Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego
Matura

4.05.2018
piątek

Uwaga, błąd kardynalny na maturze!

4 maja 2018, piątek,

Największą zmorą maturzystów jest obawa przed popełnieniem błędu kardynalnego. Jak tylko zdający odda test i wyjdzie z sali egzaminacyjnej, natychmiast uświadamia sobie, że popełnił fatalny błąd, który może skutkować dyskwalifikacją. Co robić?

Warto jednak wiedzieć, że błędy kardynalne – skutkujące wyzerowaniem pracy – trafiają się rzadziej niż szóstka w totolotka. Najczęściej występują błędy mniejszego kalibru, których skutkiem będzie strata kilku punktów i nic więcej.

Błędy dzielą się na nieistotne, typu spolszczenie pisowni nazwy własnej, np. „Bodler” zamiast Baudelaire, „Nicze” zamiast Nietzsche. Takich jest najwięcej. Potem mamy drobne błędy, które są wynikiem pośpiechu, typu „ta” Wernyhora zamiast ten Wernyhora, mylenie imion podobnych, np. Wiesława zamiast Wisława, mylenie imion postaci drugoplanowych, np. Judym flirtował z Natalią, Wandą czy Karoliną?

Do drobnych i częstych błędów należy podanie niewłaściwego imienia pisarza drugorzędnego, np. Lechoń miał na imię Jan czy Julian? Gorszym błędem, chociaż wciąż daleko mu do kardynalnego, jest niepoprawne imię pisarza kluczowego dla epoki, np. Mickiewicz miał na imię Adam czy Julian? Maturzyści najczęściej mylą się przy pisarzach młodopolskich, tj. Reymoncie, Wyspiańskim i Żeromskim. Imiona poetów myli się nagminnie.

Za ważne wady, ale nadal nie są one kardynalne, uznaje się mylenie epok. Zwykle uczniom przestawia się odrodzenie z oświeceniem. Plączą się też podobne brzmieniowo postacie, np. Kordian i Konrad, także pisarze: Krasiński i Krasicki. Te błędy to jak grypa – każdy musi przez to przejść.

Aby błąd można było uznać za kardynalny, musiałby dotyczyć całego wywodu, wpływać na całą pracę i wszystkie argumenty. Coś takiego prawie się nie zdarza. Jak praca spełnia inne wymogi, czyli jest pisana na temat i ma przepisową liczbę wyrazów, tezę i argumenty, to nic jej nie wyzeruje. Autor popełniający błędy, nawet poważne i liczne, maturę zda, chociaż być może tylko na minimum.

Wystraszonych maturzystów zachęcam do przeczytania dyskusji o błędach kardynalnych z lat poprzednich (tutaj i tutaj oraz jeszcze tutaj).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 92

Dodaj komentarz »
 1. Witam ma pytanie jeśli mam 2 argumenty dobre w rozprawce i w trzecim napisałem historie Jacka Soplicy ale podpisałem to jako Bolesław Prus Lalka czy rozprwaka bedzie 0 pkt czy jakieś – pkt za ten argument ?

 2. Myslicie, ze jak w jednym argumencie wspomnialem że Wokulski tesknil za swoja pierwsza zona to bedzie kardynal?

 3. @Kamil22
  Jeżeli Pańskie wypracowanie maturalne odwzorowuje Pański wpis, to powinien Pan oblać. Natomiast jeżeli wypracowanie napisał Pan nieco staranniej, to ma Pan spore szanse na uzyskanie 50 %.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Co w wypadku gdy pomyliłem autora trenów? Nie jest ważne wtedy, że miałem tylko jeden argument dotyczący trenów a reszta była poprawna?

 6. Czy jak napisałem że Wisława Szymborska napisała „Kot w pustym pokoju” zamiast „Kot w pustym mieszkaniu” to mam błąd kardynalny?

 7. Jeśli napisałam w ostatnim argumencie rozprawki przykład z Pana Tadeusza i pomyliłam pisząc żę Tadeusz tęskni za Litwą, myląc go z autorem, moja praca zostanie zdyskwalifikowana? Dodam, że cała praca była pisana na temat i zgodnie z treścią lektur.

 8. Dzień dobry, czy jeśli napisałam, że Wokulski, będąc w Paryżu, dostał list od Izabeli podczaszy gdy dostał go od Zaslawskiej to mam błąd kardynalny?

 9. Pomyliłam dziś autorkę Harrego Pottera, ze stresu podałam inne nazwisko. Myślę, że resztę matury napisałam bardzo dobrze, jedynie teraz boję się o błąd kardynalny. Uważacie, że moja praca może zostać wyzerowana?

 10. Czy jesli zamiast Skawiński napisalem Skawski to bedzie to błąd kardynalny ? Nie wiem co mnie naszlo ale jakos podobnie brzmiały te nazwiska. Sama postać Skawinskiego opisalem dobrze tylko pomylilem nazwisko.

