Rewolucja w terminach matur

Dyrektor CKE ogłosił terminy egzaminów w 2012 roku. Po raz pierwszy w historii matur pisemnych język polski na poziomie podstawowym będzie zdawany jednego dnia (piątek, 4 maja), a rozszerzonym innego (poniedziałek, 7 maja). Tak samo rozdzielona została matematyka. Egzamin na poziomie podstawowym będzie we wtorek, a rozszerzonym w środę. Ta rewolucyjna zmiana nie dotyczy pozostałych przedmiotów. Egzamin maturalny z języka angielskiego – podstawa i rozszerzenie – odbędzie się zatem jednego dnia (zobacz harmonogram egzaminów).

Od początku wprowadzenia nowej matury uczniowie prosili o taką zmianę. Mówili, że zdawanie w tym samym dniu dwóch poziomów to duże obciążenie dla psychiki. Można mieć wiedzę i umiejętności, ale dwa egzaminy w jednym dniu to zbyt wielki wysiłek. Wcześniej CKE odpowiadała, że rozdzielenie poziomów na różne dni wprowadziłoby chaos w pracy szkół. Egzaminy pisemne trwałyby zbyt długo. Teraz okazało się, że jednak można. Maturzyści Anno Domini 2012 będą mieć lepiej. A jak sobie poradzą z nową organizacją matur szkoły?

Stara matura pisemna trwała dwa dni (przedmioty obowiązkowe). Klasy młodsze miały w tych dniach wolne. Podobną zasadę wprowadzono podczas nowej matury. Na obowiązkowych egzaminach pisemnych w szkole są tylko maturzyści i członkowie komisji. Młodsi uczniowie mają wolne. Gdy wprowadzono obowiązkową matematykę, zrobiły się trzy dni wolnego. Teraz matura pisemna będzie trwać równo pięć dni (dwa dni język polski, dwa dni matematyka i jeden dzień język angielski). Czy uczniowie klas pierwszych i drugich będą mieć w tych dniach wolne? Pamiętajmy, że matura rozpoczyna się po długim majowym weekendzie. Młodsze klasy miałyby więc dodatkowe dwa tygodnie wolnego. Wszystko pięknie, tylko zabraknie czasu na realizację programu.