Matura dla ósmoklasistów

Trwają szkolenia dla nauczycieli, którzy chcą oceniać egzamin ósmoklasisty. Koledzy, którzy w tym uczestniczą, opowiadają z przerażeniem, że dla dzieci kończących szkołę podstawową przygotowano małą maturę.

Test maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym zawiera:

  • zadania do dwóch tekstów;
  • propozycję dwóch tematów wypracowań do wyboru.

Podobnie skonstruowany jest test dla ósmoklasistów (także zadania do dwóch tekstów i dwa tematy wypracowań do wyboru). Różnica jest taka, że absolwent liceum czy technikum pisze pracę na co najmniej 250 słów, zaś ósmoklasista na minimum 200 słów (szczegóły tutaj, s. 7).

Nauczyciele pracujący w podstawówkach są przerażeni. Także pracownicy OKE mówią o czekającym uczniów horrorze. Nie da się – wszyscy to wiemy – przygotować uczniów szkoły podstawowej do małej matury. I to w dwa lata. Pierwszy egzamin dla ósmoklasistów będzie w roku 2019. Wieszczę cyrk albo pogrom.

PiS przenosi maturę do szkoły podstawowej. Jaki egzamin w takim razie będą zdawać absolwenci liceów i techników? Podejrzewam, że nic. To znaczy nic w szkole. Wrócą egzaminy wstępne na studia, matura będzie po podstawówce, więc szkołę średnią można skończyć po prostu z palcem w nosie i bez zawracania głowy maturą. Czyli jednak cyrk.