 11. witam co jeśli na rozprawce kazali powołać się na 1 tekst kultury a ja powolałem się na 2

 12. @KrzysztofCywiński Witam, czy jeśli napisałem na maturze w odwołaniu do fragmentu lalki, że Wokulski przebywał w Rosji kiedy na prawdę przebywał w Bułgarii to czy błąd klasyfikuje jako kardynalny czy rzeczowy?

 13. Czy jeśli napisałam, że Wokulski popełnił samobójstwo, zamiast próbował to jest to błąd kardynalny? Resztę rozprawki powinnam mieć dobrze

 14. Witam, co jeżeli ktoś napisal że fragment tekstu odnosi się do pobytu na Syberii a nie do wojny? Reszta tekstu wydaje mi się całkiem logiczna i spójna oprócz tego jednego błędu. Z góry dziękuję za odpowiedz

 15. Witam ponownie, wolę jednak dokładniej opisać mój problem niż w poprzednim komentarzu. Dokładniej napisałem, że autorem trenów był Juliusz Słowacki… Przy postawionej tezie gdzie miałem sie odnosić do innych utworów literackich napisałem „(..)oraz trenów Juliusza Słowackiego”. Czy w tym wypadku otrzymam za całą pracę 0pkt, czy zależy to od egzaminatora?
  Proszę o odpowiedź,
  Pozdrawiam

 16. Witam mam pytanie czy jak napisałem na rozprawce ze Wokulski wrócił do polski z paryża po liście od Izabeli a tak naprawde to nie od niej byl ten list to mam błąd kardynalny?

 17. Witam, czy błędem kardynalnym jest stwierdzenie, że Stanisław tęsknił za Izabelą Łęcką a tęsknota i nieszczęśliwa miłość doprowadziły go do stanu apatii i letargu, w którym nie mógł normalnie funkcjonować przy tezie: tęsknota niszczy ludzkie życie albo stwierdzenie, że Wokulski rzucił się pod pociąg w Skierniewicach a nie położył na torach? Dziękuję za odpowiedź.

 18. Chciałabym zapytać o to co jeśli:
  Po 1 napisałam ze Inwokacja byla w prologu Pana Tadusza a reszta było dobrze napisane wszystko
  Po 2 jako argument ( jeden z kilku) dałam angielska piosenkę i dobrze ja opisałam (tak myślę ) – bo jest wiele opinii ze można lub nie można takowych przywoływać

 19. Pytania pod artykułem przerażają.
  W zasadzie każdy pytający powinien maturę oblać – ponieważ najwyraźniej brakuje mu elementarnej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Odpowiedź macie w komentowanej treści, na Boga…

 20. Witam, jestem świeżo po maturze z polskiego, i boję się że popełniłem błąd kardynalny… Wziąłem tęsknote która nas niszczy. Napisałem 2 argumenty do Lalki jak pisało i w 3 odniosłem się do „Kordiana” Napisałem autora poprawnie, jednak w 2 zdaniach pomyliłem lekturę z „Dziadami” i napisalem że Kordian wygłosił wielką improwizacje i obraził Boga. Reszta jest napisana poprawnie zgodnie z treścią lektury… Jestem przerażony bo przez te 2 zdania nie zdalem chyba matury.. Jak to widzicie? Wyzeruje czy jest jakaś szansa?

 21. Witam, jeśli napisałam historię Szumana (że tęsknil za narzeczona która zmarła itd) ale się pomyliłam i nie napisałam, że to było Szuman, tylko Rzecki, to będzie kardynał?

 22. A jak napisałam ze w opowiadaniu „U nas w Auschwitzu ..” Tadek pisał listu do mari to jest błąd kardynalny ?

 23. Witam, jeśli zanalizował wybrany fragment lalki,ale źle go umieściłam w całości,tzn.zapisałam jedno zdanie,iż dotyczy wojny na którą się wybrał Wokulski, mam błąd kardynalny ? Całą resztę mam dobrze argumenty i interpretacje ?

 24. @panka ja tak samo napisałam
  Błagam niech ktoś napisze czy to jest błąd kardynalny??

