Nadchodzi pięć rankingów

Szkoły ponadgimnazjalne z niecierpliwością czekają na wyniki pięciu rankingów Perspektyw (liceów, techników, maturalny liceów, maturalny techników, szkół olimpijskich). To już we wtorek 10 stycznia. Oczywiście, nie wszystkie szkoły czekają, a jedynie te, które wchodzą na listę. Pozostałe twierdzą, że rankingi są guzik warte. Kto ma rację?

Kiedy moje liceum nie mieściło się w gronie pięciuset najlepszych szkół średnich w kraju, krytykowało ranking Perspektyw na potęgę. Wszystko się zmieniło w dniu, w którym po raz pierwszy trafiliśmy na listę. Dyrektor tak się nakręcił tym sukcesem, że parę dni gadał o nim w samych superlatywach. A potem kazał nam wdrożyć plan nieustającego tyrania ponad siły, aby tylko zajmować coraz lepsze miejsca. Od paru lat nosimy tytuł Złotej Szkoły (coraz bliżej podium), dyrekcja odbiera dyplomy uznania od władz miasta, szampan się leje, wszyscy chwalą, nikt nie krytykuje.

A zatem 10 stycznia o godzinie 0.00 zostaną ogłoszone wyniki Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017 (info tutaj). Nazwa przechodzi do historii, bowiem niedługo nie będzie ani gimnazjów, ani szkół ponadgimnazjalnych. Trzeba będzie wrócić do starej nazwy „szkoły ponadpodstawowe”, chyba że przyszłość nas zaskoczy.