Co będzie na poziomie rozszerzonym?

W poniedziałek matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Dobrze byłoby wiedzieć już dzisiaj, jakie tematy znajdą się w teście. Jakiś czas temu prorokowałem na łamach „Perspektyw”, że matura w tym roku będzie rocznicowa (zob. materiał). Stawiałem m. in. na „Lalkę” (100-lecie śmierci B. Prusa) lub na „Króla Maciusia Pierwszego” (2012 to Rok Janusza Korczaka). „Lalka” była na poziomie podstawowym, więc może „Króla Maciuś Pierwszy” trafi do poziomu rozszerzonego. Ciekawe, co by na to powiedzieli uczniowie.

Kto ma żyłkę do hazardu, ten obstawia. Jeśli chodzi o poziom podstawowy, to w mojej szkole w tym roku stawiano na „Wesele” (większość głosów), „Ludzi bezdomnych” (drugi trop okazał się właściwy), wiersze Miłosza (w 2011 obchodziliśmy Rok Miłosza), wiersze Szymborskiej (śmierć noblistki). W internecie wiele osób obstawiało „Dziady”, co się akurat sprawdziło.

Jeśli chodzi o poziom rozszerzony, to młodzież stawia na Rosję („Zbrodnia i kara”, „Mistrz i Małgorzata”), patriotyzm w krzywym zwierciadle (Gombrowicz). Ja stawiam na Władysława Broniewskiego, ponieważ obchodzimy 50. rocznicę jego śmierci, oraz na temat marynistyczny (może J. Conrad), gdyż w tym roku mija 100 lat od zatonięcia Titanica. A jak temat morski, to może być Norwid (np. „Przez oceanu ruchome płaszczyzny…”) albo Mickiewicz („Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi…”). Niektórzy stawiają na Witkacego. Wprawdzie nie ma żadnej rocznicy z nim związanej, ale witkacolodzy są wszędzie, więc może także w CKE.