 25. Czy jeśli pomyliłam kolejności śmierci Romea i Julii to jest to błąd kardynalny ? Bardzo się stresuje i nie daje mi to spokoju

 26. Witam, czy jeżeli podsumowując argumentację dotyczącą fragmentu „Lalki” użyłem stwierdzenia, że gdyby Wokulski nie wrócił w porę do ojczyzny, nie wykorzystałby swoich umiejętności i nie osiągnąłby takiego sukcesu finansowego jak w Warszawie, to jest to poważny błąd kardynalny czy rzeczowy? W końcu zarobił aż 300 000 rubli za granicą, więc te umiejętności wykorzystał już na emigracji i osiągnął sukces finansowy, więc to może podchodzić pod rażącą nieznajomość lektury. Tezę, odniesienie do całego tekstu i lektury mam ok, ale teraz bije się z myślami w sprawie tego stwierdzenia…

 27. Witam, czy jeżeli podsumowując argumentację dotyczącą fragmentu „Lalki” użyłem stwierdzenia, że gdyby Wokulski nie wrócił w porę do ojczyzny, nie wykorzystałby swoich umiejętności i nie osiągnąłby takiego sukcesu finansowego jak w Warszawie, to jest to poważny błąd kardynalny czy rzeczowy? W końcu zarobił aż 300 000 rubli za granicą, więc te umiejętności wykorzystał już na emigracji i osiągnął sukces finansowy, więc to może podchodzić pod rażącą nieznajomość lektury. Tezę, odniesienie do całego tekstu i lektury mam ok, ale teraz bije się z myślami w sprawie tego stwierdzenia…

 28. Witam, w interpretacji, nawiązując do muru, napisalem o Murze Berlińskim. Napisałem, że rozdziela on RFN i NRD. Czy to jest błąd, który dyskwalifikuje moją pracę? Wg mnie nie wpływa on na całość pracy. Proszę serdecznie o odpowiedź. Pozdrawiam

 29. Witam, przy argumencie o odwołaniu do całości lektury napisałam, że Ignacy Rzecki był subiektem przez wiele lat i pracował w sklepie Wokulskiego, a potem przestał był subiektem i niedługo później umarł, jest to błędem kardynalnym? Chodziło o to, że ta tęsknota miała niszczący wpływ, bo tęsknił za pracą, ale jednak napisałam, że przestał, a on nigdy nie przestał pracować

 30. Witam. Piszę w związku z błędem jaki popełniłem na maturalnej rozprawce. Jako przykład tekstu kultury traktującego o tęsknocie podałem twórczość Jana Kochanowskiego, który w trenach wyrażał swój ból po stracie córki. Cały problem polega na tym, że w stresie napisałem nie o trenach, a o fraszkach. Czy taka pomyłka kwalifikuje się jako błąd kardynalny, czy może zostać uznana za błąd rzeczowy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 31. odwołałem się do serialu skazany na śmierć, i napisalem ze głowny bohater popełnił przestepstwo aby isc do tego samego wiezięnia i pomoc mu sie wydostac m.in. z powodu tesknoty. Wydaje mi sie ze on zrobił to aby go ratowac a nie z teskonty. Z drugiej strony mozna to zinterpretowac tak ze jakis wpływ tęsknota miala. Noa le pewny nie jestem. Czy bedzie to bład kardynalny?

 32. Dzień dobry, bardzo boję się, że zrobiłam błąd kardynalny. Napisałam, że Ignacy rzecki tęsknił za czasami niepodległej ojczyzny i ta tęsknota jako nadzieja na nadejście Napoleona sprawiła,że żył w iluzji i zmarł nieszczęśliwie.
  Ps przeczytałam artykuł wyżej, mimo to się boje

 33. GW kichchi o chińskim odpowiedniku matury – egzaminie gaokao:
  „Koszmarne życie: w Europie rówieśnicy przyswajają bezstresowo minimum wiedzy na poziomie imbecyli, a żyją i zarabiają dużo lepiej niż Chińczycy”

 34. Witam w swoim 6 odzielnym argumencie na rozprawce napisałem że Adam Mickiewicz napisał swój utwór pragnąc zadośćuczynić narodowi polskiemu za to że nie brał udziału w powstaniu listopadowym. Problem polega na tym że jako tytuł tego utworu podałem Pana Tadeusza zamiast Dziadów III. Chciałbym się dowiedzieć na ile poważny będzie to błąd.

 35. Witam mam pytanie o Lalkę. Napisałam że Wokulski pracując w Paryżu u Geista otrzymał informacje o tym że Izabela chce go widzieć i dlatego wraca do Warszawy by się z nią spotkać. Proszę mi powiedzieć czy to jest dobrze i czy nie ma tutaj błędu kardynalnego bo teraz strasznie panikuje że coś napisałam źle 🙁

 36. Dzień dobry, mam pytanie.
  Na dzisiejszej maturze w wypracowaniu opisywałam Lalkę… Napisałam Elżbieta Łęcka, zamiast Izabela. Czy to może być błąd kardynalny? Bardzo się tym martwię bo to lektura z gwiazdką.

 37. Dzień dobry,

  czy postawienie tezy „Tęsknota jest siłą niszczącą” (bez dopisania „życie człowieka”) będzie skutkować przyznaniem 0 punktów?

 38. Witam. Czy jak napisałem w III argumencie że Jacek Soplica w Panu Tadeuszu Mickiewicza tęsknił za wolnością ojczyzny – Polski, to czy jest błąd kardynalny ?

