Problem z matematyką

Dobrze wiedzieć, że nie tylko uczniowie mojej szkoły mają problem z matematyką. Tak jest w całej Polsce. Niedawno przerażeni rodzice moich wychowanków prosili, aby dyrekcja przeprowadziła badania, dlaczego oceny są tak niskie? Chciałeś i masz.

Wg raportu NIK aż 42 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych ma na świadectwie ocenę dopuszczającą. W moim liceum jeszcze tak źle nie jest, ale gonimy średnią krajową. Jednym z powodów są braki kadrowe. Matematycy nie garną się do szkół. W tym roku straciliśmy dwóch i nie mogliśmy znaleźć następców. Jeden przyszedł i zaraz wyszedł. Nie za te pieniądze, powiedział.

NIK proponuje usunięcie matematyki z listy przedmiotów obowiązkowych na maturze. Minister edukacji się nie zgadza. Co to za matura bez królowej nauk. Lepszym wyjściem jest obniżenie poprzeczki. Niech zadania będą łatwiejsze. Anna Zalewska zapowiada też obowiązkowe szkolenia dla nauczycieli matematyki. Jak się im dobrze wypierze mózgi, skończy się stawianie połowie klasy ocen dopuszczających. Mają być piątki – i to już!

Info o raporcie NIK tutaj.