Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

5.09.2017
wtorek

500 za Kartę Nauczyciela

5 września 2017, wtorek,

Karta Nauczyciela może zostać sprzedana za ok. 500 zł. Nauczyciele dostaliby 15 proc. podwyżki, ale w zamian straciliby przywileje wynikające z Karty. Takie negocjacje z rządem prowadzi Solidarność. Czy dobrze robi?

ZNP bije na alarm (info tutaj). I ma powody. Śmierć Karty to także śmierć ZNP. Ochrona przestrzegania postanowień Karty to dzisiaj główne zadanie działaczy tego związku. Gdy nie będzie czego chronić, pozostanie jedynie związkowy folklor, a to interesuje już bardzo nielicznych. Po likwidacji nauczycielskich uprawnień w szkole będzie tylko jeden kapitan – dyrektor. Związkowi oficerowie będą mogli najwyżej czyścić pokład. Dlatego dla ZNP walka o Kartę to jest być albo nie być.

Czy sami nauczyciele sprzedaliby swoje przywileje za 500 zł? Młodzi – tak. Wierzą, że gdyby nie Karta, starych nauczycieli wyrzucono by na zbity pysk, a oni zajęliby ich miejsce. Tylko czy będzie to miejsce – już niechronione Kartą – warte starania? Na początek pewnie warto pracować gdziekolwiek za jakiekolwiek pieniądze, ale na dłużej? Czy szkoła to butik w centrum handlowym, gdzie młody człowiek zatrudnia się na sezon, a potem umyka w poszukiwaniu czegoś lepszego? I co najważniejsze, czy na tej zmianie zyskaliby uczniowie?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 17

Dodaj komentarz »
 1. Drogi Gospodarzu Bloga,

  czy nikt nie zauważył, że Karta Nauczyciela jest martwa? Nauczycieli obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, przywileje emerytalne zniknęły, na urlop dla poratowania zdrowia strach iść, a nauczyciela zwolnić nietrudno…
  Karta to wyjątkowy dokument, ale jego znaczenie jest już symboliczne!

 2. Jaka podwyżka o 15%? Wzrost płac w Polsce od lat utrzymuje się na stałym poziomie 4-5% rocznie. Kiedy były ostatnie podwyżki w oświacie, Tuskowe 50%? W 2012? To liczymy: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018: 6 lat. SZEŚĆ LAT. Razy średnio 4,5 to by dało z 27%. Plus zwrot za utracone dochody wskutek zamrożenia płac przez 6 lat – należy się co najmniej 30% zwykłej indeksacji płac mającej na celu przywrócenie elementarnej równowagi między płacami nauczycieli a resztą społeczeństwa.

  http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/minimalne-wynagrodzenia-nauczycieli-wyzsze-w-2017-r

  nauczyciel-stażysta z magisterium: 2300 brutto.
  Minimalna pensja w Lidlu: „Od 1 marca 2017 roku sieć oferuje nowo zatrudnionym pracownikom od 2550 do 3300 zł brutto w zależności od lokalizacji sklepu”.

  Czyli Solidarność za pieniądze 2 razy mniejsze od należnej indeksacji płac chce sprzedać Kartę Nauczyciela. Bardzo very good.

  q.e.d.

 3. Z całym szacunkiem, przeczytałem artykuł, do którego odwołuje się ZNP: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1833731,Zwiazek-Nauczycielstwa-Polskiego-chce-wywolac-totalny-chaos i stwierdzam, że w w Solidarności są same durnie. Karta Nauczyciela to rozwiązanie systemowe, Tak? Może i kulawe, ale systemowe, wpisane w system prawny. Waloryzacja będzie jednorazowa, tak? Wystarczy więc, że jakikolwiek rząd da 15% a nawet 20%, a potem spokojnie zamrozi płace na tyle, ile będzie chciał. Już po 2 latach z tych 15% efektywnie zrobi się 10, ale Karty już nie będzie…

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie Dariuszu, pański wywiad z Gazety Wyborczej udostepnilam na FB i był często udostępniany i dostał wiele lajków. Pełna zgoda co do oceny młodzieży gimnazjalnej. Obserwując w rodzinie dzieci które ukończyły gimnazja zdecydowanie pozytywnie oceniam ich rozwoj i one same dobrze oceniają szkoły do których chodziły. Interesuje mnie inna kwestia. Jednym z koronnych argumentów za likwidacją gimnazjów była potrzeba czteroletniego liceum. Pan jako nauczyciel w liceum wcześniej czterelotnim, teraz trzyletnim ma możliwość porównania. Czy bardzo istotna jest różnica między tymi typami? Swoją drogą można było przywrócić czteroletnie liceum bez likwidacji gimnazjów, np. wprowadzając cykl 5+3.

 6. @lusia24
  Postawiłaś Gospodarza w niezręcznej sytuacji – jak powie prawdę, to się narazi ZNP i podobnym do Ciebie, a jak się Wam podliże – kolegom w szkole i swojemu sumieniu … 😉

