Jaka będzie matura 2015?

Licealiści, którzy będą zdawać maturę 2015, jedną klasę mają już za sobą. Zostały więc tylko dwa lata. Mimo to niczego pewnego o tym egzaminie nie wiemy. Pod dostatkiem mamy za to plotek i niepotwierdzonych informacji.

Od kilku miesięcy poloniści żyją informacją, że matura ustna będzie polegała na wygłoszeniu przez maturzystę komentarza do wylosowanego tekstu. Podobno jednak tekstem może być także obraz albo rzeźba, czyli cokolwiek. Ostatnio doszła mnie wieść, iż Centralna Komisja Egzaminacyjna sprawdzała, jak wyglądałaby matura ustna, gdyby uczeń wylosował zdjęcie przedstawiające abakany (rzeźby Magdaleny Abakanowicz). Czy będzie w stanie powiedzieć coś sensownego np. o tym?

Wczoraj „Rzeczpospolita” opublikowała informację, że matura 2015 z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie trudniejsza i pełna niespodzianek (zob. źródło), czyli znowu strachy na Lachy zamiast konkretów. Jak tak dalej pójdzie, to egzamin maturalny dla zreformowanych roczników trzeba będzie przełożyć na rok 2020, a obecnych licealistów egzaminować po staremu.