Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

13.08.2018
poniedziałek

Leworęczni w szkole

13 sierpnia 2018, poniedziałek,

W Dniu Leworęcznych nasłuchałem się, że jest ich na świecie ok. 15 procent, a w Polsce zaledwie 8. Od siebie dodam, że wśród nauczycieli jest ich jeszcze mniej. W mojej szkole na ponad 50 pracowników tylko dwie osoby piszą lewą ręką. Nie chcę wyciągać pochopnych wniosków, ale podobno leworęczni są bardziej inteligentni.

Dużo więcej jest osób, które prawą ręką piszą, ale lewą np. prasują. Te czynności, których uczyła szkoła, robią prawą ręką. A te, których uczyli się sami, lewą. Tak jest chociażby ze mną. Karty rozdaję lewą ręką, podobnie liczę pieniądze, ale długopis trzymam w prawej.

Całkiem inaczej sprawa ma się z nogami. Otóż lewą nogą wstaje z łóżka 90 procent nauczycieli, a prawą – tylko 8. Pozostałe dwa procent należą do dyrekcji. Pani dyrektor wstaje bowiem od razu na obie nogi, co widać po tym, że tego samego dnia na jednych jest cięta jak osa, a dla innych miła i wspaniałomyślna. Szefowa pisze też obiema rękami, ale tylko na komputerze. Proszę jednak nie wyciągać pochopnych wniosków.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. @Gospodarz
  Ubawiłem się setnie – znakomity tekst; aż głupio cokolwiek samemu napisać 🙂

 2. Jedno z moich dzieci jest leworęczne. Chyba tylko on sam jest w stanie rozczytać swoje notatki. Każdemu, a zwłaszcza zawodowemu belfrowi, proponuję napisać cokolwiek lewą ręką. A nawet prawą, tylko w przeciwnym kierunku, od prawej do lewej. Prawda, że długopis jakoś dziwnie w ręce leży i „atakuje” kartkę pod nieprawdopodobnym kątem? To proszę teraz spróbować wykonać swoją mniej sprawna ręką notatki w tempie, w jakim podaje je typowy nauczyciel.

  Europejskie pismo odręczne jest pismem praworęcznych.

 3. Wśród szermierzy leworękich (bo tak się `leworęcznych` tu określa) jest około 10%; w finałach zawodów i u szczytów rankingów – zwykle około połowy. Chyba nie da się tego wytłumaczyć przekonywająco li tylko w oparciu o teorię gier (leworęki ma większe doświadczenie w walce z praworękimi, niż vice versa).

  Oni są po prostu jacyś inni 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Płynna Rzeczywistość
  Studiowałem arabistykę i sporo stron zapisałem słowami zapisywanymi od prawej do lewej prawą ręką. Czy to leworęczne jest najmłodsze? Zawodowo-statystyczna ciekawość 🙂

 6. A duża część z urodzenia leworęcznych została przestawiona. I mają bałagan w głowie. Patrzą na przykład, lewym okiem, a strzelają na strzelnicy z prawej ręki.

 7. tak, najmłodszy

css.php