Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

2.02.2017
czwartek

Kogo nie będzie w podręcznikach?

2 lutego 2017, czwartek,

W podstawach programowych historii nie ma Lecha Wałęsy, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawił się w podręcznikach. Niestety, nie opłaca się ryzykować, gdyż podręcznik z Lechem nie otrzyma pozytywnej opinii MEN i nie trafi do uczniów (info tutaj).

Ministrowie edukacji zawsze chcieli decydować, kogo nie powinno być w programach nauczania. Pamiętam, jak na czarnej liście znaleźli się homoseksualiści, np. Gombrowicz, albo Żydzi, np. Schulz. Zdarzało się, że zanim minister wyprowadził ze szkół nielubianych twórców, sam musiał wynieść się z budynku na alei Szucha. Niestety, Anna Zalewska prawdopodobnie zdąży wyrzucić Wałęsę z podręczników, bo te będą gotowe już w czerwcu.

Nauczyciele historii będą albo uczyć zgodnie z wytycznymi, czyli o Solidarności bez Wałęsy, albo wbrew szkolnemu programowi. Sytuacja podobna do czasów PRL, kiedy też historia w podręcznikach to był pic na wodę i fotomontaż.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 59

Dodaj komentarz »
 1. Dzisiaj jest jeszcze Internet. Nawet komuniści u progu powstania Internetu stwierdzili, że z dotychczasową polityką oświatowo-informacyjną nie mają szans. Więc sobie odpuścili. Ci postubecy i sieroty po komunizmie z PiS-u się ciągle ośmieszają.

  Kto będzie brał poważnie programy oświatowe w szkole? Może jakieś sieroty po komunie, które pozostały w polskiej szkole?

 2. Tak to już Najwyższy urządził ,że kij ma dwa końce.Jeden to atak na Wałęsę a drugi przy okazji przypominanie ,spanie wodza do południa u mamusi ,w czasie uwięzienia Wałęsy.No i ta rozmowa braciszków 10 kwietnia.

 3. A co mają pisać o Wałęsie? Prawda dopiero wychodzi na wierzch.

  http://niezalezna.pl/93236-tylko-u-nas-slawomir-cenckiewicz-obala-14-mitow-walesy

  Kiedyś też się oburzali, że szkaluje się imię towarzysza Stalin przyjaciela dzieci i młodzieży albo podniecali opozycją w NRD, przestali po otwarciu archiwum Stasi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Gospodarz
  1. W ogóle nie powinno się uczyć historii ostatnich 50 czy nawet 100 lat. Po pierwsze zbyt ona jest uwikłana w emocje żyjących jeszcze uczestników wydarzeń oraz w bieżącą politykę. BTW – wprowadzenie stanu wojennego popiera coś około połowy Polaków, co jest też oceną Wałęsy ani solidarnościową ani IPN-owską. A już przeżyłem w latach 1991-1995 jak dzisiejsi najzagorzalsi jego obrońcy psy na nim wieszali.
  2.Dopóki się nie otworzą nasze i CUDZE archiwa (50-100 lat) nie do końca wiadomo jak było naprawdę i co było propagandowym mitem, a co prawdą.
  BTW Na świecie sądzi się, i jest to prawda, że zdecydowanie(!) większy wkład niż Wałęsa i „S” w upadek tamtego systemu mieli afgańscy mudżaheddini (dziś zwani talibami) oraz arabscy szejkowie, którzy obniżyli ceny ropy do rujnującego ZSRR poziomu … 😉 O czym podręczniki historii zarówno PO jak PiS będą milczeć jednakowo …

 6. Jakie ma znaczenie co jest w podreczniku czego nie ma dla nauczyciela? Trudno, zeby nie zajaknal sie o symbolu „S”. Powstania Chmielnickiego tez nie ma w SP, a jednak warto o tym chociaz wspomniec, zeby lepiej wyjasnic kryzys XVII w….
  Co do otwarcia archiwow – wiecej wiadomo niz nie wiadomo. Swoja droga jak mozna na powaznie brac sondaz dot. stanu wojennego? A jakie przecietny czlowiek ma pojecie o polityce i mendrach geopolityki? Raczej niewielkie. Zreszta na sondazach to niejeden polegl;)

 7. totmes,
  A tu jest 12 mitów Kaczyńskich: http://www.wykop.pl/wpis/16323285/cudowne-przypadki-w-zyciu-kaczynskich-z-internetu-/

 8. @belferxxxx

  Panie ładny, smierdzi od pana prl-owską naftaliną tak że czuję przez ekran laptopa. Czytając pańskie , panie ładny , ” księgi żalów ” przeżywam flash-back . Znów stają mi przed oczami owe czasy i cały rząd prl-owskich , chowanych w domu , speców od tzw ” geopolityki ” ….. Niektórzy z nich zaginęli w chaosie czasów , inni straciwszy uprzednio swe wątroby już nie żyją , paru ocalało. Żaden w nowych czasach nic nie znaczy. Natomiast świetnie im idzie – tak jak panu, panie ładny , narzekanie. Oni są tacy wykształceni i świetni – co prawda na prl-owskich uczelniach ale co tam – a świat się na nich nie poznał … I wszyscy wkoło to nowobogaccy…. I wspominając prl , te czasy 10 miejsca w produkcji siarki oraz 8 w produkcji węgla kupują po cztery żubry w promocji po 99 groszy .Na zdrowie , panie ładny – kochany.

