83 proc. to mało

Kiedy informowałem o wynikach referendum strajkowego w mojej szkole, byłem pewien, że rzadko kto nas przegoni. Okazało się, że to jeden z gorszych wyników w Łodzi. Zamiast pochwały dostałem reprymendę: Co tak mało?

Kolega z pobliskiego liceum przyniósł 86 proc. i też usłyszał, że rewelacji nie ma. Potem przychodzili ludzie z podstawówek i dawali nie mniej niż 90 proc. Natomiast 97 proc. dała jedna ze szkół zawodowych. U mnie – zacząłem się usprawiedliwiać – byłoby więcej, ale nie przyjmowałem głosowania na odległość. Trzeba było przyjść i osobiście wypełnić ankietę (ich głos „za” poprawiłby wynik).

Nie wiem, ile osób naprawdę zastrajkuje, ale raczej prawie wszyscy. Może nawet 100 proc. Ci, co byli przeciw, nie spodziewali się aż takiego poparcia dla strajku. Może się okazać, że nie wezmą udziału tylko nauczyciele, którzy aktualnie nie świadczą pracy (przebywają na długich zwolnieniach lekarskich, urlopach wychowawczych itd.). Jeden z przeciwników nawet przyszedł zapytać, co ma w takiej sytuacji robić. No cóż, drogi przyjacielu, człowiek nie świnia, poglądy zminia.