminy nie mogłyby się odbyć, musielibyśmy je przenieść – dodał.

  Wcześniej na antenie Polskiego Radia minister wspominał też, że organizacja roku szkolnego wbrew początkowym przypuszczeniom może ulec zmianie. – Jeśli przerwa od zajęć miałaby znacznie się wydłużyć, wtedy będziemy podejmowali decyzję – oświadczył. – Dlatego do specustawy ws. koronawirusa wprowadziliśmy przepis dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie życia czy zdrowia obywateli i jeżeli będzie taka potrzeba, to z tego przepisu skorzystamy

 15. Kuźwa, lubię takie teksty.
  Delikatniejszych przepraszam.
  Bardziej odpornych zaprosiłbym na moje
  zajęcia. No, może niektóre.

  MATÓRA TO BZDÓRA!!

 16. Wszelkie egzaminy powinny odbywać się normalnie. W kwietniu od zawsze uczniowie informowali nauczycieli, że nie mają co liczyć na ich obecność w szkole, ponieważ oni, maturzyści, muszą się uczyć 🙂
  Ciekawe co będą robić ludzie jak zakażonych będzie milion
  https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/200319222-Powiedziala-w-tramwaju-ze-moze-byc-chora-Uciekali-oknami.html

 17. Ciekawi mnie ilu nauczycieli ,wydymanych w strajku, będzie uczyć zdalnie. Zapomną już o tym i jak zwykle zasiądą przy prywatnym sprzęcie! Będą korzystali ze swoich prywatnie opłaconych łączy internetowych. Zapomną,że dla nich nie było kasy zaś dla TVPiS znalazło się dwa miliardy i dla górników ze strachu itd. Czy ten rząd z ministrem MEN nie ma wstydu i przyzwoitości?!! No ale wy jak zwykle macie misję!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Na sąsiednim blogu p. Bendyka https://antymatrix.blog.polityka.pl/2020/03/18/spotkania-z-cyberutopia/ można przeczytać więcej o cyberocipieniu! np.cyt „…..Nie mówiąc już, że zmuszanie do nieodpłatnego wykorzystania prywatnej infrastruktury do świadczenia pracy jest niezgodne i z prawem, i z przyzwoitością.
  Oczywiście, nauczycielki i nauczyciele w trosce o dobro uczniów na takie szczegóły nie zwracają uwagi, sytuacja nadzwyczajna aktywizuje gen powstańczo-partyzancki i uruchamianie polskiej szkoły w internecie przypomina montowanie tajnych kompletów w pierwszych dniach okupacji. Tyle, że dziś okupantem jest koronawirus.”
  No i jesteśmy w dupie jak mawiał S.Kisielewski

 18. @janadam48
  1. Interesująca rzeczą byłoby zbadanie efektów pracy szkoły EWD: edukacja domowa zamiast szkoły wzrost dla np.40%, dla 40% obojętny, dla 20% ujemny. Warte przemyślenia.
  2. Pisałem od lat, że skromniuteńka gwarantowana pensja w czasach zarazy stanie się niedocenionym i nie do przecenienia skarbem, z jednoczesną możliwością zarobkowania.
  3. @belferxxx wielokrotnie podnosił kwestię niemożliwości opłacenia 700 tysięcznej armii nauczycieli wyłącznie z budżetu państwa.
  4. Ludzie na kasie, czyli przede wszystkim te pogardzane nie raz i nie dwa na tym forum kobiety, są bohaterkami, nawet jeżeli wbrew własnej woli: wystawiają się na największe ryzyko, aby reszta społeczeństwa mogła biologicznie przetrwać. I nie piszą, że zostały wydymane.

 19. @janadam48
  Gdyby ludzie płacili za abonament, to nie potrzebne byłyby 2 miliardy dotacji do telewizji. Są do tego zobowiązani prawem. Donald Tusk zachęcał do tego, aby tego prawa nie przestrzegać, a teraz pieprzy trzy po trzy o praworządności. Pan płaci?