 39. Czy jak pomylilam konrada wallenroda z kordianem to blad kardynalny? Mianowicie pisalam o konradzie ale uzywalam imienia kordian i ze napisal slowacki

 40. Nie ma spiny, są drugie terminy. A tak poważnie – tylko 2% maturzystów nie zdaje polskiego. Jakby za takie błędy zerowali prace to zdawalność byłaby pewnie na poziomie gdzieś 50%.

 41. witam. w poleceniu było napisane, aby odnieść się do wybranego TEKSTU kultury. czy jeśli odniosłam się do dwóch tekstów to będę miała odjete punkty lub nawet coś gorszego? jeśli będę miała odjete punkty to ile maksymalnie?

 42. Napisałem w III argumencie rozprawki, że Jacek Stolica tęsknił za ojczyzną. Czy to jest błąd kardynalny ?

 43. Pisałam dzisiaj mature z polskiego i napisałam zamiast Izabela Łęcka , Julia Łęcka czy to błąd kardynalny? W odwołaniu sie do innego tekstu kultury dałam zły tytuł wiersza oraz przekręciłam cytat. Czy moja praca zostanie unieważniona ?

 44. Jeżeli podałam jako odniesienie do treści całej książki że Ignacy Rzecki również tęsknił, ponieważ w dzieciństwie został wychowany na kult Napoleona i tęsknie go wyczekwial, był idealista politycznym, nigdy nie założył rodziny i zapewne z utęsknieniem marzył o życiu rodzinnym lecz zmarł samotnie to będzie błędem kardynalnym? Bo to w sumie takie naciągane

 45. Witam mam pytanie : Dzisiaj na maturze napisałem ,że Wokulski był wychowywany w rodzinie patriotycznej z tradycjami powstańczymi . Dopiero po fakcie oddania pracy przypomniałem sobie ,że to właśnie Wokulski walczył w powstaniu . Czy to może być uznane jako błąd kardynalny ? Pozdrawiam .

 46. Mam pytanie. Czy brak autora oraz tytułu jest poważnym błędem? W rozprawce powołałem się na Odyseusza i w całym tym ferworze twórczym zapomniałem dodać, że był bohaterem ,,Odysei” Homera. Z utratą ilu punktów muszę sie liczyć?

 47. Witam, czy jeśli w ferworze stresu napisałam, że autorem lalki jest Mickiewicz to czy mam błąd kardynalny? Wszystko inne o Wokulskim i treść lalki są zgodne z lekturą. Bardzo proszę o pomoc:(

 48. Mam pytanie,
  Dzisiaj na rozprawce odwołując się do całej treści „Lalki” napisałem że Wokulski dał Łęckiej metal lżejszy od powietrza. Poprawnie chyba jest że lżejszy od wody. Czy grozi mi za to kardynalka ?

 49. Z góry proszę o szczerość.. 🙁
  Nie wiem jak to się stało, doznałam zaćmienia. Napisałam, że bohaterem Lalki był Stanisław Wyspiański zamiast Wokólski..
  szykować się na sierpień?

 50. Cześć. Jako, że ja z Polskiego jestem słaby to pisałem w rozprawce to co mi się o uszy obiło z Romeo i Julia.

  I moje pytanie to: jaki popełniłem błąd? Czy ten błąd dyskwalifikuje moją prace?

  pytanie: Czy tęsknoty jest siłą niszczącą czy budującą życie człowieka

  Otóż napisałem coś takiego, że gdy ich związek wyszedł na jaw to młodzi dostali zakaz spotykania się. Z tęsknoty razem uciekają i następnie się zabijają.

 51. Czy pomylenie nazwiska bohatera lektury z gwiazdką skutkuje błędem kadrynalnym?

 52. Witam, proszę bardzo o odpowiedź, bo zaczynam wariować. Napisałam całą rozprawkę, napisałam tezę, argumenty poparłam fragmentem i odniosłam się do całości utworu, dodatkowo podałam dwa teksty kultury. Pierwszy dotyczył Wertera i akurat o ten argument się nie martwię. Kolejny dotyczył Sonetów Krymskich, wspomniałam o przebywaniu Mickiewicza poza ojczyzną, opisałam cały utwór, zawarłam nawet cytaty, niestety pomyliłam tytuły i zamiast Stepów Akermańskich, napisałam Bakczysaraj. Proszę mi powiedzieć, czy to poważny błąd i jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje. Mam nadzieję, że w najgorszym wypadku argument nie będzie brany pod uwagę. Czy w wyniku takiego błędu mogę mieć wyzerowaną całą rozprawkę, choć napisałam pozostałe argumenty poprawnie?

 53. Witam, na maturze jako argument podałam „Stranger Things” i wszystko było by ok gdyby nie to, że słowo „Things” zamieniłam bezmyślnie na „Thinks”… jak wiemy po angielsku ma to zupełnie inne znaczenie. Dodam jeszcze, że mam dysleksje i było to zaznaczone na arkuszu. Mam się spodziewać jakichś konsekwencji? Grozi mi wyzerowanie pracy?

