Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

26.05.2011
czwartek

Matka jest super

26 maja 2011, czwartek,

Pogadamy sobie dzisiaj o matkach, bo wypada. Zapominalskim przypominam: „Nie rób z siebie idioty, idź po kwioty” oraz „Błyszczy na niebie chmura jak czerwona chusta, a matka czeka, aż ją pocałujesz w usta”. Gdy byłem uczniem, modny był folklor, więc takie rzeczy śpiewaliśmy na szkolnych akademiach.

Moja córka od tygodnia mówi wierszem, ponieważ przygotowuje się do przedstawienia, jakie wystawia przedszkole z okazji Dnia Matki. Powiedziano mi, że jak chcę, też mogę przyjść. Córka śpiewa pięknie, ale tekst tak samo śmieszy jak przyśpiewki z czasów PRL. Na przykład zupełnie nie mogę zaakceptować czegoś takiego: „Tato, odłóż gazetę, wyrzuć ją do kosza”. Gdybym miał potraktować słowa córki poważnie, musiałbym wyrzucić do kosza komputer. Chyba że chodzi o to, abym kliknął w plik, który czytam, i umieścił go w koszu. Osobiście uważam, że ta piosenka jest niemoralna, ponieważ w dobie zaniku czytelnictwa, szczególnie wśród mężczyzn, nikogo nie powinno się zniechęcać do czytania.

W mojej szkole nie będzie żadnej akademii. Dawniej coś takiego byłoby nie do pomyślenia. Dawniej bowiem w szkołach wisiały takie oto plakaty (zobacz wybrany), więc nauczyciele nie mogli się wymigiwać od obowiązków. A dzisiaj robimy, co chcemy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Szanowny panie Profesorze,
  jak to dobrze, że zauważył Pan w swoim blogu tego dnia („bo wypada”) zagadnienie matek.
  Co prawda, mamy(!) różne skojarzenia – mnie się szkoła i matki kojarzą z czymś innym niż Panu.
  Czyli: nie z Partią („zobacz wybrany”- tak, kwestia smaku/niesmaku skojarzeń), ani z akademiami ku czci (matka jak Lenin?),ani ludowymi tradycjami kwiotania i całowania matek w usta (??? cóż to za lud szczególny…hm).
  Mnie matki kojarzą się z…wywiadówkami szkolnymi. Gdzie moja żona, matka dzieciom, posyłała mnie w zastępstwie rodzicielskim, sama często nie mogąc znieść wielogodzinnych, dusznych nasiadówek, przeczołgiwania rodziców przez kadrę, obmacywania rodzicielskich portfeli i całkowitej nieumiejętności ani empatii ani sympatii w udzieleniu fachowych informacji o wynikach i potrzebach jej dzieci.
  Długo by pisać o upokorzeniach matek w zderzeniu z władzą belfrów. Wszak tu, na blogu jedna z oświatowych adeptek napisała że „nie można kochać wszystkich dzieci” – w kontekście bycia matką swojego.

  Toteż ja w tym dniu życzę w szkolnym kontekście wszystkim mamom i belfrom:

  – aby ich, Mam, troska, praca, emocje i zgryzoty, szczęścia i porażki w rodzicielskim wychowywaniu potomstwa zyskiwały w szkole zrozumienie, empatię i wsparcie;
  – aby Mamy-Belferki, jeśli tego nie umieją, znalazły chęć do szacunku i solidarności oraz profesjonalnej komunikacji z Matkami Uczniów;
  – aby żadna Matka nie wybierała sobie zawodu z myślą o sobie i swoich dzieciach kosztem innych – tych powierzonych jej opiece i profesjonalizmowi.

  No i oczywiście aby i rodzicielstwo i praca zawodowa przynosiła wszystkim Matkom i dzieciom więcej dumy i radości z uczestnictwa w szkole.
  Za tę lekcję dziękuję spod katedry mojej mamie – belferce, czego i Państwu życzę.

 2. skąd żeś, Pan wytrzasnął taki plakat? Ładnie by się prezentował na gazetce w pokoju nauczycielskim:) Pozdrawiam!

 3. Dzisuz, Eltoro!
  Pod każdym wpisem jakieś Twoje wypociny, z czego w znamienitej większości nieczytelne i nieprzyswajalne znanymi mi zmysłami.
  Jeśli potrzebujesz wyrażać się w przestrzeni internetu tak obficie – może pora założyć sobie własny blog?

  Mógłbyś sobie wtedy do woli komentować swoje własne posty 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Bessie pisze:
  2011-05-26 o godz. 13:15
  Dzisuz, Eltoro! (…)

  Pełna zgoda i wzajemność. Dzisuz i ja też nie kumamy, dlaczego masz takie skojarzenia, zmysły ostre jak stadionowa żyleta i to wywalone nie na swoim blogu.
  Lessie – nie wracaj. 🙂

 6. Omyłkowo wkleiłem pod poprzednim blogiem. Wkleję i tutaj.

  Byłem na akademii z okazji Dnia Matki. Od czasu Szopki Noworocznej nie opuszczam takich uroczystości. Mimo, że zaproszony nie byłem, bo ja tata a nie mama. Co tatę występ dziecka obchodzi myśli sobie pani.
  Akademia zaczęła się od wręczenia kwiatów pani dyrektor, naszej szkolnej mamie jak się wyraziły wytypowane do tej roli, jak mniemam w nagrodę, dwie dobre uczennice. Dobrze, że miałem torbę chorobową z samolotu.
  Akademia sztampowa. Jednej pani chciało się zrobić coś ciekawego. Reszta wierszyk, piosenka w marnym wykonaniu. Piszę w marnym, bo widać było, że na odwal się.
  Ale żadnych rasistowskich wstawek nie było.
  Utrwalało tylko stereotyp mamy garkotłuka.

 7. U mnie też nie było akademii. Robiąc gazetkę klasową połączyłem dwa świeta Dzień Matki i następujący po nim Dzień Dziecka. W tej części od dzieci do matek zamieściłęm tekst:
  Tato, Mamo błagam Cię!!!

  Szanuj mnie, żebym szanowała innych

  wybaczaj, żebym umiała wybaczać

  słuchaj, żebym umiała słuchać

  nie bij, żebym nie biła

  nie poniżaj, żebym nie poniżała

  rozmawiaj ze mną, żebym umiała rozmawiać

  nie wyśmiewaj

  nie obrażaj

  nie lekceważ

  kochaj mnie, żebym umiała kochać

  uczę się życia od ciebie

  Odczuwam pewną satysfakcję gdy wiidzę w kolejnych klasach przychodzących do mojej sali osoby wskazujące sobie ten tekst jako warty przeczytania

css.php