Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

15.03.2017
środa

Monitoring w szkolnej toalecie

15 marca 2017, środa,

Monitoring w szkole ma służyć zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa. A skoro najbardziej niebezpiecznym miejscem jest uczniowska toaleta, tam przede wszystkim należy zamontować kamery. Taką logiką kierowały się najwidoczniej władze jednej z puławskich szkół (info tutaj).

O kamerach w ubikacji rozmawiałem z woźną. Mnie zdziwił sam fakt monitorowania tego miejsca, a ją coś zupełnie innego. Otóż kamery zostały założone wyłącznie w toalecie męskiej, jakby w żeńskiej było bardziej bezpiecznie. Tymczasem to właśnie dziewczyny – zdaniem koleżanki – wykorzystują brak nadzoru nad tym miejscem i pozwalają sobie na łamanie statutu szkoły. Co tam się dzieje, panie profesorze!

Nie wiem, co ustali Urząd Miasta w Puławach, kogo obarczy winą i za co, ale mnie rozmowa z woźną oświeciła. Bardzo mi przykro, że w szkołach nadal ludzi traktuje się nierówno, jednej płci przypisując zalety, a innej wady. To przecież seksizm. Dlatego proszę dyrektorki i dyrektorów wszystkich polskich szkół, aby kierowali się zasadami sprawiedliwości i podglądali – oczywiście dla bezpieczeństwa – każdą płeć jednakowo. Kamery tylko w męskim kiblu to doprawdy wielka niesprawiedliwość. Czuję się osobiście upokorzony.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 61

Dodaj komentarz »
 1. Kamery w szkole to w ogóle bardzo wychowawcze posunięcie, trzeba uczyć od małego, nie ufamy ci i będziemy patrzeć na ręce. To jak sprawdzanie toreb przy wyjściu z zakładu pracy, tak w PRL było a i dzisiaj w wielu miejscach tak bywa. To, że to nie działa nie ma znaczenia, jak ktoś chce coś ukraść to ukradnie.
  Taka inwigilacja i permanentna kontrola ma jeden skutek, nie ufają mi, uważają za złodzieja to będę złodziejem i ich przechytrzę. Gdzie kamery zadziałały się pytam? Czy tam gdzie są mniej się łamie regulamin? Przecież wszyscy wiedzą, gdzie są. Jak ktoś planuje coś złego to je ominie, jak coś złego robi impulsywnie, kamera go nie powstrzyma. Oczywiście, w jakimś stopniu kamery powstrzymują ale straty są większe, kamery demoralizują, zwalniają z odpowiedzialności.

 2. @parker
  Kamery w szkołach pasjami zakładała psiapsiółka Ewy Kopacz, była dziennikarka katolickiego radia, dorabiająca kiedyś w szkole uczeniem polskiego, dorabiająca przed wyborami 2015 do marnej pensyjki posła w roli sekretarza stanu (wiceministra) w MEN u wielopartyjnej byłej gwiazdy PiS Kluzik-Drożdżówki, obecnie ministra edukacji w „rządzi cieni” PO. To są bliskie ci klimaty polityczne … 😉

 3. Raz byś Komuszku o kimś dobrze napisał, plujesz tutaj na wszystkich, o niczym merytorycznie nie piszesz tylko po ludziach jeździsz, najczęściej insynuacjami. A jak w jakiejś sprawie się wypowiesz to boki zrywać. Ileż to już razy się kompromitowałeś przecząc w drugim zdaniu pierwszemu albo jakimś bełkotem bez ładu i składu publiczność racząc. Antylewak, przeciwnik Solidarności miłośnik Urbana i Millera. Bywasz śmieszny ale najczęściej obrzydliwy po prostu. Obywatel Weszłonowy z 60 minut na godzinę.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @parker
  Ja mam dość intelektu, żeby nie używać na forum „brzydkich słów”, ty – jako że do liceum, co sam napisałeś, trafiłeś za łapówki i za łapówki ją skończyłeś, musisz się takimi słowami podpierać. Rób tak dalej!!!
  A co „w temacie” bliskiej ci ideowo min.Augustyn i jej kamerowego hobby? 😉

 6. Bezpieczeństwa w szkołach nie ma. Ono po prostu nie istnieje. Jak byłam w SP to byłam dręczona psychicznie przez wychowawczynie 1-3. Napuszczała klase przeciwko mnie. Była podła do tego stopnia że kiedy chciałam porozmawiać z jej uczniem (byłam w 4 klasie, on w 1, to był mój kolega z podwórka) to ona żebym nie gadała z jej uczniem tylko poszła do kolegów ze swojej klasy, potrafiła szarpać mnie na schodach że ja jej dzień dobry nie mówię (za co niby mam to robić?). W gimnazjum na lekcji chemii jeden chłopak straszył mnie igłą, ja go chciałam kopnąć żeby odszedł, wyślizgnęłam się z krzesła, walnęłam głową o kant stołu i krew się lała… kawałek od skroni… dosłownie kawałek i nie pisałabym tego… szkoła nawet nie zadzwoniła po karetke, zapytała tylko jak się czuje (czy na kursach BHP nie uczą że poszkodowany nie jest od oceniania swojego stanu zdrowia? Nas w technikum na BHP tego uczyli ale cóż, może ich nie). Za innym razem po wyjściu ze szkoły inny chłopak przystawił mi pistolet do głowy (rzekomo na kulki). To wszystko w warszawskich szkołach. Znam przypadek w którym człowiek o mało nie przypłacił życiem. To było na lekcji historii, w jakimś technikum informatycznym. Dostał w plecy tak mocno że miał pourazową odme płucną. Za co? Jako jedyny zrobił zadanie domowe. Poszedł do szpitala, wypompowali mu prawie litr krwi z płuca. Lekarz mu powiedział że gdyby przyszedł kilka godzin później to by nie żył.
  SZKOŁY NIE SĄ BEZPIECZNE. Trzeba to sobie jasno i wyraźnie powiedzieć.