 54. @pannapa
  Zadaniem egzaminatora nie jest (za przeproszeniem) nas udupić. Postawiłaś tezę, poparłaś swoje argumenty, podałaś teksty kultury. Autor bloga napisał, w którymś poście o błędach popełnianych przez maturzystów, jest ich mnóstwo i rzadko oznacza się je jako kardynalne. W ostatnim argumencie podałaś zły tytuł, jednak taki błąd nie dyskwalifikuje całej Twojej pracy. Poza tym tak na zdrowy rozsądek, egzaminator czyta Twoja pracę, dochodzi do tego argumentu i co, i wszystko skreśla? Taki błąd nie jest brany znacząco pod uwagę, zwłaszcza, że egzaminator chyba się domyśli, że chodziło Ci o inny utwór literacki. Chyba, że zmieszałaś ze sobą oba utwory… nawet jeśli, to prawdopodobnie nie weźmie argumentu pod uwagę.
  Pozdrawiam

 55. @kiniananana
  Zmienia znacząco, jest to matura z języka polskiego, nie z angielskiego, więc zakładamy, że egzaminator nie zna innych języków obcych i nie wie, że „things” się pisze tak, a nie inaczej. Już nie smieszkując.. NIE grozi Ci wyzerowanie pracy za tak drobny błąd, kiedyś czytałem nawet, że wyrazy z języków obcych można pisać jak się chce. Chyba, że trafisz na egzaminatora-fana tej serii.. to masz przerąbane ;P
  Pozdrawiam

 56. Witam. Czy podanie Bolesława Prusa jako autora Krzyżaków jest błędem kardynalnym?

 57. Dawno się tak nie ubawiłam:)

 58. Jezeli pisząc 3 argument podałam tytuł „Stary człowiek i morze” oraz jego autora lecz pisałam o treści dotyczącej „Latarnika” to będzie uznane jako błąd rzeczowy? Czy zaczynać się stresować ze może to być kardynalny

 59. Witam, na maturze pisałam o 3 części dziadów i opisywałam dokładnie historie Konrada i tam na pewno nie popełniłam błędu. Jedyne co mnie martwi to, to że pisałam dziady i liczbę cyframi rzymskimi, na 99% jestem pewna ze napisałam Dziady cześć III, ale co jeśli zapomniałam tej jednej kreseczki i będzie Dziady cześć II? Czy to błąd kardynalny i moja praca zostanie wyzerowana?

 60. Trzeba sobie obejrzeć ‚Matura to bzdura’. Chociaż w zasadzie po co, te komentarze wystarczą 🙂

 61. Uspokoję panikujących maturzystów – raczej żadna z prac nie zostanie wyzerowana… Pozdrawiam osobę, która przywołała w argumencie „Stranger Things” 😉

 62. Witam, wczoraj pisałem maturę z języka polskiego. Wybrałem temat 1 dotyczący „Lalki”, ponieważ ten wiersz był dla mnie trudny i niezrozumiały.
  Do czego zmierzam.. Polecenie brzmiało tak: Tęsknota – siła niszcząca czy budująca życie człowieka na podstawie Lalki Bolesława Prusa – odwołaj się do podanego fragmentu, całej lektury oraz wybranego tekstu kultury.
  Moja teza to: Tęsknota to siła, która niszczy ludzkie życie
  Wynika z tego, że do jednego.. a ja wspomniałem o dwóch. Przytoczyłem Treny Jana Kochanowskiego (numeracji nie znam, więc pisałem ogólnie), a dodatkowo wspomniałem o wierszu Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja Piosnka 2″, (tytuł ostatecznie skreśliłem, nie byłem do niego przekonany, bo to był wiersz z gimnazjum, a ja bałem się właśnie o błąd kardynalny)
  Moje pytania brzmią:
  – czy przytoczenie więcej niż 1 utworu literackiego to błąd kardynalny?
  – czy Wokulski mógł tęsknić za Łęcką oraz za ojczyzna? (Przyznam się, że nie znam zbytnio tej lektury), lecz pisałem o tych ważniejszych faktach tj. Izabela przyjęła oświadczyny, ale odrzucił je Wokulski, upozorowanie samobójstwa w ruinach zamku (wg mnie z tęsknoty)
  – do wiersza Norwida napisałem, że Podmiot liryczny rozmawia z Bogiem, świadczy o tym cytat :”tęskno mi Panie”, i co czuje..
  Tak po części wspomniałem o czym pisałem, chcę, żeby Pan miał jakiś pogląd mojej pracy
  – oczywiście moja praca zawiera wstęp, rozwinięcie, zakończenie, 5 akapitów oraz ponad 320 słów.
  Proszę o pomoc, czy coś z tego będzie, jeśli nie to czy warto się odwołać.
  Pozdrawiam