 9. Jakiś nierzetelny półgłówek manipulant napisał: „…wprowadzenie stanu wojennego popiera coś około połowy Polaków, co jest też oceną Wałęsy…”.

  Wg CBOS z listopada 2016: 41 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją, a jedna trzecia (35 proc.) jest przeciwnego zdania.
  Odsetek osób wstrzymujących się od oceny („trudno powiedzieć”) wciąż pozostaje podobny, na poziomie poniżej jednej czwartej (obecnie 24 proc).

  A propos dzisiejszego wodzusia w teatrze marionetek:
  Dlaczego, wiedząc, że Lech Wałęsa był agentem służby PRL, Jarosław Kaczyński nawoływał do wybrania go na najwyższy urząd w państwie. Prezes PiS próbował to tłumaczyć w ubiegłym roku/2016 w rozmowie z Piotrem Semką. – Miałem przesłanki, by sądzić, że współpraca z SB to fatalny incydent z przeszłości. Może nie bez wpływu na postawę Wałęsy, ale bez wpływu, który byłby decydujący. Mogłem mieć nadzieję, że wybór przewodniczącego na prezydenta daje szanse na zdynamizowanie zmian.

 10. @berberyna
  Więc popiera WIĘCEJ niż jest przeciw. Ci niezdecydowani pewnie za czymś są trochę bardziej, a za czymś trochę mniej – zapewne w podobnych proporcjach (klasyczna metodyka badań preferencji wyborczych!). Z tego wynika, że w kwestii stanu wojennego za Kaczyńskim I Wałęsą RAZEM jest zaledwie 35% Polaków … 😉
  Kwestie relacji Wałęsa- Kaczyński mnie średnio interesują. Natomiast ciekawe jest co pisała o Wałęsie GW i sam Michnik w latach 1991-1995 … 😉

 11. @berberyna

  Narracja komunistów – jeśli idzie o stan wojenny – była taka ; my, komuniści , musimy wprowadzić stan wojenny bo jak nie to CCCP wkroczy i zrobi stan wojenny po swojemu, wicie, rozumicie , zsyłki na Sybir itd itp ;
  Ponieważ nie wiadomo czy ruskie by zrobili krwawą łaznie w Polsce czy nie dyskusja jest bezprzedmiotowa. Może by zrobili , może nie. Tyle że zawsze lepiej kacapskich zamiarów nie sprawdzać na własnej skórze.

  Co do sprawy Kaczynski vs Wałęsa- mściwy Kaczor nie popuści , obstawiam , że doprowadzi Wałęsę do samobójstwa.

  ”Jakiś nierzetelny półgłówek manipulant napisał: „…wprowadzenie stanu wojennego popiera coś około połowy Polaków, co jest też oceną Wałęsy…”…….Bardzo mnie się to podoba, …nierzetelny półgłówek manipulant ….. dobre. Ja bym dodał jeszcze m i t o m a n .

  Kłaniam się

 12. Nie sądzę aby Wałęsa myślał o samobójstwie przez jakiś gnojków latających z ubeckim gównem na ustach. Nie dał się złamać kiedyś ubecji to się postubekom i dzisiaj nie uda.

  Zresztą Wałęsa ma dziś dużo większe problemy natury rodzinnej.

  Zresztą media tak zwane liberalne też są podłe ciągle rzucając się i roztrząsając te nieustannie podrzucane pisoubeckie odchody.

 13. Córka sąsiadki pisze rozprawkę w LO i przyszła do mojej domowej biblioteki po materiały źródłowe:
  Oceń wkład Lecha Wałęsy i Jarosława Kaczyńskiego w odbudowę państwa polskiego i wprowadzenie demokracji partyjnej w IVRP

  Propozycja planu (wskazówki nauczycielki):
  1. Opisz życie i działalność Lecha Wałęsy i Jarosława Kaczyńskiego z uwzględnieniem celów działania i sposobów ich realizacji.
  2. Scharakteryzuj rezultaty ich działalności z uwzględnieniem następstw, jakie wywołały oraz oszacuj ich trwałość.
  3. Przedstaw i porównaj ważniejsze oceny historiografii dotyczące wkładu Lecha Wałęsy i Jarosława Kaczyńskiego w odbudowę państwa polskiego i wprowadzenie demokracji partyjnej w IVRP.
  4. Sformułuj ocenę.

  Można by z tego zrobić doktorat, a nawet habilitację.

  @blackley
  Im więcej aroganckich półgłówków na hektar czyli miernoty, tym wyższe plony, a upadek hochsztaplerów szybszy.

 14. @berberyna
  1.Pocieszaj się jak potrafisz – pycha kroczy przed upadkiem … 😉
  2.Blackley ma umysłowość (a i język – zwierciadło duszy!)powiatowego milicjanta – on nie zrozumie … 😉

 15. Pamiętam czasy kiedy to Stalin był bohaterem historii.
  Pieski szczekają na tego który uwolnił je z łańcucha. Błąd jego to to że wybrał sobie do pomocy tych dwóch kurdupli co ukradli księżyc.

