Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

15.02.2020
sobota

Nauczyciele nie dostaną podwyżek

15 lutego 2020, sobota,

Nie będzie podwyżek od stycznia dla nauczycieli. O ochłap – 6 proc. w stosunku rocznym – toczyła się gra. Niestety, Sejm odrzucił ten pomysł.

Także zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – zamrożony od 2018 roku – pozostaje bez zmian (szczegóły głosowań nad poprawkami do budżetu tutaj). Dopiero we wrześniu i od września, tj. bez wyrównania, nauczycielskie pensje wzrosną o 6 procent. Ciekawe, jaka będzie wtedy inflacja.

Trzeba sobie radzić. Może korepetycje? Nauczyciele nie mają wyjścia. Muszą dorabiać. Wychodzi się z pracy i idzie do pracy. Z pracy do pracy i do pracy z pracy. W piątek o 20:00 był w Łodzi koncert Marii Peszek. Gdyby był o 19:00, musiałbym zrezygnować. Za późno kończę robotę – tę drugą. Zresztą i tak ledwo zdążyłem. Z pracy do pracy, potem na koncert. A w sobotę?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 12

Dodaj komentarz »
 1. skoro strajkowało się tak, jak sie strajkowało……..

 2. Podobno w telewizji… tej, no, ehm, publicznej, szukają świadomych i oddanych pracowników. Tam dobrze płacą.

 3. Inflacja w styczniu – 4,4% rdr.

  Ale pasmo sukcesów dopiero się rozkręca. Morawiecki nawet na Kurskiego publiczną telewizję narodową nie ma gotówki, tylko obligacje Skarbu Państwa. Więc jeśli byłyby jakieś podwyżki dla nauczycieli, to tylko w formie obligacji Skarbu Państwa.

  A gdyby tak szkoły zmilitaryzować? Mundurówka jakoś nie protestuje, czyli zdowolona. Albo jak by tak każdą szkołę pod opiekę wzięła jakaś upadająca kopalnia? Górnicy też przecież siedzą cicho, nie bez powodu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Sejm w głosowaniu budżetu odrzucił między innymi taką poprawkę.
  * poprawkę Lewicy, by przeznaczyć 15 mln zł na sfinansowanie budowy i remontów pomieszczeń sanitarnych, przyłączy i szamb przy świetlicach wiejskich.
  Tych sto obwodnic zapowiadanych przez miłościwie nam panujących to pewnie wokół śmierdzących wiejskich świetlic.
  To,że rządzący mają nauczycieli w d…pie jest oczywistą oczywistością. Wczoraj lichocka pokazała Wam słynny gest. Bierzcie przykład. Przypomnijcie sobie ten gest w dniu najbliższych wyborów.

 6. Co jęczą? Dostawali gdy inne budżetówki nie dostawały i od 2009 roku w dalszym ciągu nie dostają. O przepraszam, też dostaną od września 2020

 7. „Nie będzie podwyżek od stycznia…” To ja niczego nie kapuję. Niczego! W grudniu 2019 przegłosowaliśmy uchwałę budżetową, a w niej podwyżkę dla nauczycieli, na tę podwyżkę od stycznia 2020 dostaliśmy zwiększoną subwencję oświatową. Nauczyciele od stycznia dostali podwyżkę… Czyli ja dureń, skoro głosowałem za czymś, czego – jak pan pisze – nie ma?

 8. zza kałuży
  15 lutego o godz. 23:46 270957

  O, to prawda, bardzo dobrze płacili, wyjątkowo dobrze, np. Tomaszowi Lisowi, ale – zdaje mi się – Tomasz Lis pracował wówczas w TVPO. Mylę się?

