Matura pod znakiem ECO

Maj w Polsce jest bardzo łaskawy dla Umberta Eco. Ten włoski pisarz otrzymuje w naszym kraju nie tylko tytuł doktora honoris causa, ale także trafia ze swoim dziełem na maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Ciekawe, co uczony powie, jak się dowie o tym honorze (info tutaj).

Wczoraj maturzyści wybierali jeden z dwóch tematów. Pierwszy dotyczył refleksji Eco na temat piękna, a drugi był ukłonem wobec polskiej tradycji patriotycznej (porównanie wierszy o zesłaniu Polaków na Sybir). Podejrzewam, że łatwiej napisać hurrapatriotyczny tekst o prześladowaniu rodaków za cara i komuny. Łatwiej też egzaminatorom ocenić taką pracę. Patriotyzm mamy bowiem w małym palcu, natomiast refleksja Eco o sztuce to już wyższa szkoła jazdy (test maturalny tutaj).

Z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa prof. Eco Uniwersytet Łódzki ogłosił konkurs na tłumaczenie wierszy Szymborskiej na język włoski. Inicjatywa nosi nawet nazwę „Dla Umberta Eco”. Szkoda, że akademicy nie wpadli na taki tytuł: „Poezja Wisławy Szymborskiej – piękno czy brzydota?”. Niech znamienity gość rozstrzygnie.