 7. Co stracisz po likwidacji Karty Nauczyciela
  Ustawa Karta Nauczyciela pełni ważną rolę szczegółowego „kodeku pracy
  nauczycieli”. Określa warunki pracy, reguluje m.in. sprawy zatrudniania,
  zwalniania, wynagradzania i awansowania nauczycieli. Jej ewentualna
  likwidacja doprowadzi do ograniczenia uprawnień pracowniczych
  wynikających z charakteru ważnego społecznie zawodu. Po likwidacji Karty
  Nauczyciela, jeśli w jej miejsce nie powstanie nowy dokument zawierający to
  samo co Karta, o czasie pracy i wysokości nauczycielskich wynagrodzeń będzie
  decydował samorząd lokalny i dyrektor. Nie będzie stabilizacji zatrudnienia,
  mogą pojawić się kontrakty i samozatrudnienie. Nie będzie urlopów
  „zdrowotnych”, wyższego funduszu „socjalnego” i wielu jeszcze innych
  uprawnień. Na próbie likwidowania Karty Nauczyciela bardzo zależy (?)
  niektórym samorządowcom oraz „prywatnym” stowarzyszeniom …”
  W/w fragment pochodzi z https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.solidarnosc.org.pl/oswiata/attachments/168_List%2520o%2520KN%2520(2).pdf&ved=0ahUKEwjLqqS3nZDWAhWqNJoKHSRIBbcQFggcMAA&usg=AFQjCNFWlx08RPit6zldWBG1ejNym03f0A
  Niezależnie od tego kto zgodzi się na likwidację KN to wyda wyrok na nauczycieli. W tej chwili gminy/powiaty już narzekają na wysokie koszty utrzymania tzw oświaty. Bez karty będzie totalna samowolka. Obetną wszystko co się da. Belfer zarobi tyle na ile zgodzi się wójt i pleban. Środowisko nauczycielskie jest mocno zastraszone i rozbite. Nie zrobią nic w swojej obronie. Chociaż w/w fragment pochodzi z solidarnościowego druku to i tak Solidarność stała się przybudówką PiSu. Zgodzi się za pińcet plus na wszystko. Nic nie przekona uśmiechniętej pani minister, kuratorzy nie zgłaszają problemu. I będzie po balu.

 8. @belferxxx Nie rozumiem dlaczego autor bloga miałby się narazić mnie i ZNP. Nie jestem i nigdy nie byłam nauczycielką. Ze szkołą mam tyle wspólnego, że kiedyś ja chodziłam do szkoły, potem moje dzieci, teraz wnuki. A pytanie zadałam z czystej ciekawości, bo nie mam zdania co jest lepsze trzy czy czteroletnie liceum. Co do gimnazjum to mam zdanie wyrobione, takie jak napisałam.

 9. ‚Czy szkoła to butik w centrum handlowym, gdzie młody człowiek zatrudnia się na sezon, a potem umyka w poszukiwaniu czegoś lepszego? ‚
  Zwazywszy,ze w tym butiku zarabia sie wiecej niz w szkole..

 10. @lusia24,
  z przyjemnością odpowiem na Pani pytanie, ale nieco później, może w odrębnym wpisie. Zagadnienie jest bardzo ciekawe i ważne, a kwestia ewentualnego narażenia się komukolwiek całkowicie drugorzędna.
  Pozdrawiam
  Gospodarz

 11. Karta Nauczyciela jest martwa od lat. Jedną z przyczyn jest radosna działalność ZNP chroniąca głównie etaty jego działaczy. Dla przeciętnego nauczyciela członkowie ZNP postrzegani są jak o święte krowy , których zainteresowania skupia się głownie na tworzeniu któregoś z kolei regulaminu świadczeń socjalnych. Nie rozumiem tej obawy prze dyrektorami…Ostatnio stali się oni serdecznym przyjaciółmi Broniarza w walce z PiS…Ale w sumie szkoda, ZNP jest unikalnym tworem np. jest jedynym w dziejach związkiem zawodowym z niechęcią i obrzydzeniem przyjmującym zapowiedź podwyżek.

 12. @Stokrota6,
  Przecież Pani nawet nie czytała KN i jej zapisy zna tylko z lektury tekstów publicystycznych.

  @Gospodarz,
  Dołączam się do prośby p. Lusi.

  @Lusia24
  O jaki wywiad chodzi?

 13. @Stokrota6,
  Nie rozumiem, o co pani chodzi. ZNP to związek zawodowy, do którego może należeć każdy pracownik oświaty . Pretensje, że broni swoich członków , to jakaś paranoja. Kogo ma bronić? O niby związku zawodowym Solidarność szkoda gadać.

 14. @płynna rzeczywistość
  o wywiad w łódzkiej wyborczej z 1 września p.t. Początek roku szkolnego w Łodzi. Belfer w zagrożeniu.

 15. Moim zdaniem czteroletnie liceum nie jest warte utraty gimnazjum, ale nie ze względu na ew. poziom czy walory pozaedukacyjne, ale ponieważ gimnazjum oznacza mobilność, tj. obowiązkowy transfer, przynajmniej na chwilę, dzieci z rejonów mniejszych/biedniejszych do większych/bogatszych.

 16. rok 2007: pensja minimalna ok. 700 zl (netto), minimalne pensja nauczyciela: ok. 900 zł (netto) (ok. 130% minimalnej pensji ustawowej).
  Rok 2012 (zły Tusk): 1111 zł minimalna, 1830 zł minimalna nauczycielska, obie netto (165%).
  Rok 2017 (dobra zmiana): 2000 brutto minimalna; ok 2300 brutto minimalna nauczycielska (115%).
  Źródła:
  ‚http://wyborcza.pl/1,75248,12414275,To_juz_ostatnie_podwyzki_dla_nauczycieli.html
  ‚https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna

  Wniosek, zwłaszcza dla nauczycieli z Gdańska:
  http://gfx.wiadomosci.radiozet.pl/var/radiozet-wiadomosci/storage/images/polska/biedronka/120196-1-pol-PL/Biedronka.jpg

 17. @dakszysz
  ZNP nie broni interesów swoich członków-nauczycieli. On broni interesów swojego aparatu, a to wielka różnica 😉 Podobnie jak „S” zresztą, tylko ich aparaty mają te interesy różnie ulokowane.
  Ale co takiego Broniarza, mającego od kilkunastu lat ponad 10 tys. miesięcznie (+ różnie fuchy!) łączy z nauczycielami ???

css.php