Maturzyści, trzymajcie się!

Dzisiaj maturzyści odbierają świadectwa ukończenia szkoły średniej. Gdyby tych świadectw nie otrzymali, nie byliby maturzystami. W mojej szkole wszyscy otrzymali promocję, mogą zatem przystępować do matury.

Ten rocznik rzadziej chodził do szkoły niż poprzednie. Frekwencja spada, za to rosną wyniki. Średnie są nieco wyższe. Szału nie ma, ale może gdyby frekwencja była jeszcze niższa, wyniki byłyby oszałamiające. Najwyższa średnia w tym roku to 5,22 (dwie osoby taką osiągnęły – jeden chłopak i jedna dziewczyna). Aż trudno uwierzyć, że to w liceum możliwe. Oczywiście, oceny szkolne a wyniki na maturze to dwie różne sprawy.

Klasy drugie żegnają maturzystów i wręczają każdemu małą niespodziankę. Jakiś drobiazg na szczęście. Będzie też odpukiwanie w niemalowane i parę innych zwyczajów, które mają na celu zaklinanie losu. Dawniej wpadali też do szkoły kominiarze, ale w ostatnich latach ich nie widywałem. Może wspierają inne szkoły.

W mojej – odpukać – uczniom sprzyja szczęście. Tegorocznych maturzystów też nie powinno opuścić, chociaż warto pamiętać, że fortuna kołem się toczy, a szczęście sprzyja dobrze przygotowanym. Do nauki, nie zmarnujcie majówki!