Łańcuch i drut kolczasty

Przedszkole zamknięte, a miejsce zabaw zabezpieczone łańcuchem to dość smutny widok. Coś takiego zafundowano dzieciom w Sierpcu. Kilka razy przechodziłem obok tego przedszkola (w centrum miasta) i za każdym razem nie mogłem zrozumieć, dlaczego trzeba owijać huśtawki łańcuchami. Czy wysoki płot nie wystarczy? W Suwałkach, gdzie przedszkole też było zamknięte, dzieci przechodziły przez płot i samowolnie korzystały z placu zabaw. W Sierpcu dorośli okazali się sprytniejsi.

Jeśli chodzi o Sierpc, to pierwszy raz widziałem plebanię otoczoną murem zwieńczonym drutem kolczastym. Trudno mi było uwierzyć, że to naprawdę księża tak się odgradzają od wiernych, więc zbliżyłem się do furtki. Na domofonie przyciski podpisane: „ks. proboszcz”, „ks. Michał” (i dalej imiona innych księży) oraz „kuchnia”. Za murem wielkie i groźne psy. Czego boją się duchowni? Co mają do ukrycia? Dlaczego tak się zabezpieczają przed ludźmi?

Za to lody bardzo smaczne, zarówno w kawiarni niedaleko dworca autobusowego, jak i „U Mariusza”. Smaku lodów można nie zmieniać, ale nad wizerunkiem księży i przedszkoli warto popracować. Łańcuch i drut kolczasty to naprawdę zły pomysł. O groźnych psach też trzeba pomyśleć – plebania to nie miejsce dla bestii. Od razu rzuca się w oczy, że od księży i placów zabaw trzeba się trzymać z daleka (co się stało z ideą „współpraca ze środowiskiem”?). Z jednym duchownym kiedyś rozmawiałem, gdyż po rejestracji samochodu rozpoznał, że ja z Łodzi, a on pochodzi spod Łodzi. Narzekał, że czuje się w Sierpcu jak na zesłaniu. Ja w tamte okolice jeżdżę z dzieckiem na wakacje, więc go zupełnie nie rozumiałem. Sierpc to piękna miejscowość, szkoda tylko, że jego wizerunek psuje paru głupców.