 20. @janadam48
  Żeby było tragiczniej – wszystkie pomysły zdalnego nauczania sprowadzają się do tego, że nauczyciel i uczniowie funkcjonują dokladnie tak jak w normalnej szkole, tylko na ekranie czyli zrobieniu przy nowoczesnych(średnio!) nośnikach kompletnie tradycyjnej pruskiej szkoły. I to jest chore … 🙁

 21. Panie Janadamie,
  Tak, tak, tak.
  I dopiszę.
  Sami się po dupie bijemy.
  Misja, dobro dziecka. Frazesów mam pełne
  kieszenie. Nimi rachunków nie zapłacę.
  Delikatniejszych przepraszam.

 22. Ontario,, Matura na Targowej,,
  ,, Milczenie,, lub opowiadanie, którym
  katuję maturzystów -,, Rekord,,
  To perełki, na które nie ma czasu.
  Trzy niepełne lata liceum, poszarpane cztery
  w technikum gubią perełki literatury.
  A,, Pierwszy krok w chmury,, Hłaski?
  Ale powiesz. To zależy od belfra.
  Ja odpowiem : Masz, Ontario, rację.
  Ale dodam,że młodzież ma dosyć wojny,
  nawet tej polsko-polskiej.
  ,, Rekord,, czytałeś?. Tego nie ma we wspóczesnych wydaniach. Warto poszukać.
  I przeczytać.

 23. No urzędasy ze szkolnej biurokracji już wszystkie problemy związane z koronawirusem
  rozwiązały prostym sposobem … 😉
  https://docs.google.com/document/d/19Opt96si8FKKzi0M7kzdtViSghb_yNZZb2e77d0ezEE/edit

 24. Krzysztof Cywiński
  18 marca o godz. 14:09 271201
  „Gdyby ludzie płacili za abonament, to nie potrzebne byłyby 2 miliardy dotacji do telewizji.”
  I znowu wina Tuska.
  Pan tak na poważnie? Pozwoli pan ,że nie zgodzę się z tą opinią. Ewentualnie tak i nie taka kwota przy całkowitym zakazie reklam. W TV-PiS za ciężką kasę reklamują się wszystkie krajowe koncerny. Jakoś prywatne TV np.Polsat czy TVN nie dostają dotacji i jakoś żyją. Misja TV-PiS to czysta farsa. Regionalni nadawcy? Utrzymywani na siłę bez żadnej inicjatywy.Jak nie stare seriale typu Bonanza to powtórki dupereli! Te dwa miliardy to czysta kampania Dudy i nic więcej. Słowotok prezydenta w obecności przedstawicieli tego burdelu uzasadniający wydatki na TV to pic dla ciemnego luda!
  Wspominasz też bohaterskie kasjerki. No cóż też ich podziwiam ale każdy ma swoich bohaterów ja mam belfrów.
  I jeszcze ten cymes „@belferxxx wielokrotnie podnosił kwestię niemożliwości opłacenia 700 tysięcznej armii nauczycieli wyłącznie z budżetu państwa.”
  A górnicy wypracowali swoje podwyżki? Coraz mniejsze wydobycie i ciągle rosnące płace! Po otrzymaniu kasy nagle „ruski” węgiel jest cacy?! I jak myślisz kto finansuje podwyżki? Rosjanie czy może Duda ze swojej pensji? Skąd się bierze budżet? Od Kaczyńskiego?

 25. Ino
  18 marca o godz. 14:54 271204

  W liceum miałem powyżej dziurek w nosie Horacego, Prusa, Orzeszkowej, baroku… I co z tego? Nauczycielska się nie op.: „Chcesz mieć piątkę, maturzysto in spe, to zap…!”.

  Wpis kierowałem do autora bloga, wydawało mi się, że ma świadomość, co znaczyła matura, w jakich warunkach maturzyści niekiedy musieli ją zdobywać i nie było się zmiłuj… Tego nie muszą wiedzieć przyszli maturzyści, ich nauczyciel – na 100 % powinien.

