Maturzyści na majówce

Nie tylko uczniowie klas młodszych zamierzają wykorzystać długi weekend majowy na wypoczynek. Także tegoroczni maturzyści chcą zrobić sobie wolne od nauki. Pierwszy dzień egzaminów już w poniedziałek, do tego czasu trzeba solidnie wypocząć.

Dawniej doradzałbym naukę do ostatniej chwili. Obecnie jednak mamy taką maturę, że bardziej liczy się sprawny umysł niż wiedza. Do rozwiązania testów potrzebna będzie dedukcja, a nie znajomość faktów. Nie ma więc sensu kuć na blachę, faktycznie lepiej odpocząć. Trzy dni leżenia w słońcu to dokładnie tyle, ile trzeba, aby osiągnąć dobry wynik na maturze.

Niestety, tej postawy nie rozumie starsze pokolenie. Dzwonili już do mnie zatroskani rodzice kilkorga maturzystów, prosząc o pomoc, bo dziecko zamiast się uczyć dniami i nocami, wyjechało gdzieś z kolegami. Moim zdaniem, nie ma powodu do obaw. Jeśli tylko nie znalazło się na drugim końcu świata, tylko tam, skąd zdąży wrócić na czas, to wszystko będzie dobrze. Nad Egiptem już bym się zastanawiał, czy nie za daleko, ale Bułgaria czy Węgry mogą być.