 16. @observer
  10/10

 17. W ten weekend napiszę do pana prezydenta Lecha Wałęsy list z podziękowaniem za to, że w Polsce, wbrew oszołomom z prawa i betonowi z lewa, w czasie zmiany ustroju praktycznie nie polała sie krew. Podziękuje za poświecenie życia rodzinnego, za stracenie go na polityczne walki. Za to, że mu sie chciało bardziej niż mnie.
  Napiszę mu w jakiś wesoły sposób aby się trzymał i nie dał gnidom. Żeby poszedł na ryby (to na wiosnę) i miał w dupie.

 18. „W podstawach programowych historii nie ma Lecha Wałęsy”
  I to jest duzy blad.
  Ta postac, jako przyklad kolaboranta, donosiciela i kapusia powinna brylowac w kazdym podreczniku najnowszj historii Polski a post scriptum do jego biografii napisac powinien jego oficer prowadzacy. Nie mozna zwlaszcza zapomniec haniebnej roli Bolka przy probie ‘wygaszenia’ strajkow sierpniowych oraz wiodacej roli zamachu stanu latem 1992, kiedy to rzad premiera Olszewskiego probowal ujawnic agenture w najwyzszych polskich wladzach.
  Kabotyn, Wajda, nie odwazyl sie pokazac tego w swoim filmie wiec jak na razie pozostaja tylko filmy Grzegorza Brauna. Moze ktos, kiedys napisze uczciwy podrecznik? Moze Cenckiewicz albo Gontarczyk?

 19. Płynna Rzeczywistość
  mam nadzieję, ze nie uczysz historii, bo albo kłamiesz świadomie albo jesteś niedouczony.
  „Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.” —– wyjątkowa manipulacja. Na początku lat 60 akowców wypuszczono z więzień i wielu rozpoczęło kariery naukowe. NIEUKU – POWROTY Z łagrów i druga fala Polaków z ZSRR przybyła w latach 1955-56. W 1955 do domu wrócili Niemcy z obozów jenieckich, oczywiście tylko ci, których nie przyjęła gościnna ziemia radziecka. Za lojalkę NIE przegrało proces, a nie było umorzenie. Urban przepraszał na swoich łamach. I co się czepiasz ojca Kaczyńskich? Belfer z ciebie słabiutki skoro nie chce się (z lenistwa? Ociężałości umysłowej?)zajrzeć do źródeł. mając takich belfrów szkolnictwo wymaga ciężkich cięć.

 20. Na lekcjach historii będzie o tym, jak J. Kaczyński przeskoczył płot w Stoczni Gdańskiej i rozpoczął strajk.

 21. Proponowany przez Michalinę Braun to istotnie autorytet najwyższej próby.. a IPN to kuźnia wybitnych historyków. Najlepiej wszystkich ich powysyłać do szkół, żeby przypadkiem na lekcjach historii nie doszło do odchyleń i wypaczeń

 22. jeszcze propozycja praktyczna dla Menu i kuratoriów: lekcje historii mają być nagrywane, a nagrania przechowywane do wyrywkowych kontroli

 23. Mam nadzieję, że Lechowi odbiorą nagrodę Nobla, wniosek w tej sprawie juz jest w przygotowaniu.

 24. Kwestia „S” i lat 1970-95 interesuje DZIŚ głównie emerytów! Dla młodzieży szkolnej (z małymi wyjątkam)i jest zupełnie obojętne kto wtedy szczuł i co było grane – to nie ma wpływu na ich PRZYSZŁOŚĆ, a tylko ta oraz TERAŹNIEJSZOŚĆ się liczy. Więc oni się nauczą AKTUALNEJ listy bohaterów (i zdrajców) metodą 3 czy 4 (zależnie od środowiska) i tyle. To tylko starzy myślą, że ICH czasy są takie szalenie ważne … 😉

 25. Oczywiście nauczą się metodą 3 czy 4 Z…. 😉

 26. @ zza kałuży
  Napisz ten list do Wałęsy jako list otwarty. Ja się chętnie pod nim podpiszę. Tak właśnie Wałęsa powinien potraktować ujadanie ubeków i postubeków. Ci nie wybacz mu do końca życia, że ich Wałęsa tak obcykał i wystrychnął na dudka.

 27. Z tego co czytam w komentarzach wynika, że prawdy historycznej nie ma. Liczy się tylko punkt widzenia, a raczej aktualne przekonania. A jak łatwo zmienić przekonania widzimy na przestrzeni tego co się pisało w prasie w latach 60-tych, 80-tych, 90-tych, itp.
  Zmiana przekonań jest bardzo łatwa i bywa z tak prozaicznych powodów jak w poniższym żarcie.
  Jak Ewa przekonała Adama, żeby zjadł jabłko?
  – Zjedz jabłko, a dam.

 28. Polacy może nie muszą wiedzieć kto to Wałęsa, bo na całym świecie jedyne osoby z Polski co ludzie znają TO …. nie Chopin czy Curie (bo to Francuzi) , ale właśnie … Papież Jan Paweł II i…. OCZYWIŚCIE WAŁĘSA ….. Wstyd mi było w pracy jak ludzie z rożnych zakątków świata jak chcieli zacząć ze mną rozmowę, wiedząc ze jestem Polką to właśnie mówili o Wałęsie , a ja …. niestety nie znałam nikogo z ich kraju ( Smutne i mówiłam sobie że muszę się poduczyć ) ALE ZA TO JAK BYŁAM DUMNA . Teraz to juz cicho siedzę bo jak ktoś się pyta dlaczego Polska się cofa do średniowiecza??? … teraz po prostu nie chcę żeby wiedzieli że jestem z Polski i straciłam ochotę na odwiedziny mojej ojczyzny

 29. belferxxx z „buźkami” infantylnego kretyna stara się znowu brylować u Chętkowskiego i nadawać ton. Nic z tego dawno rozpoznana niedouczona chooyoza z aparatu propagandy.

