Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

27.04.2018
piątek

Maturzyści, trzymajcie się!

27 kwietnia 2018, piątek,

Dzisiaj maturzyści odbierają świadectwa ukończenia szkoły średniej. Gdyby tych świadectw nie otrzymali, nie byliby maturzystami. W mojej szkole wszyscy otrzymali promocję, mogą zatem przystępować do matury.

Ten rocznik rzadziej chodził do szkoły niż poprzednie. Frekwencja spada, za to rosną wyniki. Średnie są nieco wyższe. Szału nie ma, ale może gdyby frekwencja była jeszcze niższa, wyniki byłyby oszałamiające. Najwyższa średnia w tym roku to 5,22 (dwie osoby taką osiągnęły – jeden chłopak i jedna dziewczyna). Aż trudno uwierzyć, że to w liceum możliwe. Oczywiście, oceny szkolne a wyniki na maturze to dwie różne sprawy.

Klasy drugie żegnają maturzystów i wręczają każdemu małą niespodziankę. Jakiś drobiazg na szczęście. Będzie też odpukiwanie w niemalowane i parę innych zwyczajów, które mają na celu zaklinanie losu. Dawniej wpadali też do szkoły kominiarze, ale w ostatnich latach ich nie widywałem. Może wspierają inne szkoły.

W mojej – odpukać – uczniom sprzyja szczęście. Tegorocznych maturzystów też nie powinno opuścić, chociaż warto pamiętać, że fortuna kołem się toczy, a szczęście sprzyja dobrze przygotowanym. Do nauki, nie zmarnujcie majówki!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 15

Dodaj komentarz »
 1. Jeśli uczniowie nie chodzą na przedmioty których nie zdają na maturze to mają więcej czasu na nauke przedmiotów maturalnych. Proste.

 2. A, jeszcze coś – znam osobe która wybierała sobie szkołe tak, żeby nie zwracali uwagi na jej nieobecności. Chciała się uczyć sama. I to nie było tylko czcze gadanie. Jest teraz na medycynie na WUM-ie.

 3. @Gospodarz, Płynna nierzeczywistość
  Wasza ukochana GW wróciła do stylu Dominisi Wielowieyskiej w pisaniu o nauczycielach – koniunkturalna miłość do nich się skończyła i gazeta pokazała swe prawdziwe(!), antynauczycielskie oblicze:

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,150427,23326827,dyrektor-molestuje-anglistka-poniza-wychowawczyni-o-szykanach.html

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mam pytanie do autora bloga i czytelników w moim mieście niby od 5-8 lat większość liceów prowadzi nabór do klas matematyczno inżynierskich i biologiczno chemicznych. W dużych miastach jak Łódź, Poznań czy Warszawa dzieje się to samo ?

 6. Mam pytanie do autora bloga i czytelników w moim mieście niby od 5-8 lat w liceach 90% klasy z profilem matematyczno inżynierskich i biologiczno chemicznych. W dużych miastach jak Łódź, Poznań czy Warszawa dzieje się to samo ?

 7. @smutek 28 kwietnia o godz. 17:36 255118
  @smutek 28 kwietnia o godz. 17:52 255119

  Ja sugeruję jeszcze jedną próbę.
  Do trzech razy sztuka.
  A nuż a widelec uda się @smutkowi tak losowo ustawić słowa w zdanie, że da nam jakąś szansę na zrozumienie sensu jego pytania?

  Oczywiście odwołuję moje złośliwości jeżeli @smutek jest Chińczykiem i dlatego ma trudności z językiem polskim.

 8. Nuże do nauki o nożach – to do mnie. 😉

 9. 1. Drobna działalność bez rejestracji

  Działalność na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), czyli w chwili obecnej do 1050 zł, nie będzie musiała być rejestrowana w CEIDG jako działalność gospodarcza. Oznacza to, że osoby zajmujące się drobnym handlem czy sporadycznie udzielające korepetycji nie będą musiały rejestrować się w urzędzie i płacić comiesięcznych składek.