 63. Witam, mam pytanie dotyczące popełnionego przeze mnie błędu. Otóż podając w rozprawce na temat tęsknoty przykład z ,,Dziadów cz IV” napisałam imię Konrad, a nie Gustaw, chociaż przez cały argument pisałam o postaci Gustawa. Dodatkowo zamiast godziny rozpaczy napisałam godzina żalu. Czy to już błędy kardynalne? Czy jest jeszcze szansa, że nie będę miała za całą rozprawkę zero punktów? I czy fakt, że popełniony błąd nie był przy lekturze z gwiazdką trochę mnie ratuje, czy jednak ten będzie dalej jest traktowany jak przy lekturze obowiązkowej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 64. Witam!
  Jeżeli napisałam we wstępie, że motyw tesknoty był popularny w romantyzmie, ale ani razu nie wspomniałam o tym, ze lalka była w romantyzmie to egzaminator nie pomyśli, że polsczylam te dwie rzeczy ze sobą prawda? dodam, że w tekście nie wspomniałam nic o żadnej epoce i jako drugiego tekstu użyłam dziadów A.M

 65. Witam, mam pytanie dotyczące mojej roprawki.Odnosząc się do całego utworu przedstawiłam tęsknotę Ignacego Rzeckiego. Napisałam o tym że prowadzil on schematyczne zycie kochał zajecia i obowiązki w sklepie. Lecz po sprzedaźy sklepu odczuwal smutek i pustkę w sercu. Brakowało mu go i za nim tesknił. Lecz nie dodałam, że tesknił zaa tym co było lecz za sklpepem. Aa jak wiadomo sklepu nie zamknieto i on tam nadal byl ale to juz nie bylo to samo lecz ze stresu niestety zapomnialam to napisac. Czy to można uznac za bląd kardynalny…?

 66. Dzień dobry, czy jeśli napisałam w trenie 1 autor pisze „wszystki mi uczyniłaś pustki w domu moim” Moja praca zostanie zalicozna jako kardynał?
  Po wyjściu zorientowałam się, że tren pierwszy to wszytki płacze a tren 8 to wielkies mi uczyniła pustki w domu moim
  Tak bardzo się boję

 67. Zastanawiam się nad moim błędem na tegorocznej maturze. Chodzi o lekturę „Dzieje Tristana i Izoldy”. Podczas powoływania się na tą lekturę nie podałam imienia i nazwiska osoby, która ją spisała, ale widziałam, że w podstawie programowej także nie jest podany autor. Jednakże zamiast „Dzieje Tristana i Izoldy” napisałam „Tristan i Izolda”. I tutaj moje pytanie: czy to może być uznane przez egzaminatora jako błąd kardynalny?
  Dziękuję za odpowiedź.

 68. Dzień dobry,

  Mam pytanie odnośnie matury rozszerzonej, a mianowicie jeżeli pomyliłem wers ze zwrotką to mam zero procent ?
  Błąd ten popełniłem może nawet z 8 razy. Zamiast pisać w pierwszej zwrotce pisałem w pierwszym wersie.
  Co o tym myślicie ?

 69. Dzień dobry .
  Wczoraj pisałam maturę z j .polskiego
  Niestety sama nie wiem , co mnie zaślepiło , na poziomie rozszerzonym , czytając wiersze do interpretacji porównawczej zwróciłam uwagę na daty pod nimi (1959Norwida i 1970Czechowicza )
  – od razu odezwały mi się w głowie słowa nauczycielki na lekcjach, że należy na nie zwracać uwagę , a ja nigdy nie porównuje dat powstania wierszy i nie uzasadniam , czy autorzy są z tej samej epoki .
  No i popłynęłam … Od razu na stwierdziłam , że wiersze dzieli tylko jedenaście lat , a poeci są z tej samej epoki …
  co by było mało tezę mam „dobrą ? „napisałam mniej więcej coś takiego ,że zarówno jeden poeta jak i drugi podejmują tematykę głodu , trudnych warunków bytowych – itp. jakie miały miejsce po drugiej wojnie światowej w dobie socjalizmu …
  ,,I wymalowane papugi
  Na plafonie – jak długi –
  Z dzioba w dziób zawołają: „Socjalizm!”-
  cała interpretacje wierszy mam naprawdę głęboką i adekwatną – ok 5 stron
  tyko ten wstęp i to…
  Po powrocie do domu , uświadomiłam sobie , co tak naprawdę zrobiłam , jestem przerażona i załamana – czy komisja uzna to za błąd kardynalny , a moja praca otrzyma zero punktów ? Czy jednak stanie się cud … :,/

 70. Jestem tegoroczną maturzystką, popełniłam dwie gafy w rozprawce, dwa razy we wstępie pomyliłam epoki do dzieł, do których później tak naprawdę nawet się nie odwoływałam. Nie miałam czasu przeczytać pracy drugi raz, może powielając lekturę zauważyłabym te dwa błędy. Czy zaważy to na tym, że praca zostanie wyzerowana?