 7. I w której z opisywanych sytuacji kamery by im zapobiegły?

 8. To jest fajne:
  „Sprawa będzie mieć jednak ciąg dalszy. – Dotarła już do nas informacja o stwierdzonych nieprawidłowościach w Gimnazjum nr 1 – mówi Paweł Wójcik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Puławach. – Będziemy się zajmować tą sprawą już dziś.”

  Koniec. Teraz to dopiero odkryte zostaną nieprawidłowości! I nikomu do głowy nie przyjdzie, ze szkoła przecież była jakoś kontrolowana? Kiedyś, przez kogoś?

 9. Zwykle jak przychodzą do szkoły ludzie z NIK to zachowują się jakby byli z księżyca, na dodatek o szkole pojęcia nie mają. Potrzebują tylko na WSZYSTKO papierków z pieczęciami i podpisami. Dlatego jak słyszę o kolejnym raporcie NIK(bardzo kosztowna instytucja z b.wysoko relatywnie opłacanym personelem!) to mnie śmiech pusty ogarnia, bo wiem jak oni je tworzą … 😉 Ładnie to prof.Śliwerski na blogu opisał ! 🙂

 10. Ja wiem jak Obywatel Weszłonowy by NIK urządził, wyposażył ją w narzędzia operacyjne, podsłuchy, tajnych współpracowników a na kontrolę by wpadali znienacka, uzbrojeni w karabiny i w kominiarkach. Taka ubecka mentalność.

 11. A i po pensjach im poleciał, zapomniałem o typowej dla pisowca zawiści o zarobki innych.

 12. @parker
  1.Nadal nie potrafisz argumentować zastępując argumenty wyrazami – rób tak dalej ….
  2.NIK i jego personel to wysokie i, jak widać w punkcie 3, bezowocne koszty dla PODATNIKÓW… 🙁 Gdybyś ty OSOBIŚCIE wziął jego personel na utrzymanie, to by mnie to guzik obchodziło. Ale cię nie stać, a i za skąpy jesteś żeby tak z własnej kieszeni … 😉
  3.Specjalnie dla twojego móżdżku prof. Śliwerski o tym samym raporcie:
  http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2017/03/bezpieczenstwo-i-higiena-nauczania-w.html#comment-form

 13. @parker
  I jeszcze jeden link dla ciebie – o co walczyli ludzie „S” – ci z samej góry:
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/jan-rokita-chce-550-tys-od-skarbu-panstwa-za-co/6ce7smq

 14. @parker
  Owszem, kamery nic nie dadzą jeśli nie ma dobrej woli innych osób. Jeśli monitoring naprawde byłby sprawdzany w trudnych sprawach to może dałoby to innym sygnał „nie jesteśmy bezkarni”. Mówisz tak jakbyś chciał powiedzieć „po co mamy karać za morderstwa skoro ludzie i tak się zabijają”. Otóż ludzie nie zabijają się dlatego bo wiedzą że jeśli to zrobią to spędzą całe życie za kratami.

 15. „Strach pomyśleć, co by było, gdyby NIK wkroczył do wszystkich szkół publicznych w kraju mając do wsparcia – tak jak w tym przypadku – SANEPID. ”

  Strach pomyśleć ilu inspektorów musiałby liczyć NIK i SANEPID i ile czasu by to zajęło. Żeby dać obraz sytuacji nie trzeba wszędzie wkraczać, 60 szkół wystarczy.

  „Raport jest krytyczny wobec samorządów i dyrektorów szkół, ale zupełnie bezkrytyczny w stosunku do polityki oświatowej państwa, w tym zasad finansowania szkolnictwa publicznego. Na ten temat w raporcie de facto nie ma ani jednego zdania. Sprawia wrażenie, jakby dla inspektorów NIK stan bezpieczeństwa i higieny naszych uczniów mógłby być lepszy, gdyby … był zgodny z normami. Tyle tylko, że do norm nie ma zabezpieczeń finansowych. ”

  Pan Śliwerski nie rozumie do czego służy NIK, on nie jest od oceniania polityki oświatowej państwa, byłoby bardzo źle gdyby był krytyczny lub afirmatywny bo wtedy byłby polityczny. Istotą działania NIK jest apolityczność właśnie. I tej apolityczności daje dowód w swoim raporcie, mimo, że prezes NIK wywodzi się z Platformy to przecież ten raport właśnie rządy PO stawia pod pręgierzem, bo to one odpowiadają za stan edukacji w czasie kontroli, trudno winić za to PIS.
  Raport nie „sprawia wrażenia ” on stwierdza, że nie są przestrzegane normy bo NIK właśnie przestrzaganie norm kontroluje i nie jest jego rolą zastanawiać się dlaczego tak jest.
  Natomiast pan Śliwerski czyta z tego raportu co mu wygodnie „jest całkowicie bezkrytyczny wobec” nauczycieli którzy są odpowiedzialni za niehigieniczny plan lekcji układany pod nauczycieli a nie uczniów, krótkie przerwy które nie służą uczniom tylko nauczycielom właśnie.
  Ale mimo, że jestem krytyczny wobec przemyśleń pana Śliwerskiego nie odsądzam go od czci i wiary, nie insynuuję mu niskich pobudek ani lewackiego czy prawackiego światopoglądu jak to czyni Obywatel Weszłonowy za każdym razem jak się z kimś nie zgadza. Uważam tylko, że zanim coś napisze to powinien się skontaktować z jakimś kolegą od WOS i dowiedzieć jaką rolę w państwie ma konstytucyjna instytucja którą jest Najwyższa Izba Kontroli bo inaczej podkopuje swój niewątpliwy autorytet.