  Jeśli nauczyciel nie jest głupi, to może tę lukę prawną nieźle wykorzystać 🙂

 10. W mojej rodzinie właśnie jest osoba zdająca maturę. Wszystko by było pięknie tylko na początku ostatniego tygodnia zadzwonili ze szkoły, że nie mogą wystawić świadectwa bo brakuje wyników z dwu przedmiotów. Informatyka i PO (co to?). Problem w tym, że są to przedmioty z pierwszej klasy liceum a w tym czasie ów człowiek chodził do szkoły za granicą, tam nauczył się w ciągu 3 miesięcy języka i świetnie sobie radził. Dzisiaj ma porównanie i nie myśli o dalszym kształceniu w Polsce. Tutaj przez całą drugą klasę męczyli go wstecz z Pana Tadeusza i innych duperel. A o reszcie zapomnieli.
  Po telefonie miał nieprzespaną noc ale zdał rano z miejsca i bez przygotowania informatykę na czwórkę. Uznał nawet, że może to jego nowy kierunek studiów skoro tak. Chodzenie do szkoły wcale nie było potrzebne. Z jednego się cieszy, że ominął go rok wspólnego pierd.zenia dla Polski. A religii nie używał i dobrze mu z tym.

 11. @ZWO
  Co to za szkoła? O takich rzeczach się informuje jak uczeń przychodzi do szkoły, czyli na początku drugiej klasy, a nie teraz. Informatyka podstawowa (bo taką zdawała ta osoba) to praktycznie nic. Wystarczy umieć się posługiwać Wordem i podstawowymi działaniami w Excelu. Wiem co mówię, jestem w technikum informatycznym. A PO to podstawy przedsiębiorczości.

 12. @nierąbnięta i @niewariatka
  Bardzo przepraszam, ale my zdaje się tutaj mamy uwagi co do szkolnictwa a nie jakiejś szkoły. No i donoszenie na kogokolwiek to nie moja parafia. To ksiądz. Mnie chodzi tu o dziwaczne biurokratyczne zjawisko bo np. można by na świadectwie umieścić przedmioty z tamtego kraju jako, że na Polskiej biurokracji świat się nie kończy.

 13. @ZWO
  To było w sumie pytanie retoryczne które miało wyrazić moje zaskoczenie na niedopilnowanie tak oczywistych rzeczy na początku drugiej klasy, czyli po przyjeździe ucznia do Polski. Niestety, rozporządzenie mówi że uczeń ma mieć takie przedmioty zaliczone (które mają taki i taki program nauczania) i tyle, ale zaniedbanie szkoły jest mocne.

 14. @belferxxx
  Komunikat organizatora na Śląsku:
  „Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” 2018 r.
  Konkurs został przeprowadzony 15 marca 2018 r.
  Zgodnie z wytycznymi Ogólnopolskiego Komitetu organizacyjnego konkursu wykaz zdobywców dyplomów w poszczególnych kategoriach nie będzie udostepniony na naszych stronach.”
  W roku ubiegłym zakaz był tylko na Śląsku. Po moich interwencjach, również na belferblogu, wyniki udostępniono. Fundacja „Cała Polska Liczy Dzieciom” miała w roku ubiegłym prawie 40 uhonorowanych dyplomami, w tym laureaci, wyniki bardzo dobre oraz wyróżnienia. W tym roku zakaz na cały kraj: świetna promocja matematyki. Pogratulować.

 15. Krzysztof Cywiński – to ciekawe !
  Czy należy spodziewać się niedługo, że zabroni się podawania wyników sportowców na zawodach, kamery nie będą obejmować mety a tam, gdzie trudno nie pokazać rezultatu ( np sporty walki ) twarze i inne cechy identyfikacyjne zawodników będą zamazane ?
  Czy obowiązywać zacznie zasada, że RUCH – WSZYSTKIM, CEL – NICZYM ?

 16. @kaesjot
  A zastanowił się Pan dlaczego?
  Już starożytni prawodawcy orzekali: „Ten zrobił, kto miał z tego korzyść”. Jeżeli prywatna firma działa na własną niekorzyść, zwłaszcza, że jest to z urzędu ścigane przestępstwo?

css.php