  Jakaś Michalina z przepraną mózgownicą wydaje jakieś jęki jakby ją wspólnie Macierewicz z Misiewiczem przeleciał i ciągle nie było dosyć.

 30. @anglista
  Twierdzisz wiec, anglisto, ze WEalesa nie byl Bolkiem i ze to nie on podpisywal dokumenty znalezione w szafie Kiszczaka? Rowniez nie on pisal donosy i bral za to pieniadze?

 31. @berberyna
  Z aparatu propagandy to ty jesteś, ale z tego gorszego i słabo kumającego sortu od „cztery nogi dobre, dwie nogi złe”. O szkole nic nie wiesz i tylko agitacja polityczno-ideologiczna ci w głowie … 😉

 32. @Berberyna
  ”belferxxx z „buźkami” infantylnego kretyna stara się znowu brylować u Chętkowskiego i nadawać ton. Nic z tego dawno rozpoznana niedouczona chooyoza z aparatu propagandy.”

  Chooyoza…. dobre. Obserwuję tego prl-owskiego trolla od jakiegoś roku.
  Bredzi i to bardzo. Teraz okazało się że jest znawcą więziennych obyczajów, jest bardzo dokładnie zorientowany , musiał siedzieć.

 33. Michalina,
  Jesteś jaskrawym przykładem na to, że stan wojenny bynajmniej nie został wprowadzony w celu zapobieżenia interwencji radzieckiej: to jest wersja bieżących zwycięzców, ludzi z ówczesnej „ekstremy solidarności”, która ma ich wybielić w oczach szkolnej dziatwy i widzów DTV. Stan wojenny miał dlatego tak duże poparcie wśród osób, które go pamiętają, bo alternatywą był upadek państwa, w konsekwencji wojna domowa i dopiero w konsekwencji tej drugiej konsekwencji interwencja Iwanów.

  Proponuje inny temat rozprawki: Porównaj Wałęsę do tych, którzy wywołali PW? Na jednej szali odzyskanie praktycznie bezkrwawe niepodległości, na drugiej wyrżnięcie niemal całej inteligencji. To jest dopiero ciekawy temat na szkolną rozprawkę.

  Albo porównaj Bolka z agentem Piłsudskim. Prawda, że ładne?

 34. totmes72,
  Lojalka Kaczyńskiego nie ma znaczenia. Jego pusta teczka – już tak. Jak mawiał klasyk, jeśli ktoś ma pustą teczkę, to skądś ją ma.

 35. @ Płynna Rzeczywistość

  Historia wymaga weryfikacji. Bolek i Lolek obalili komunizm. Bolek z Gdańska i Lolel z Krakowa/Watykanu.

  Pewnie obaj byli ubeckimi agentami, ale to świadczy tylko o genialności i patriotyzmie polskich ubeków, którzy obalili nie tylko komunizm, ale rozwalili tak przy okazji ostatnie światowe imperium w postaci Związku Radzieckiego.

  Zatem uważam, że z Wawelu powinno się wypieprzyć Kaczyńskiego i nawet Piłsudskiego a na ich miejsce położyć Kiszczak i Jaruzelskiego. Miejsce na Wawelu powinno być proporcjonalne do rzeczywistych zasług historycznych.

 36. Chyba snie. Takich ahistorycznych bzdur to dawno nie czytalem. Ok, widzialem takowe w zeszycie ucznia podstawowki. Jak mozna porownywac cos nieporownywalnego? Walesa do PW? Albo jeszcze lepiej – Pilsudski do Walesy? 😀 W jakim sensie w ogole? Kontekst skrajnie inny, a i kaliber obydwu postaci z innej kategorii. Jakis kosmos. Walesa odpowiada za upadek komunizmu? Nie no, gratulacje. Facet jest symbolem pewnych przemian, ale bez kryzysu ZSRR, nieporadnosci Gorbaczowa i wielu innych zmiennych zadna Solidarnosc czy cos takiego nie przeszlaby do historii. Polacy lubia mitologie, ale poczytajcie troche, porownajcie. No i przede wszystkim wypada chociaz SPROBOWAC zdjac czapeczke z napisem „PiS/PO/PZPR” gdy probuje sie cos komentowac…

 37. @ czerwonyjakcegla
  To ty myślisz ahistorycznie. Bez I WS i upadku wszystkich polskich zaborców Piłsudski, niemiecki agent wysłany przez Niemców z magdeburskiego więzienia do Warszawy skończyłby jako terrorysta i bandyta napadający na pociągi rozstrzelany gdzieś pod ścianą.