 16. @parker
  Generalnie coś takiego jak NIK to w OBECNYM KSZTAŁCIE (zachowanym bez zmian po 1989 roku!) to stalinowsko-biurokratyczny przeżytek i to widać, słychać i czuć… 😉
  Nadal „mocne” słowa zamiast argumentów – tak trzymać !!!

 17. rabnietawariatka
  Myślisz, że nie jest sprawdzany w trudnych sprawach? Przecież tylko temu służy, bo w jego siłę prewencyjną właśnie powątpiewam, i jak napisałem wcześniej, jakieś działanie prewencyjne oczywiście ma ale plusy ujemne zdecydowanie moim zdaniem przewyższają plusy dodatnie. Szkoła jest przez uczniów uważana za miejsce opresyjne a kamery ich w tym przeświadczeniu tylko utwierdzają. Dają złudne poczucie bezpieczeństwa, nauczyciele jak klawisze, zamiast skupić się na przeciwdziałaniu patologiom skupiają się na wykryciu i przykładnym ukaraniu sprawców.

 18. Obywatelu Weszłonowy, może byście się zdecydowali, czy wam poprzedni ustrój się podobał czy nie, bo trafić za wami trudno.
  Piszecie, że macie dość intelektu, może i macie, na blogu tego nie widać.

 19. Na oddziałach zamkniętych w szpitalach psychiatrycznych toalet sie nie monitoruje.
  Chociaż w szpitalach pewnie słyszano o problemie peofilii.

 20. @parker
  Ty generalnie ze swoim rozumkiem masz problem z trafieniem gdziekolwiek…. 😉
  Świat jest dla ciebie za skomplikowany -podobał ci się tylko stalinowski z jego prostackim „Z nami albo przeciw nam”, gomułkowski czy gierkowski były dla ciebie za trudne ale to wyparłeś … 😉

 21. A teraz rozumiem system stalinowski wam się nie podobał, a już gomułkowski i gierkowski tak. O co macie do stalinizmu Obywatelu Weszłonowy?
  Czyli hronologicznie, Gomółka, Gierek, Urban, Miller, Trump. Zmieszczą wam się na jednym portrecie? Oczywiście wiem jak taki portret wygląda, jeden półprofil przesłania trochę drugi ale tam tylko trzech wieszczów zawsze było.

 22. @parker
  Tak, tak właśnie myślę. Nie słyszałam o żadnym przypadku w którym byłyby one sprawdzone. A przypadków kiedy wypadałoby je sprawdzić jest masa.
  Gdyby jeszcze nauczyciele chcieli tych sprawców karać, hahaha… najlepiej wszystko wyciszyć. A co do tego że szkołą jest traktowana jako miejsce opresyjne – a jak ma być traktowane miejsce w którym masz wysiedzieć x czasu, nie wiadomo po co i jakieś obce kobiety (bo nauczycielami zwykle są kobiety) wymagają od Ciebie robienia rzeczy nie wiadomo po co? https://www.youtube.com/watch?v=htGQ8D2xOAQ

 23. @rabnietawariatka
  >Gdyby jeszcze nauczyciele chcieli tych sprawców karać, hahaha<
  Jakiś pomysł na KARANIE sprawców przez szkołę??? 😉 I to takie, żeby z tego ubawu nie mieli …

 24. @belfrexxx
  Ta sprawa w całości stoi na głowie, z tym się zgadzam. Z ofiar robi się często sprawców bo mają czelność w końcu zareagować na krzywdy które im się dzieją. Dlaczego jest litość dla takich spraw? Dlaczego państwo nie zrobiło nic żeby ukrócić moją krzywde? Moją i innych osób? Dlaczego? Dlaczego nie ma żadnego systemu karania takich osób? Dlaczego takich osób nie można po prostu odesłać do jakiejś placówki specjalnej? Tak, gada się że takie osoby muszą się socjalizować – dlaczego moim kosztem? Poza tym nie wiem czy pozwalanie im znęcać się w dalszym ciągu nad innymi uczniami można nazwać socjalizacją.

 25. Ciekawe, dlaczego trzeba sięgać aż po tak radykalne środki jak kamery w miejscach takich jak toaleta, żeby zapewnić bezpieczeństwo?

  Czy tylko winni PiS, katolicy i prezes? 🙂

 26. @Gospodarz
  Raczy Pan żartować. Jak w każdej branży, również w edukacji pewnej liczbie nauczycieli będących zagrożeniem dla uczniów przydałby się monitoring. To co wydarzyło się dzisiaj w jednej z zabrzańskich i jednej z gliwickich szkół, przyprawiło mnie o wściekłość. Napiszę o tym przy okazji, gdyż dzisiaj stać mnie jedynie na niecenzuralności.