  Młodzież ma powyżej dziurek w nosie pewne partie materiału… Normalka. Ale tematy maturalne ustala nie młodzież…

 26. janadam48
  18 marca o godz. 11:14 271199

  Nauczycielom płaci nie Rząd, a Samorząd. Np. samorząd Łodzi wystrychnął na dudka autora tego bloga, choć obiecał, że zapłaci za strajk. To samorząd PO. A, PO i PiS to dla mnie jeden czort. O prawdę się upominam…

 27. @janadam48
  Jako wywołany:
  1.Polski RYNEK PRACY(!), DÓBR I USŁUG jest ogromnie zróżnicowany, więc tam gdzie poziom PŁAC I CEN jest szczególnie wysoki (vide stolica – 2 razy wyższa średnia płaca od krajowej, PKB per capita wyższy(!) niż w Wiedniu!), do płac nauczycieli powinny się w ISTOTNY sposób dokładać(!) samorządy, które z tego lokalnego(!) poziomu cen płac czerpią gigantyczne wpływy do swoich budżetów. Każda jedynie CENTRALNA regulacja będzie wyjątkowo niesprawiedliwa dla nauczycieli tych samorządów i, de facto, w perspektywie 3-4 lat doprowadzi do totalnego załamana i likwidacji publicznej edukacji w wielkich miastach.
  2.Na wsi mamy (wyjątkowo kosztowne!) utrzymywanie na siłę ETATÓW w szkółkach miniklasami, często z 4-6 uczniami. Dowożenie jest TAŃSZE … 😉
  3.Ideologiczna utopia jednakowych umysłów powoduje, że w szkołach maturalnych mamy 90% populacji czyli WIĘCEJ niż średnia dla, generalnie O WIELE BOGATSZEJ UE. To rodzi koszty podtrzymywania fikcji prawa do nauki de facto do końca liceum. I etaty nauczycielskie do pozorowania edukacji średniej dla 40% jednego rocznika.
  4.Budżet płaci masę na biznesowe twory, stworzone przez min.Hall (jak była ministrem, by mogła zarabiać krocie jako ekxminister!) znane pod mylącą nazwą „edukacji domowej”…:-(
  Takich wyjątkowo kosztownych ideologicznych fikcji w edukacji jest multum – cenę płacą nauczyciele…

 28. @belferxxx
  Nawet tak bogate kraje, jak Niemcy i Szwajcaria uznały, że nie stać ich na taki model edukacji. Jeżeli, mniej więcej do klasy 6-ej SP uczeń nie przejawia jakiejkolwiek chęci edukowania się w ramach szkolnictwa publicznego, kierowany jest do nauki zawodu. Jest to rozsądne rozwiązanie, które jednocześnie nie zamyka ostatecznie drogi do uzyskania wykształcenia wyższego w systemie tzw. kształcenia ustawicznego. Dla tych nielicznych, którzy są wystarczająco zdeterminowani, aby nadrobić braki, droga pozostaje otworem. Tyle tylko, że poziom nie pozostaje fikcją, tak jak w Polsce: „średnie w rok” 🙂 Połowę LO można spokojnie zamknąć bez jakiejkolwiek straty i przekształcić w placówki uczące zawodu: dwa dni nauki, trzy dni praktyki.

 29. @janadam48
  Reklamy w telewizjach publicznych są na całym świecie. Można oczywiście dyskutować ich wymiar. ale takiej dyskusji w kampanii ani widu, ani słychu. Oddanie dziedzictwa kilkudziesięciu lat historii w prywatne ręce, tak, jak „Polskich Nagrań” ? Można. Również muzea i ich eksponaty, biblioteki, służbę zdrowia, ale również i szkolnictwo… Na wybory nie chodzę. Natomiast zacietrzewienie irytuje mnie najbardziej. Autostrada A-4, „kulczykówka” to jawne przekręty, niemożliwe do przeprowadzenia bez decyzji konkretnych polityków. Jeżeli jest jakaś podłość do zrobienia, to władza na pewno prędzej czy później z niej skorzysta. Każda władza. Już Pan zapomniał oczadzenie i publiczne obietnice z OFE? „Myślicie, że to wasze pieniądze? To idźcie i sobie je weźcie!” Okazało się, że zwykły obywatel nie mógł, a politycy tak. O tym pouczają nas trzy tysiąclecia historii pisanej. „Proszę cieszyć się z każdego dnia, jakby miał to być ostatni dzień życia.” Bo być może jest. 🙂
  Mam 60 lat i przekonał mnie Pan, że szkoda każdej chwili na ocenzurowaną pisaninę na blogu gazety, która bez walki o wolność słowa, demokrację, praworządność i innych imponderabiliów nawet jednego dnia nie wytrzyma 🙂

 30. @KC
  10/10

css.php