  W przeciwieństwie do Piłsudskiego Wałęsa i Jan Paweł II byli motorem przemian o wymiarze ogólnoświatowym. A nie tylko zdolnymi czy nawet genialnymi konsumentami zewnętrznych zmian. Oczywiście nie zrobili tego sami, ale byli ważnymi czynnikami wpływającymi na przebieg globalnych zmian z którymi musieli się liczyć najwięksi tego świata.

  Tak czysto historycznie to Piłsudski był przy Wałęsie i jeszcze bardziej przy Wojtyle pikuś sięgającym im do kolan. A jeśli Bolek i Lolek byli ubeckimi agentami, to Piłsudski nie dorasta Kiszczakowi i Jaruzelskiemu nawet do kostek nad piętami.

 38. Ciekawi mnie sprawa Żydów w Jedwabnem, czy będzie uwzględniona. Jak ją widzi świat. Lech Kaczyński przed wieloma laty, jako minister sprawiedliwości, przerwał ekshumację w Jedwabnem, kiedy okazało się, że nie potwierdza ona żydowskich oskarżeń o zorganizowanie pogromu przez Polaków.

  Akcja ta umożliwiła Żydom przeprowadzenie bezprecedensowej antypolskiej kampanii propagandowej w światowych mediach. Wówczas to na potrzeby wspomnianej akcji stworzono określenie „polskie obozy koncentracyjne”” ( użył go nawet Prezydent Obama w swoim przemówieniu), zamiast “niemieckie nazistowskie obozy zagłady.”

  Ta antypolska propaganda miała na celu rzucenie Polski na kolana i przygotowanie gruntu dla zażądania od Polski wypłaty olbrzymich rekompensat za straty poniesione przez Żydów w czasie Holocaustu.

  Zadaniem tej akcji propagandowej było przedstawienie Polski jako współwinnej zbrodni nazistowskich. Jeżeli Amerykanie są rzeczywistymi sojusznikami i przyjaciółmi Polski, ich władze powinny w pierwszym rzędzie wyperswadować swoim żydowskim pobratymcom, aby zaprzestali fałszowania historii i zniesławiania Polski na forum międzynarodowym oraz porzucili swoje nieuzasadnione żądania pod adresem naszego kraju.
  Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wspomina w swoim liście pożegnalnym pt. Straciliśmy przyjaciela, że Lech Kaczyński, który niechętnie wyjeżdżał zagranicę i nie znał żadnego obcego języka, wielokrotnie bawił w Izraelu.

 39. @snakeinweb,
  Problem w tym, ze Pilsudski w wykladzie na dlugo przed wojna przepowiedzial jej wynik. I nawet jesli byla to luzna uwaga rzucona w swoim przemowieniu to swiadczy o czlowieku i jego pomyslunku. Dzialal na rzecz niepodleglosci Polski i to jest bezsprzeczne. Nawet najwiekszy korwinowiec lub inny odpał musi to przyznac.

  Podaj tu i teraz konkretne zrodla swiadczace o tym, ze Pilsudski w czasie swoich rzadow dzialal jak agent niemiecki/austriacki/japonski/sowiecki albo przestan powtarzac idiotyczne komunaly.

 40. Justyn 49,
  Ekshumację przerwano na wyraźną prośbę strony żydowskiej. Oni mają inne wyobrażenie „życia po śmierci”, bliższe dosłownemu zmartwychwstaniu. Dlatego rozdzielenie elementów zwłok po śmierci to ciężka profanacja. Nawet jak gdzieś jest zamach, to potem przyjeżdża specjalna ekipa, która zbiera ślady krwi i dokłada je do trumny. I dlatego nie życzyli sobie pełnej ekshumacji, a polska strona się do tej prośby przychyliła.

  „Szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak”.

  I Lech Kaczyński miał w sobie tę empatię, by ekshumację przerwać.

  Żeby podnieść ci ciśnienie przypomnę, że żaden polski historyk nie podważył tezy Grossa, że Polacy podczas II WW zabili więcej Żydów niż Niemców, zwłaszcza że to Gross jest autorem tej tezy, a… polscy historycy, on tylko ją nagłośnił.

  10 lipca 1941 r., w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała z inspiracji Niemców co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. Od rana tego dnia polscy mieszkańcy miasta i sąsiednich miejscowości wypędzali Żydów z domów i gonili na rynek. Tam bili ich i kazali sprzątać plac. Po południu kolejna grupa Żydów, około 300 osób, kobiety, mężczyźni i dzieci, została wyprowadzona z rynku. Polscy mieszkańcy Jedwabnego wprowadzili ich do drewnianej, krytej strzechą stodoły znajdującej się za miastem, a następnie stodołę zamknęli, oblali naftą i podpalili. Pojawiały się relacje, że zdarzenie to dokumentowali fotograficznie hitlerowcy, jednak zdjęć takich nie odnaleziono. Do pogromów doszło też m.in. w Radziłowie i Wąsoszu. Z inspiracji Niemców ginęło wówczas z rąk miejscowej ludności tysiące Żydów także na Litwie, Ukrainie i Białorusi.

  Po wojnie liczbę ofiar oszacowano na 1600 osób. Taką liczbę podano na pomniku ofiar w Jedwabnem, który stał na miejscu zbrodni do 2001. Również Jan T. Gross w swojej książce „Sąsiedzi” wydanej w 2001 roku pisze o 1600 ofiarach. IPN ocenił jednak po śledztwie, że żywcem spalono 340 osób.