 27. @Gospodarz
  Przy okazji: czy na pewno chciał Pan to tak ująć?
  Cyt.:”Taką logiką kierowali się najwidoczniej władze jednej z puławskich szkół” 🙂

 28. @parker
  Już pisałem – świat jest dla ciebie lewaku za skomplikowany – za dużo w nim odcieni, niuansów, bilansów zysków i strat, realiów, plusów i minusów różnych sytuacji i rozwiązań – a ty byś chciał czerni i bieli (czerwieni). Dlatego musisz sytuacje i ludzi opisywać różnymi „wyrazami”, które oznaczają tylko tyle, że kogoś nie lubisz [bo lubisz tylko siebie oraz syna 😉 ]
  Z takich jak ty to tylko różne pol-poty, robespiery wyrastają, dzierżyńskie i trockie albo, sięgając bliżej tacy mili ludzie jak prof.Igor Andrejew (skazał na śmierć POKOJOWO nastawionego gen.Fieldorfa, został koryfeuszem polskiego prawa, a potem zakładał na UW „S” by świat był czarny i biały ponownie), podobnie prof.Wiktor Herer z SGH/SGPiS (jako naczelnik wydziału w MBP zakatował na śmierć w śledztwie m.in. (też pokojowo nastawionego!) bohatera AK J.Rodowicza „Anodę”, a następnie zrobił karierę na SGPiS, po czym, w imię lewackiego czarno-białego świata, zakładał „S” na SGPiS/SGH tym razem). Na szczęście jesteś od nich mniej sprawny umysłowo i Dzierżyńskim nie zostaniesz(zresztą czasy nie te!) – tyle twojego co sobie lewacko na forach poszczekasz… 😉

 29. A co myślicie o generale Jaruzelskim?

 30. @parker
  Widzę, że radziecki/rosyjski nawyk mówienia do ludzi w liczbie mnogiej wśród lewaków przetrwał dziejowe zawieruchy … 😉
  Gen. Jaruzelski był najwybitniejszym polskim politykiem i przywódcą II połowy XX wieku … 😉

 31. A co z jego przeszłością agenturalną Wolski mu było?
  Co z odpowiedzialnością za masakrę na wybrzeżu w 70′ co z odpowiedzialnością za czystki antysemickie w armi 68′ za najazd na Czechosłowację? To część tej wybitności Obywatelu Weszłonowy?
  A Wałęsa, jak go oceniacie towarzyszu?
  Patriota?

 32. Zapomniałem, zdaje się krytyczne macie podejście do stalinizmu, towarzysz Jaruzelski wtedy na urlopie był, czy umacniał w ramach sojuszy?

 33. @Krzysztof Cywiński
  Dziękuję za łagodne zwrócenie uwagi na błąd. Już poprawiam.
  Pozdrawiam
  Gospodarz

 34. @parker
  Towarzysz Szechter vel Michnik umacniał mocniej … 😉 Jaruzelski służył w LWP – innego wojska nie było i był młodszym oficerem – dokładnie to samo i w TYM SAMYM wojsku robili tow.tow. Kołakowski, Bauman, Brus, Baczko – wymieniać dalej …???

 35. @parker
  Widzę, że PiS nie do końca jest dla ciebie zły – w kwestii zohydzania gen.Jaruzelskiego mówisz jak Macierewicz&Co.
  Co do „masakry” na Wybrzeżu – zginęło w niej poniżej 50 osób (44 o ile pamiętam)- w demokratycznych USA dużo PÓŹNIEJ (1992) przy okazji rozruchów w Los Angeles (dość podobnych do tych na Wybrzeżu) zginęło tyleż osób i …. jakoś nikt nie wini ówczesnego prezydenta USA czy sekretarza obrony … Na Wybrzeżu Jaruzelski ani nie dowodził (był w Warszawie) ani nie podjął decyzji o użyciu broni (zresztą strzały jednostki WBW podległe innemu resortowi). Włącz telewizor – dziennie na świecie giną SETKI i tysiące ludzi i nie jest to żadna sensacja. Przy tłumieniu rozruchów itd. – tym bardziej.
  Wpływ Jaruzelskiego na wejście do Czechosłowacji był ŻADEN, a zachowanie polskich żołnierzy oceniano jako wyjątkowo porządne.
  Co do tzw. czystek antysemickich Jaruzelskiego w wojsku to jest to raczej poręczny dziś mit.
  1. Znam osobiście ludzi pochodzenia żydowskiego, znanych też OSOBIŚCIE Jaruzelskiemu, pracujące w wojsku, którym włos z głowy nie spadł.
  2.Część z tych „czystek” służyła wzmocnieniu państwa Izrael bo ich „ofiary” wzmocniły armię izraelską (i tak sporo jej kadr posłał Stalin z Polski w okresie walki o powstanie tego państwa!) i samo państwo. Niektórzy twierdzą, że sporą rolę w wywołaniu Marca 1968 odegrał Mossad właśnie z tych powodów – polecam choćby nienajgorzej poinformowanego płk.Makowskiego…
  Za to porównanie stanu wojennego (to rzeczywiście zrobił Jaruzelski) z przewrotem gen.Pinocheta – w jednym przypadku Rokita&Co mieli problem z doliczeniem się 100 ofiar, a w drugim było ich KILKADZIESIĄT TYSIĘCY bestialsko zakatowanych, mówi samo za siebie. A jednak Miś Kamiński to Pinochetowi zawiózł ryngraf w dobrym towarzystwie M.Jurka i T.Wołka … 😉
  Wałęsa to był cwany pionek i maska dla różnych sił w różnym czasie – kiedyś koledzy Michnika go zwalczali (dziś bronią), a Kaczyńscy – na odwrót