 71. Co to jest tak naprawde „blad KARDYNALNY”? Czy to jest cos gorszego, niz grzech smiertelny w kosciele?
  Jaki bylby przyklad owego GK w maturze z polskiego, albo z matematyki?
  Chcialbym tylko zauwazyc, ze mozna przytoczyc bez liku tworcow, ktorzy, ku zgrozie potomnych, popelnili bledy kardynalne w swojej tworczosci, tylko poto, aby przejsc do historii jako reformatorzy, odkrywcy nowych horyzontow, przekracajacy bariery skostnialych pogladow itp.

 72. Witam nie jestem pewna czy mój komentarz został dodany dlatego piszę jeszcze raz. Mam pytanie dotyczące popełnionego przeze mnie błędu. Otóż podając w rozprawce na temat tęsknoty przykład z ,,Dziadów cz IV” napisałam imię Konrad, a nie Gustaw, chociaż przez cały argument pisałam o postaci Gustawa. Dodatkowo zamiast godziny rozpaczy napisałam godzina żalu. Czy to już błędy kardynalne? Czy jest jeszcze szansa, że nie będę miała za całą rozprawkę zero punktów? I czy fakt, że popełniony błąd nie był przy lekturze z gwiazdką trochę mnie ratuje, czy jednak ten będzie dalej jest traktowany jak przy lekturze obowiązkowej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 73. Witam
  Jestem tegorocznym maturzystą i chciałbym zapytać o błąd który podejrzewam o kardynalny dotyczący rozszerzonej matury. Otóż wybierając drugi temat dotyczący analizy porównawczej dwóch utworów literackich, jednym z autorów był Cyprian Kamil Norwid. We wstępie mojego porównania napisałem, że jeden jak i drugi autor tworzył swoje teksty w czasach PRL odnosząc się do socjalizmu zawartego w tekście utworu Norwida. Cała praca napisana jest w stylu porównania głodu do socjalizmu i komunizmu czasów PRL.
  Czy są to błędy które można określić mianem kardynalnych?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 74. Dzień dobry!
  Mam ważne pytanie. Pisałam maturę w tym roku i w rozprawce mam dobrze dwa argumenty, jestem tego pewna. Zawsze dobrze mi szły rozprawki, ale ostatni argument dałam trochę naciągany i napisałam, chyba ze stresu, że według mnie w Inwokacji Pana Tadeusza Mickiewicz nazwał Litwę ‚krajem lat dziecinnych’, a to było w Epilogu. Ogólnie pisałam o Inwokacji i Epilogu. Strasznie się boję, że będzie kardynał, a zawsze byłam dobra z polskiego, tak mi serce wali. :(((

 75. Czy jeśli napisałam że Tadeusz Soplica tęsknił za ojczyzną i kiedy wrócił to bardziej ją docenial i towarzyszyły temu opisy soplicowa wyidealizowanego, to jest to błąd kardynalny? Bardzo proszę o odpowiedź 🙁

 76. @calzedoniaxoxo mam właśnie ten sam błąd i boję się bardzo 🙁

 77. Kochani, jak widzę większość Waszych komentarzy zawierających niepotrzebne obawy, to śmiać mi się chce… Ja pomyliłam autora Trenów – napisałam, że jest nim Mickiewicz… Modlę się, żeby mi nie wyzerowali pracy! 🙂

 78. Witam, jeśli napisałam na rozprawce, że Wokulski popełnił samobójstwo a nie, ze próbował to zrobić to czy wpłynie to na rozprawkę i będzie to błąd kardynalny ?

 79. Czy jeśli użyłem 2 innych tekstów kultury czyli latarnika i Krzyżaków to jest dobrze?
  I czy na pewno można uznać że Zbyszko uratował Danusię z tęsknoty? Był w listach Zbyszka motyw tęsknoty.

 80. @maturzystka99 jesteśmy w podobnej sytuacji! Ja napisałam ze Mickiewicz to autor „Lalki”…. modlimy się razem!

 81. Drodzy maturzyści. Nic się nie przejmujcie. W naszym kraju bardzo ważni ludzie – zajmujący stanowiska w parlamencie, w ministerstwach, prezydenckie i nawet jeszcze wyższe – od lat nazywają katastrofę zamachem. Co więcej – budują na tym swoje kariery, kształtują politykę kraju, zarabiają fortuny, wpływają na losy milionów. To nawet nie jest błąd kardynalny, to kłamstwo kardynale – gorsze od błędu – bo czynione celowo. I co? Ktoś ich ukarze? Ktoś ich rozliczy? Ktoś każe oddać zrobione na tej bujdzie miliony?

