Jednakowe pensum czy nie?

Czy dojrzeliśmy do dyskusji o pensum? Także ten temat trzeba będzie podjąć, ponieważ MEN chce zróżnicowania liczby lekcji, jakie w ramach etatu musi przeprowadzić nauczyciel. Na razie mamy jednakowo, co każdemu wydaje się niesprawiedliwe. Inny jest bowiem nakład pracy polonisty, a inny wuefisty – to oczywiste.

A jednak wolę, aby było po staremu, ponieważ wiem, że nie chodzi w tych zmianach o sprawiedliwy podział pracy, lecz o oszczędności. Edukacja ma kosztować mniej, dlatego trzeba nauczycielom narzucić więcej obowiązków w ramach tej samej pensji. Na razie więcej godzin otrzymają np. wuefiści, a jak to przejdzie, za parę lat większe pensum narzuci się także pozostałym nauczycielom. Tak to widzę.

Uważam, że wszyscy razem powinniśmy wystąpić przeciwko zwiększaniu pensum dydaktycznego. Głupio zrobiliśmy, że pozwoliliśmy na wprowadzenie godzin karcianych. Władze gmin znalazły pretekst, aby zwalniać nauczycieli świetlic, a ich obowiązki powierzyć osobom realizującym godziny karciane. Pozwalamy na wciskanie nam każdej głupoty – to duży błąd. Teraz powinniśmy się postawić i nie wyrazić zgody na zwiększenie pensum, inaczej połowa z nas pójdzie na zieloną trawkę.

Niby dlaczego mamy się na coś takiego zgodzić? Rząd w ogóle nie idzie nam na rękę. Nie ma dyskusji o zmniejszeniu liczby uczniów w klasach, ponieważ – twierdzi MEN – nie ma to wpływu na jakość kształcenia. Władza robi z nas idiotów, funduje nam warunki pracy, jakby dopiero skończyła się II wojna światowa, przeludnia jedne szkoły, likwidując inne, wypełnia klasy do granic absurdu i oczekuje, że z pocałowaniem ręki przyjmiemy każdą zmianę. Naprawdę ma nas za głupców.

W sprawie pensum łatwo nas skłócić, gdyż każdy czuje, że jego przedmiot wymaga większego wysiłku niż inny. Mimo wszystko powinniśmy podjąć decyzję, że nie damy się skłócić. Nie byłbym taki uparty w kwestii pensum, gdyby władza prowadziła inną politykę oświatową. Skoro jednak chodzi o znalezienie oszczędności znowu kosztem nauczycieli, to na coś takiego zgody być nie może. Pensum 18-godzinne jest dobre, wyższe – złe. Niech ktoś mnie przekona, że w sporze z władzą akurat nauczyciele powinni ustąpić.