 36. No nie powiem, kapara mi opadła, zaniemówiłem.
  Znaczy byli więksi bandyci od Jaruzelskiego, niewiele zrobił niewiele wiedział bohater.
  Spiski Mosadu, zabrakło mi tylko przedsiębiorstwa „Holokaust” może coś o tym? Czyli Jaruzelski wzmacniał Izrael w 68′.
  A kiedy tych Żydów Stalin wysyłał do Izraela z Polski? Czyli jednak i Stalin dobry był, przynajmniej dla Żydów? Dawajcie dalej, robi się coraz bardziej interesująco.

 37. Jeszcze dopytam, to Jaruzelski był agentem nie tylko radzieckich służb ale też Izraelskich?

 38. @Gospodarz
  To tylko monitoring 🙂

 39. @Parker
  Czy Pan sądzi, że polityka to zabawa w kółko graniaste?

 40. A czemu pan pyta?

 41. @parker
  Weź takiego pana (już nie żyje), który się nazywał Juliusz Rawicz – był zastępcą naczelnego w „Żołnierzu Wolności”(gdy Jaruzelski był szefem Głównego Zarządu Politycznego LWP!), a po roku 1989 – wieloletnim wicenaczelnym „Gazety Wyborczej” (zresztą niezłym – co fachowiec to fachowiec!)- jak jego zaszufladkujesz ??? 😉
  A jak posła Święcickiego – syna szefa KIK i zięcia członka BP PZPR, ministra i wicepremiera Eugeniusza Szyra (zresztą dąbrowszczaka), który był chwilę sekretarzem KC PZPR, a dziś jest posłem PO najbardziej popieranym przez GW bo pochodzi z UD jeszcze ??? 😉

 42. Obywatelu Weszłonowy, to wy potrzebujecie każdego zaszufladkować, nie zauważyliście?
  Sami siebie szufladkujecie choć takiego towarzysza szmaciaka to nie spotkałem w najciemniejszej nocy Stanu Wojennego więc szuflada jest poza wami pusta. Was wystarczy tylko podpuścić, resztę sami zrobicie.
  Wam się nawet Michnik z Kuroniem we łbie miesza, wiem nawet czemu, bo za komuny Michnik i Kuroń jednym tchem był przez wadze wymieniany jako wrogowie ludu. Człowiek który za wolność spędził w więzieniu wiele lat jest dla was tym który władzę komunistyczną umacniał. I oczywiście nie mogliście się od wypomnieniu mu żydowskiego pochodzenia powstrzymać, jakby to jskaś tajemnica była którą demaskujecie. Wy nawet pisowcem nie jesteście, takie nazwanie was jest zbyt obraźliwe dla tych w sumie biednych, niewykształconych ludzi. Jakie to szczęście, że można was wyłączyć razem ze smartfonem.

 43. @parker
  Każdy, kto osiąga pewien pułap w zarządzaniu zespołami ludzi musi zacząć podejmować decyzje, które z punktu widzenia etyki są już nie tylko naganne, ale nawet łajdackie. Już Bismarck odradzał ludziom interesowanie się sposobem wyrobu kiełbasy i robieniem polityki. Czy to, że człowiek siedzi, za to, że P. Baumanowi wypomniał przeszłość jest etyczne czy też nie i jak to się ma do odsiadek pp. Kuronia czy Michnika…

 44. @parker
  Nazwisko Michnik padło w kontekście brata szefa GW Stefana(dziś obywatela Szwecji) – sędziego sądu wojskowego z wyrokami śmierci na koncie w latach stalinowskich – on na pewno stalinizował w latach 40-50 Polskę mocniej od Jaruzelskiego – wtedy tylko młodszego oficera LWP … 😉 O Kuroniu nie wspominałem, choć bardzo ładnie opisała go z Michnikiem osoba z jego otoczenia Anna Bojarska w „Czego nauczył mnie August” – polecam … 😉

 45. Panie Cywiński, ja już mam swojego relatywistę moralnego na karku, dwóch nie udźwignę tak, że proszę się j…bać.
  Watro być przyzwoitym choć nie zawsze się to opłaca, mam nadzieję, że wiernie cytuję profesora Bartoszewskiego. Nie będę z panem dyskutował, wiem co ma do powiedzenia. Każdy kto kieruje większymi zespołami musi być łachudrą bo inaczej by sobie nie poradził, tylko łachudra mógłby coś takiego wymyślić. Tylko czemu łajdaków na świecie jest więcej niż kierowników?
  Nie dała bozia świni rogów bo by nimi bodła.
  Bez odbioru.

 46. @parker
  BTW – gdzie ja komu żydowskie pochodzenie wypominałem mały łgarzu(na wielkiego masz za małe kiepełe!) – pokaż ten cytat!!! Ja wiem, że już nawet w twojej podświadomości, kto nie lewak ten faszysta, antysemita, homofob, nacjonalista i kto tam jeszcze z twoich zaklęć-bluzgów, ale musisz na rozumkiem panować bo ci zdradę czyni … 😉

 47. Ach, to wy nie chcieliście na redaktora Michnika napluć tylko na jego brata. A czemu akurat na niego spośród setek jak nie tysięcy zbrodniarzy stalinowskich, tak wam się wylosowało? Przypadek?
  A jak z tym przedsiębiorstwem „Holokaust” było? Za zagładę sami Żydzi odpowiadają, dla zysku to zrobili?