 9. Wilczek w rządzie socjalistycznym i Balcerowicz komunista zrobili coś, za co powinni mieć pomniki: reaktywowali w Polsce kapitalizm. Po dziesięciu latach bardzo bolesnych dla ogółu Polaków stanęliśmy na nogach, kraj się rozwija, ludzie bogacą…

  Niestety, Balcerowicz nie podjął reformy polskiej oświaty. W 1989 w mojej gminie nauczyciele uczyli średnio 15 uczniów na osobę, w 2020 – 6, a zarabiają cztery razy więcej…

  Czego pan oczekuje? Coraz mniej robić a coraz więcej zarabiać? To niemożliwe. Gdy w gminie wprowadzano kapitalizm, zbankrutowały niemal wszystkie zakłady pracy produkcyjnej. Nie podjęły wyzwania, nie modernizowały się, nie postawiły na wydajność. Przetrwał tylko jeden zakład: na bruk prywatny właściciel wyciepał dwie trzecie ludzi, jedna trzecia musiała robić robotę za siebie i za wyrzuconych, kupił nowoczesne maszyny, wydajność tym bardziej wzrosła, zakład zaczął przynosić duży zysk, ludzie zaczęli dużo zarabiać… A w oświacie? Gdzie jest wasz Balcerowicz, który otworzy wam oczy?

  A, nie na marginesie, bo to rzecz ważna. Po raz pierwszy od wielu lat dostali podwyżkę pracownicy obsługi szkolnej: palacze, woźne, kucharki, sprzątaczki, sekretarki… Naszą gminę tylko ta podwyżka (bez subwencji!!!) kosztuje ponad pół miliona…

 10. janadam48
  16 lutego o godz. 10:13 270961

  Pani Marszałek Sejmu Kidawa-Błońska powiedziała, że każdy ma prawo wyrażać emocje. Dlatego też – biorąc do serduszka mądre słowa Marszałek – nie krytykuję ludzi krzyczących na Prezydenta Polski, że jest ch… ani nie krytykuję Lichockiej. Jeśli jeden ma prawo wyrażać emocje, nazywając kogoś ch…, to i inny ma prawo wyrażać emocje, pokazując środkowy palec. Inaczej to co? Moralność Kalego?

  Szamba przy świetlicach to rzecz samorządu a nie rządu. Samorząd żąda słonych opłat za ścieki, ma obowiązek z tych opłat zająć się szambami przy świetlicach. Wara rządowi od spraw, które są w mojej gestii samorządowca.

 11. @ontario

  „. W 1989 w mojej gminie nauczyciele uczyli średnio 15 uczniów na osobę, w 2020 – 6, a zarabiają cztery razy więcej… ”
  Policzmy. Wg obowiązyjącej obecnie linii propagandy partyjnej, w 1989 r. ludzie zarabiali 20 dol. US na miesiąc. Po przemnożeniu przez 4 daje to 80 USD, co wg aktualnego kursu daje ok 300 PLN na miesiąc. Wg dzisiejszych norm dziennych kaolrii potrzebnej jednemu człowiekowi (tu zaskocze P. Ontario – nauczyciel to też człowiek), to ci nauczyciele już dawno zdechli z głodu. No to jak Pan chce, żeby taki zdechniety nauczyciel uczył choćby tylko sześcioro bachorów?

 12. jcp
  16 lutego o godz. 17:05
  Tyle, że za te 20 USD można było przeżyć cały miesiąc w raz z rodziną, nikt głodny , nagi czy bosy nie chodził ani pod mostem czy w kanałach nie mieszkał. Starczyło także na opłacenie rachunków i jeszcze na wczasy można było odłożyć.
  Wskaż mi jakikolwiek cywilizowany kraj w Europie, w którym można było w tamtych czasach za te 20 USD tak żyć.
  Za „tamtego” dolara mogłeś np. kupić 25 kg chleba albo 50 l mleka a za mieszkanie ( łącznie z ogrzewaniem, gazem i wodą oraz ratą kredytu) płaciło się się 3 USD. Przelicz sobie co możesz kupić za 20 USD dzisiejszych.

 13. Omijać robotę w szkołach szerokim łukiem. Szkoda czasu na pracę za jałmużnę, bieganie po kilku szkołach za godzinami, a najgorsze jest to, że nauczyciele to najgorsza grupa zawodowa pod względem solidarności, konsekwencji i jedności w walce o lepszy byt zawodowy. Dramat. Uciekłem ze szkoły 3 lata temu, teraz własna działalność i wiem, ze żyje pod względem finansów i psychiki. Dziwię się co tam robią jeszcze nauczyciele w tych szkółkach???

css.php