 41. @ czerwonyjakcegla

  Nie będę tutaj udowadniał ahistorycznych bzdur. Wystarczy mi jak ty przestaniesz bredzić te swoje ahistoryczne brednie.

 42. @Płynna nierzeczywistość
  Akurat argument religijny w sprawie zaprzestania ekshumacji w Jedwabnem jest mocno naciągany pod akurat TĘ sprawę.
  1. Wynikałoby z niego, że Izrael to idealne miejsce dla morderców – mordujesz kogoś, zakopujesz i … wiadomo, że nikt nie odkopie… Tak nie jest.
  2.W powojennej Europie jest masa miejsc, gdzie Żydów mordowano (choćby obozy zagłady w Sobiborze czy Treblince albo Auschwitz-Birkenau, na Ukrainie choćby Babij Jar), gdzie na różne sposoby Niemcy i ich, zwykle ukraińscy, pomocnicy pozbywali się ciał ofiar. Tym niemniej jakoś nie było słychać o religijnych protestach w kwestii badania tych miejsc, poszukiwania prochów, resztek ciał(owszem bywa problem, gdy niektórzy „badacze” szukają kosztowności), ekshumacji etc. Tylko w Jedwabnem …
  3.Z Polakami zabijającymi Niemców jest też mały problem – w 1939 roku walczyła prawie milionowa armia II RP, potem na obu frontach liczące setki tysięcy żołnierzy polskie formacje zbrojne (m.in.lotnicy)- czy Niemców przez nich zabitych wliczono do tego rejestru.
  4.Jak wiadomo Niemcy zarówno w gettach jak i obozach zagłady wysługiwali się w ogromnym stopniu, poza Ukraińcami, również ZMUSZONYMI do tego Żydami(żydowska policja w gettach, Sonderkomanda w obozach zagłady etc.). Czy uprawniona jest więc teza, że Żydzi zabili w II wojny światowej więcej Żydów niż Niemcy????
  Kara śmierci(również dla RESZTY RODZINY!) na ziemiach polskich za udzielanie JAKIEJKOLWIEK pomocy Żydom (co było unikalne w Europie – we Francji np. był … mandat) była też formą takiego ZMUSZANIA …

 43. @Płynna nierzeczywistość
  Akurat argument religijny w sprawie zaprzestania ekshumacji w Jedwabnem jest mocno naciągany pod akurat TĘ sprawę.
  1. Wynikałoby z niego, że Izrael to idealne miejsce dla morderców – mordujesz kogoś, zakopujesz i … wiadomo, że nikt nie odkopie… Tak nie jest.
  2.W powojennej Europie jest masa miejsc, gdzie Żydów mordowano (choćby obozy zagłady w Sobiborze czy Treblince albo Auschwitz-Birkenau, na Ukrainie choćby Babij Jar), gdzie na różne sposoby Niemcy i ich, zwykle ukraińscy, pomocnicy pozbywali się ciał ofiar. Tym niemniej jakoś nie było słychać o religijnych protestach w kwestii badania tych miejsc, poszukiwania prochów, resztek ciał(owszem bywa problem, gdy niektórzy „badacze” szukają kosztowności), ekshumacji etc. Tylko w Jedwabnem …
  3.Z Polakami zabijającymi Niemców jest też mały problem – w 1939 roku walczyła prawie milionowa armia II RP, potem na obu frontach liczące setki tysięcy żołnierzy polskie formacje zbrojne (m.in.lotnicy)- czy Niemców przez nich zabitych wliczono do tego rejestru.
  4.Jak wiadomo Niemcy zarówno w gettach jak i obozach zagłady wysługiwali się w ogromnym stopniu, poza Ukraińcami, również ZMUSZONYMI do tego Żydami(żydowska policja w gettach, Sonderkomanda w obozach zagłady etc.). Czy uprawniona jest więc teza, że Żydzi zabili w II wojny światowej więcej Żydów niż Niemcy????
  Kara śmierci(również dla RESZTY RODZINY!) na ziemiach polskich za udzielanie JAKIEJKOLWIEK pomocy Żydom (co było unikalne w Europie – we Francji np. był … mandat) była też formą takiego ZMUSZANIA …

 44. @snakeinweb,
  Zero zrodel, zero konkrertow. Jeszcze dluga droga przed toba, zeby podjac w ogole jakakolwiek dyskusje historyczna. Zamiotles sie sam, trolu.

 45. To może jak już mają wrócić wypracowania maturalne, to z jeden temat niech będzie dotyczył tego tekstu
  http://krytykapolityczna.pl/kraj/wschodnioeuropejski-kryzys-wstydu/2015/

  Prawda, że to ciekawsza lektura nawet od Neli małej reporterki? A i ciekawych wątków jest w nim co najmniej tyle, co głosów w fugach Bacha.

