Wycieczki odwołane

Właśnie dowiedziałem się jako rodzic, że Francja odwołała wymiany zagraniczne, dlatego uczniowie do nas nie przyjadą. A wszystko było już dopięte na ostatni guzik. Także wyjazd naszych dzieci do Francji jest bardzo niepewny.

Na razie dyrekcja nic nie wie, czy Francja nie będzie także przyjmować wycieczek z Polski. Może czeka na ruch z naszej strony. Chodzi o wymianę między szkołami – została zawieszona do odwołania. Przyczyny nie podano (koronawirus?) Treść wiadomości jest następująca:

„Z informacji uzyskanych od opiekuna grupy francuskiej wynika, że Konsulat wycofał wszystkie wyjazdy zagraniczne grup uczniowskich w bieżącym roku szkolnym.”

Dowiedziałem się też, że dyrekcja sugeruje, aby wstrzymać się z wszelkimi wycieczkami. Jeszcze nie zabrania, na razie tylko radzi. Tyle wiem jako rodzic. Jako nauczyciel i wychowawca nie wiem nic. A jestem w trakcie organizowania wycieczki ze swoimi uczniami. Czy także mam prawo sądzić, że nic z tego nie będzie?

Minister edukacji powiedział, że wszystko jest w rękach dyrektorów szkół. On nie będzie decydował ani o zamykaniu szkół, ani o odwoływaniu wycieczek. Decyzję muszą więc podjąć dyrektorzy. Współczuję. Im szybciej, tym lepiej. Nie wiem, co się będzie działo, gdy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, zarezerwowane i opłacone, a potem nastąpi rezygnacja. Czy rodzice pogodzą się ze stratą pieniędzy?