 48. Obywatelu Weszłonowy, wy nawet rżnąć głupa nie musicie.
  Gdzie? Szechter vel Michnik to co?
  To Szechter czy Michnik, bo mnie się wydaje, że to dwie różne postaci?

 49. @parker
  Kornel Makuszyński napisał przezabawna książeczkę;
  „Perły przed wieprze”. Polecam lekturę.
  To jak to jest z tą przyzwoitością? P.Michnik, jak pokazuje historia, walczył o to by mieć GW i być szarą eminencją oraz rozgrywającym na polskiej scenie politycznej, a także o to by zachować portfel z prawej strony. P. Kuroń walczył by być ministrem, a nawet prezydentem.Człowiek z Wrocławia, który wypomniał proweniencję przedstawicielowi tej samej władzy, z którą pp.Kuroń i Michnik walczyli o swoje osiągnięte cele, siedzi. Proszę to sobie nazwać.
  BTW: „Kochany” Marszałek Sejmu, „Przecwelony” Prezydent RP? Rozumiem, że dyrektywa dla kapusiów, to wyzwiska grypsery więziennej pod adresem oponentów?

 50. @parker
  >Jeszcze dopytam, to Jaruzelski był agentem nie tylko radzieckich służb ale też Izraelskich?<
  Tego misiu nie wiesz nigdy się nie dowiesz – ani GRU ani Mossad swoich archiwów, w przeciwieństwie do Polski, NIGDY nie pokażą. Natomiast na pewno agentem GRU był płk Kukliński … 😉

 51. @parker
  Nie moja wina, że ta sama osoba występowała pod różnymi nazwiskami. I bez tego faktu trudno dojść, że członek KPZU i zastępca naczelnego „Trybuny Ludu” Ozajasz Szechter ma coś wspólnego z braćmi Michnikami. A ma całkiem sporo – choćby geny … 😉

 52. Opozycja w PRL walczyła o stołki, a mnie się wydawało, że o stołki za komuny to się inaczej walczyło, tak jak Jaruzelski nacprzykład.
  To jest właśnie to pisowskie zakłamywanie historii. Teraz będziemy mieli to w szkole.

 53. @parker
  I jeszcze 2 rzeczy
  1.Zrealizuj hasło swojego idola Adama Michnika i, używając bardziej niż on parlamentarnego języka, odstosunkuj się od Generała … 😉
  Zresztą po 1989 roku twój idol źle o Generale nie mówił, a ty mówisz Macierewiczem i Kaczyńskim jak prawdziwy pisowiec … 😉
  2. Adam Michnik lubił i lubi moralizować i, jeszcze, ma medialną władzę. Nic dziwnego, że przypomniano mu TAKIEGO brata jak Stefan – z krwią na rękach …

 54. Michnik mówiąc, żeby od…lić się od Generała realizował chrześcijańska modlitwę, i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nic więcej, nie oceniał afirmatywnie jego działalności w przeszłości, był i jest jej oczywistym krytykiem. Uznał, że nie kopie się leżącego, że system który myślą mową i uczynkiem wspierał Jaruzelski przegrał i w niesławie odszedł do przeszłości a Generał oddał pokojowo władzę, nie wnikając jakie były tego motywy. Michnik uznał, że Jaruzelski odkupił swoje winy będąc współautorem pokojowych przemian i podzielam jego pogląd. Nawet bandyta zasługuje na miłosierdzie, potrzebna jest skrucha i odkupienie win, podzielam w tej materii jego poglądy. Michnik uważał, że paktów trzeba przestrzegać a tak się PRLowska władza z opozycją umówiła, wy pokojowo oddacie władzę i nie będziecie torpedować przemian, my za wasze przewiny nie będziemy się mścić. Trzeba było odbudowywać zrujnowany kraj i nie można było tego zrobić bez współpracy z poprzednią władzą, skąd opozycja miała wziąć urzędników, policjantów, żołnierzy gdyby przystąpiła do rozliczeń, to oczywiste, że doszłoby do wojny domowej i raczej opozycja by jej nie wygrała jeżeli w ogóle można byłoby wtedy mówić o czyimkolwiek zwycięstwie. Polska by przegrała.Oczywiście nie piszę tego do was Obywatelu Weszłonowy, to nauczycielski blog i dzieci mogą czytać, trzeba dawać odpór pisowskiej wersji historii.
  A tak na marginesie, to towarzysze szmaciaki też na pokojowej przemianie zyskali, nikt im nie wyciągnął służalczości z przeszłości, dzisiaj plują na niepodległościową opozycję w ramach dobrej zmiany, zwykle łachudry.