 46. @Płynna nierzeczywistość
  Akurat w kwestii IMIGRANTÓW cała Europa już zmieniła narrację. Jedyny jej problem, typowej hipokryzji, to komu i ile zapłacić żeby odwalał czarną robotę przy ich powstrzymywaniu (dosyć brutalnym) – Erdoganowi już zapłacono, choć się targuje o więcej, teraz Tusk był w Libii (co prawda Kaddafi był lepszym partnerem od tamtejszych islamistów, ale nieopatrznie go usunięto!) w tej samej sprawie. I są to SŁUSZNE działania – Europa to około 500 mln. ludzi, a biednych i nieszczęśliwych jest na Ziemi kilka MILIARDÓW – i tak wszystkich nie przyjmie. Spośród potencjalnych imigrantów trzeba wybierać wykwalifikowanych i majętnych oraz niekłopotliwych.Tak robią WSZYSTKIE cywilizowane kraje i dobrze na tym wychodzą – jedyny wyjątek to kretyńskie zaproszenie od Merkel. Jedyny problem – po co wydajemy(jako UE) grube setki miliardów euro miliardy na utrzymanie i zbrojenie wojska, skoro i tak musimy polegać na tureckich czy libijskich najmitach … 😉

 47. Trzeba jeszcze usunąć Darwina. Po co nauka historii? Wystarczy nauka religii.
  Niestety lud wybrał suwerena to ma takiego suwerena na jakiego zasługuje.

 48. @wędrowiec
  Przecież naukę religii wprowadził do szkół najukochańszy premier Gazety Wyborczej Tadeusz Mazowiecki. A potem KrK już tylko powolutku, grając w dobrego i złego policjanta, podgrzewał powoli wodę aż się polska żaba ugotowała … 😉

 49. Zlewka MEN wyznała, woli Fredrę od Shakespeare’a i muszę się z Z., w tymwypadku, zgodzić, zwłaszcza gdy czytam bajki hrabiego Aleksandra dla dorosłych albo wiersz – poemat liryczny o pierdzeniu:

  Od prawieków w całym świecie,
  Kogo kolka w boku gniecie,
  Każdy sobie pierdzi chętnie,
  Cicho, smutno lub namiętnie.
  Stary, młody, mały, duży,
  Wszystkim dym się z dupy kurzy,
  Każdy chętnie portki pruje,
  Bliźnim pod nos popierduje.
  Pierdzą panny, dobrodzieje,
  Księża, szlachta i złodzieje,
  Nawet papież chociaż miernie,
  Też kadzidłem sobie pierdnie.
  Pierdzą ludzie na siedzo,
  Na stojąco i chodząco
  Pierdzą nawet przy kochaniu,
  By dać taktu jak przy graniu.
  Krasawice w wieku kwiecie,
  Pierdzą cicho jak na flecie,
  A poważne w wieku damy,
  Wypierdują całe gamy.
  I w teatrze i w kościele,
  W dnie powszednie i niedle,
  I filozof i matołek,
  Każdy pierdzi ciągle stołek.
  Jeden przebrał w jadle miarkę.
  I ma w dupie oliwiarkę.
  Gdy chciał pierdnąć na odmianę,
  Obsrał okna, drzwi i ścianę.
  Ten zaś smrodzi jak niecnota,
  Jakby zjadł zdechłego kota.
  A kiedy się czosnku naje,
  To aż wiatrak w oknie staje.
  A ten trzeci jest w humorze,
  Kiedy pierdnąć sobie może,
  Więc natęża siłę całą,
  By popierdzieć chwilę małą.
  Tam jąkała w kącie stoi,
  Dupę ściska bo się boi,
  Chciałby sobie puścić bąka,
  Lecz w pierdzeniu też się jąka.
  Jednym słowem w całym świecie,
  Kogo bzdzina w dupie gniecie,
  Wszyscy niech se pierdzą chętnie,
  Cicho, smutno lub namiętnie.

 50. Ja i miliony mlodych Polaków , którzy wyemigrowali za chlebem may tyle do powiedzenia https://www.youtube.com/watch?v=GeNSlDq_DWY pozdrawiam reszte ubeckiej chołoty

 51. Kolego _sens,
  Nie rozumiem: jeśli jestem „resztą ubeckiej hołoty” (z poprawką na ortografię), to kto stanowi drugą część tej reszty? Czyżby podmiot liryczny twojej wypowiedzi? Przyznam, że do głowy mi nie przyszło, że możesz mieć coś wspólnego z ubecją i hołotą. Ponadto – jesteś pewny, że tych emigrantów są aż 4 miliony i że oni/wy są/jesteście ubecką hołotą?

 52. Panie sens,

  wyemigrował Pan bo pan chciał. Mieszkam w podwarszawskiej wsi – niedługo będę mieszkancem miasta stołecznego Warszawa bez przeprowadzki ;-)))) – widzę wokół młodych ludzi mieszkających , budujących domy , pracujących , zakładających rodziny itd . To wersja kulturalna – ” wyjechał Pan , Panie sens bo Pan chciał ”

  Teraz wersja w stylu panskiego ” pozdrawiam resztę ubeckiej chołoty ”
  Wyjechał Pan , Panie sens , bo jest Pan miękkim nieudacznikiem . Widzę ludzi wkoło mnie , zwykłych ludzi którzy ubeka nigdy nawet na żywo nie widzieli , ci ludzi pracują wychowują dzieci w P O L S C E , płacą podatki, zmieniają naszą kiedyś zapyziałą wioskę w kwitnące przedmieście . Panu nie wyszło i za swoje niepowodzenia usiłuja Pan obwiniać Wałęsę i kogo tam jeszcze. Usiłuje Pan , Panie sens , zagłuszyć wyrzuty sumienia , że zostawił Pan Ojczyznę bo było trudno. Inni jakoś dali radę , Pan nie. Teraz Pan ich obrzuca obelgami. Ładnie to tak , Panie sens ?