  Więc pamiętajcie – jak popełnicie błąd kardynalny to brnijcie weń dalej, do oporu. Bo kto wam udowodni, że np. Mickiewicz napisał te wszystkie poezje? A co – ktoś żyjący znał go osobiście?

  Kto wie jak daleko zajdziecie!

 82. @p53 6 maja o godz. 20:37 A moze Pan/i ma pomysl jak ich wyzerowac? Wart bylby kazdego ……. prosze wpisac życzenie – takie jak K. Szymanowskiego do slow Jana Chęcińskiego https://www.youtube.com/watch?v=-N3LjQb8A6Y
  PS Ojej – czy to jest blad kardynalny (zasluguje na pieklo), czy tylko zwykly (czysciec)?
  PS2 „Kto wie jak daleko zajdziecie!” Cytujac prezydenta G. W. Busha „And as I like to tell the C students: You too, can be president.” Like me 😉

 83. W piątek pisałam maturę z języka polskiego i trosze się boje bo była to rozprawka o tęsknocie. Przywołałam sonety krymskie Mickiewicz niniejszym burze i stepy akermańskie. Troszkę się boje bo źle zrozumiałam wiersz o stepach i napisałam ze autor jest osoba mówiąca(co jest dobrze) i ze był on na łódce a czół się jak na łące a to było na odwrót. napisałam dodatkowa ze te łąki przypominają mu Polskę. Proszę niech mnie pan pocieszy.

 84. Proszę pomocy jeśli napisałam tezę ze: tęsknota jest ukazywana na różne sposoby to czy ona jest zła i mi wyzerują? Pierwszy raz pisałam hipotezę i nie mam pojęcia czy mogłam tak napisać bo nie wspomniałam o tym ze może być ukazywana jako nieszczęście i jako coś pozytywnego.

 85. Napisałam że Rzecki to ojciec Łęckiej, zaćmienie totalne, kardynał co nie? :/

 86. Nie kłaniać się kardynałom!
  Są też między Wami błendy papieskie, prowadzące do beatyfikacji szydłem na urzędy.
  Świat czeka na Was, maturzyści-naturyści, o Wy, co ponad kardynały i dyrdymały!
  Papier to tylko takie słabe świadectwo, że dziś lepiej i łatwiej o zajebiście genialny wrzut na insta.

 87. W piątek pisałam maturę z języka polskiego i trosze się boje bo była to rozprawka o tęsknocie. Przywołałam sonety krymskie Mickiewicz niniejszym burze i stepy akermańskie. Troszkę się boje bo źle zrozumiałam wiersz o stepach i napisałam ze autor jest osoba mówiąca(co jest dobrze) i ze był on na łódce a czół się jak na łące a to było na odwrót. napisałam dodatkowa ze te łąki przypominają mu Polskę. Proszę niech mnie pan pocieszy.
  moze ty @zet przynajmniej

 88. Witam,
  Gdy zobaczyłam „Lalkę” na maturze bardzo się zestresowałam, ponieważ była to jedyna lektura której nie przerabiałam z nowym nauczycielem od Polskiego. Znałam treść, A mimo to nie mogłam sobie przypomnieć jak odwołać się do całości. Nie wiem czemu sięgnęłam po ta nieszczęsną interpretacje wiersza. Problem polega na tym, że nie do końca wiedziałam jak się ją pisze. Postawiłam teze (raczej okey), napisałam o wierszu i jak go interpretuje oraz coś np. o powtórzeniach ale zabraklo mi takich rzeczy jak podmiotu lirycznego i innych bardziej szczegółowych elementów wiersza o ktorych czytalam, że raczej powinny być. Potem napisałam odwołanie do 2 innych tekstów kultury gdzie przesłanie było podobne jak w załączonym tekście. Na koniec jakoś to wszystko podsumowałam. Od piątku stresuje się jednak, że mojej pracy nie zalicza, ponieważ nie zawiera wszytskich elementów które powinna albo uznają że to nie interpretacja wiersza. Jak Pan uważa? Będzie dobrze?

 89. Dodam jeszcze, że wydaje mi się że o wierszu pisałam zbyt ogólnie.

 90. Witam
  Jeżeli napisałam, że podany fragment dotyczył powrotu wokulskiego z zsyłki na Sybir ( w rzeczywistosci wrocil z bulgari) to jest to błąd rzeczowy czy kardynalny?

 91. Pomyliłam Inwokację z Epilogiem czy to błąd kardynalny?

 92. Połowa z komentujących tutaj powinna oblać maturę za nieprzeczytanie tekstu na temat którego się wypowiadają – niemal na wszystkie zadane pytania można znaleźć odpowiedź we wpisie.

  Druga połowa powinna oblać za rozpoczynanie wpisów od ‚witam’.

 93. @Alicja001 Heh, no to obydwie do końca czerwca troche stresik… Daj znac w komentarzu, czy Ci zaliczono!

css.php