 55. @parker
  Czy ty się Michnik nazywasz, że tak dokładnie wiesz „co autor miał na myśli”…. No to jeszcze „ludzi honoru” wyjaśnij równie szczegółowo …

  >Trzeba było odbudowywać zrujnowany kraj i nie można było tego zrobić bez współpracy z poprzednią władzą, skąd opozycja miała wziąć urzędników, policjantów, żołnierzy gdyby przystąpiła do rozliczeń, to oczywiste, że doszłoby do wojny domowej<
  Toż to RELATYWIZM w najczystszej formie … 😉

 56. Nie, to Racja Stanu.

 57. @parker
  Tak najbardziej zakłamani relatywiści twojego pokroju określają RELATYWIZM właśnie czy inną moralność Kalego (wiem – Kali to był Murzyn, ale nie ja to wymyśliłem!)… Przy czym oczywiście taki jak ty zakłamany hipokryta SAM określa co jest tą racją stanu, a co nie … 😉
  A jak tam z wyjaśnieniem „ludzi honoru” – jako specjalista od tego, co Michnik miał na myśli, wyjaśnij ten KOMPLEMENT w stosunku do Generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka … 😉

 58. Proszę bardzo Obywatelu Weszłonowy, pozwolicie tylko, że do dzieci się zwrócę, to one są na zakłamywanie historii najbardziej narażone.
  Drogie Dzieci, różne są rodzaje kłamstwa, jednym z nich jest manipulacja. Kłamstwo co do faktów jest w dobie Google łatwe do weryfikacji, nie będę wam tłumaczył, gorzej jest z manipulacją faktami. Żeby to kłamstwo wykryć trzeba się wysilić a przede wszystkim myśleć. „Dobra zmiana” która się dokonuje na waszych oczach w sszkole służyć temu nie będzie, można podejrzewać, że taki jest jej cel, żeby łatwiej było was okłamywać i wami manipulować.
  Posłużymy się przykładem takiego kłamstwa. Jak wiecie z lekcji historii generał Jaruzelski nie był postacią jednowymiarową, był odpowiedzialny za wprowadzanie systemu komunistycznego przy poparciu obcego mocarstwa na różnych szczeblach kariery, od roli żołnierza frontowego w czasie II Wojny Światowej, poprzez funkcję oficera politycznego LWP, aż po najwyższe funkcje w państwie. W tym czasie można w skrócie powiedzieć, był w Polsce u władzy dzięki akceptacji i współpracy z ZSRR któremu Polska formalnie niepodległa podlegała.
  Żeby nie rozwodzić się za bardzo, system zbankrutował, państwo które stało na jego straży, sowiecka Rosja osłabło na tyle, że pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości i zmianę ustroju. Doszło do rozmów demokratycznej opozycji z władzą i rządząca wtedy Polską komunistyczna władza postanowiła, nie z dobrej woli ale pod przymusem rosnącego niezadowolenia społecznego się władzą z opozycją podzielić a w konsekwencji władzę oddać. Oczywiście nie wszyscy u władzy chcieli takiego pokojowego przekazania rządów jak i nie wszyscy opozycjoniści chcieli tę władzę pokojowo przejąć, zarówno po jednej jak i drugiej stronie byli zwolennicy krwawej rozprawy z przeciwnikami. Udało się tego uniknąć dzięki roztropności opozycjonistów którzy radykałów odstawili na boczny tor ale również generała Jaruzelskiego który posiadając realną władzę w aparacie partyjnym, w aparacie przymusu PRL, wojsku i milicji nie dopuścił do głosu komunistycznego betonu.
  I tu wracamy do naszego kłamstwa, jak spytacie Google, czy Adam Michnik powiedział o generale Jaruzelskim, człowiek honoru to otrzymacie odpowiedź twierdząca. Czyli jak to, opozycjonista który wiele wycierpiał, wiele lat spędził w więzieniu, uważa swojego oprawcę za człowieka honoru, wojskowego który służył obcej armii?
  Po co coś takiego powiedział, dlaczego?
  Czy Adam Michnik zmienił zdanie i uznał racje komunistów które zwalczał, przyłączył się do nich? Czyli sam jest bez honoru, tak was teraz będą nauczać, nie dajcie się okłamać. Bo tu właśnie pojawia się Drogie Dzieci pojęcie kontekstu, kontekst też można wygooglować ale trzeba zadać sobie więcej trudu i na to okłamujący Was liczą, że nie będziecie umieli albo nie będzie wam się chciało, jednym słowem, że kupicie ten kit.
  W tamtym czasie, jak już Generał pokojowo przekazał władzę zgodnie z umową Okrągłego Stołu ale też późniejszymi wydażeniami których umawiając się nie można było przewidzieć, kiedy opozycja zwyciężyła ostatecznie i Generał był bezbronny pojawili się rządni krwi zwolennicy zemsty na Jaruzelskim. Ludzie bez honoru, którzy za nic mieli podpisane umowy, którzy kiedy Generał był u władzy, silny, w najlepszym wypadku byli mu ulegli ale często poprostu lizali dupy komunistom bo tak było łatwiej żyć, nagle się obudzili, nagle odwaga w nich wstąpiła, żądali wsadzenia Jaruzelskiego do więzienia a najchętniej by go rozstrzelali. To do nich powiedzał Adam Michnik, odwalcie (użył mocniejszego słowa) się od Generała, to do nich powiedział, że to człowiek honoru ale kontekst był taki, że to wy honoru nie macie. Bo generał Jaruzelski honorowo władzę oddał i honorowo ustaleń przestrzegał a honoru zabrakło tym którzy go atakowali. Trzymajcie się Dzieci i nie dajcie dobrej zmianie, jak traficie na pożądnych nauczycieli, dacie radę. Jak trafią się wam oportuniści lub durnie których wśród nauczycieli jak wiecie nie brakuje, myślcie, żeby nie dać się zmanipulować.