 53. @belferxxxx

  ;;robią WSZYSTKIE cywilizowane kraje i dobrze na tym wychodzą – jedyny wyjątek to kretyńskie zaproszenie od Merkel.;;

  pan , panie ładny nigdy tego nie zrozumie….to nie to samo co pańskie doświadczenia seksualno-więzienne… Kanclerz Merkel , wiedziona miłosierdziem i powodowana niemieckimi wyrzutami za 2 www, powiedziała do ludzi z tamtych krajów ” przybywajcie , zajmiemy się wami ” Powiedziała co należało by robić , ” wymksnęło ” się jej , jest takie powiedzonko ” słowo wróblem wyleci , wołem wraca ” . Nie przemyslała skutków, jest bardzo cwana , ale każdy kiedyś popełnia błąd…W idealnym świecie tak nalezało by zrobić , pomóc wszystkim . Ale nie żyjemy w swiecie idealnym i teraz jest to co jest.
  Tyle. Z tym że motywów,tego co powiedziała nigdy pan , panie ładny , nie pojmie. Tymi motywami są miłosierdzie, odpowiedzialność za losy innych ludzi , chęć pomocy, współczucie …. wszystko to pojęcia obce specom od obyczajów seksualnych tzw marginesu społecznego .

 54. @blackley
  Nie moralizuj powiatowy milicjancie, bo ci to kiepsko wychodzi … 😉

 55. @belferxxx

  panie ładny, naprawdę , proszę uwierzyć, menel – mitoman , znawca-praktyk-teoretyk seksualnych obyczajów panujących w zakładach karnych , jest o s t a t n i m osobnikiem do oceniania kogokowiek ….

  btw, musi pan , panie ładny dobrze znać również srodowisko powiatowych milicjantów skoro jedyne co panu do głowy przychodzi z obelg? porównań? to ten ” powiatowy milicjant ” …. nie ty ” ubeku” – z ubekami mieli doczynienia ludzie opozycji nie menele smietnikowe, nie ty ” kanalio ” – za mądre słowo , nie ty ” łobuzie ” – za ” inteligenckie ” ,

  drobny łachudra , którego powiatowi milicjanci dręczyli za picie pod śmietnikiem , oddawanie moczu ludziom pod oknami , czy też nieobyczajne zachowania , wszystkich którzy nie mówią tego co łachudra chce słyszeć , nazywa ” powiatowym milicjantem ” …

  Będę zobowiązany jeśli powstrzyma się pan , panie ładny od ” tykania” mnie. Nie zawarliśmy znajomości pod osiedlowym smietnikiem ani naet w zakładzie karnym . Kłaniam się

 56. @blackley
  Nadal jesteś ZEREM powiatowy milicjancie z podwarszawskiej wiochy … 😉

 57. blackley,
  _sens wyjechał przede wszystkim dlatego, że MÓGŁ. Niestety, dla niego scena z „Misia” z uroczystym wręczeniem paszportów jest już zupełnie niezrozumiała, z podobnych powodów on nie rozumie związku Wałęsy i naszego członkostwa w UE ze swobodą podróżowania i podejmowania pracy.

 58. @belferxxxx

  Nie czyta pan gazet, panie ładny. Za kilka tygodni będę mieszkańcem miasta stołecznego Warszawa i to bez przeprowadzki. Właściwie już się czuję jak mieszkaniec 😉

  Pańska ” wrzutka ” na temat pochodzenia , wiejskości , miejskości, ”wiochowatości ” świadczy o panu, panie ładny – jak zwykle zle. No ale to nic nowego, większość pańskich wypowiedzi świadczy o płytkości umysłu i mitomanii.

  Tzw ”meldunku warszawskiego ” – co za okropne , belferxxx-kie wyrażenie – nie mam bo nie chcę. Jestem właścicielem trzech mieszkań w Warszawie. Uprzedzam pańskie , panie ładny , kolejne ” wrzutki ” – nie na Białołęce – przeciwko której nic nie mam , oczywiście – tylko na starym Mokotowie.
  Przyznam , że jak jestem tam raz w miesiącu , meneli nie widać . Ani pod śmietnikiem ani nigdzie. Wyginęli jak mamuty. Co za szkoda, coraz mniej ma pan kolegów…
  Będę zobowiązany, jeżeli powstrzyma się pan, panie ładny od ” tykania ” mnie. Nie spotkał mnie pan w zakładzie karnym , naprawdę . Ktoś inny pana uczył obyczajów więziennych. Proszę mi wierzyć . Kłaniam się .

 59. belferxxx czyli produkt edukacyjny

  belferxxx u Chętkowskiego gnida forumowa
  popierduje nerwowo bo taka jego mowa
  bezradnie odwraca kota ogonem
  sra obficie nie tyłkiem tylko przodem
  przykrywa swe ekskrementy buźką kretyna
  i zadowolony z siebie kolejny dzień zaczyna

 60. Szanowni Komentatorzy,
  proszę przystopować z inwektywami, bo to psuje dyskusję.
  Pozdrawiam
  Gospodarz

css.php