 59. @parker
  Czyli RELATYWIZM w pełnej krasie …. 😉
  Oficerowie GZP LWP w latach stalinowskich (Bauman. Kołakowski, Baczko, Brus) są dobrzy, a Jaruzelski – zły. Bo tak się parkerowi wydaje. Fanatyk stalinizmu (a później trockizmu) Kuroń (z uczniem Michnikiem – bratem sądowego mordercy i synem wyskofunkcyjnego komunisty z KPZU) , chcący z Modzelewskim (ten list do partii) doskonalić ustrój po trockistowskiemu są dobrzy, a Jaruzelski – zły. Lityński – syn wojskowego pułkownika prokuratury za Stalina dobry, a Jaruzelski – zły. Jaruzelski w latach stalinizmu miał (w przeciwieństwie do Kuronia, Michnika itd.) skazę w życiorysie – złe pochodzenie oraz żadnych towarzyskich i rodzinnych powiązań z weteranami KPP. Nadrabiał – dobrym wyjątkowo wykształceniem i intelektem oraz BOJOWĄ przeszłością. Wojsko było jakie było – innego nie było. Itp. itd. Oni wszyscy chcieli ULEPSZAĆ system i objąć w nim rządy, a że się zawalił przy okazji …

 60. Ale wy Obywatelu Weszłonowy jesteście biegli jeśli chodzi o to kto był czyim bratem, kto czyim synem, do wielu talentów towarzysza szmaciaka doszła jeszcze genealogia, matematyk, umysł ścisły a jednocześnie humanista, historyk ze specjalnością pochodzenie, bliższa i dalsza rodzina.
  Ale w jednym rację wam trzeba przyznać, jako genealog zwróciliście uwagę na pochodzenie również towarzysza Jaruzelskiego, historycy uważają, że przyczyną jego wyjątkowej gorliwości w umacnianiu władzy ludowej było właśnie niewłaściwe pochodzenie, dla was dzisiaj a wtedy dla władzy był to ważny czynnik, żeby mimo to awansować i piąć się po szczeblach kariery musiał na każdym kroku udowadniać, że mimo niewłaściwego pochodzenia można mu ufać. Wy Obywatelu Weszłonowy to jak się pomyślicie to nawet prawdę napiszecie.
  Chciałbym wam również zwrócić uwagę, że przypisujecie mi swoje cechy, ja nie operuję pojęciami dobry człowiek, zły człowiek, nie oceniam ludzi tylko ich uczynki, raz dobre, raz złe. No dobrze, dla was robię wyjątek ale przyznacie sami, i chyba się ze mną zgodzicie, że wy jesteście wyjątkowi. Ja w realu takiego durnia, podszytego nienawiścią do innych, plującego na każdego nie spotkałem. I mówię to nie na podstawie waszej mitomańskiej biografi którą tu przedstawiacie tylko na podstawie tego co piszecie jak się was podpuści, bez podpuszczenia tylko krótkie komentarze mające kogoś opluć, zdyskredytować, przetykane insynuacjami i nazwiskami które się w kółko powtarzają.

 61. @parker
  To Michnik, twój idol, ma na koncie jakieś złe uczynki czy tylko dobre – nie będziemy dyskutować czy to zły czy dobry człowiek … 😉 Podobnie Kuroń Jacek, Mazowiecki Tadeusz, Giermek Bronisław, Wałęsa Lech, Lityński Jan czy Romaszewski Zbigniew, a może jeszcze paru innych … 😉
  No to w tej konwencji miał Jaruzelski albo Kiszczak na koncie dobre i bardzo dobre uczynki czy tylko złe???
  Cała twoja pisanina na mój temat guzik mnie obchodzi – jesteś ignorantem NAWET w zakresie historii i tylko bronisz się przed koniecznością zmieniania w swoim móżdżku tego, co kiedyś z lektury Wybiórczej zapamiętałeś – choć i GW zmienia, jak to się modnie mówi, narrację – np. w kwestii Lecha Wałęsy …
  Nie jesteś w stanie mnie podpuścić, ale mam dla ciebie zagadkę – jaką to szczególną koleżankę(!) miał twój szkolny kolega i dzisiejszy, pisowski jak najbardziej, prezes NBP Adam Glapiński … 😉

 62. @parker
  A to specjalnie dla ciebie – motto do zniewolonego umysłu czyli wypowiedź starego Żyda z Podkarpacia (tak to zatytułował noblista Miłosz, nie ja, żeby nie było, że jakiś antysemityzm!) :

  >Jeżeli dwóch kłóci się, a jeden ma rzetelnych 55 procent racji, to bardzo dobrze i nie ma się co szarpać. A kto ma 60 procent racji? To ślicznie, to wielkie szczęście i niech Panu Bogu dziękuje! A co by powiedzieć o 75 procent racji? Mądrzy ludzie powiadają, że to bardzo podejrzane. No, a co o 100 procent? Taki, co mówi, że ma 100 procent racji, to paskudny gwałtownik, straszny rabuśnik, największy łajdak.<

  Ty, z racji miałkości umysłu, który tylko kuć na blachę lewackie prawdy objawione (szczególnie w GW!) może i się ich twardo trzymać, nadajesz się wyłącznie do obsadzenia w tej ostatniej roli, na szczęście ta sama miałkość czyni cię pozbawionym mocy sprawczej poza ujadaniem na forach …. 😉

css.php