Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego

27.06.2007
środa

Nauczyciele bez wakacji

27 czerwca 2007, środa,

Nie wszyscy nauczyciele mają wakacje. Niektórzy bowiem byli zatrudnieni do ostatniego dnia roku szkolnego, czyli do 22 czerwca, a nie do końca sierpnia. Coś takiego spotkało właśnie mojego kolegę. Niby pracował tak jak ja, ale zamiast upragnionych wakacji wylądował na bezrobociu. Ponieważ jest zawodowym nauczycielem, trudno mu będzie znaleźć pracę w okresie lipca i sierpnia. Przecież szkoły w tym okresie nie prowadzą naboru pracowników. Musi albo poczekać, albo szukać pracy w innym zawodzie. Jeśli chce być nauczycielem, pewnie może liczyć na pracę od 1 września, ale przez te dwa miesiące musi funkcjonować jako bezrobotny. Niestety, jeśli kolega nie zostanie zatrudniony wraz z początkiem nowego roku szkolnego, tylko po 10 września, wtedy znowu umowa nie obejmie wakacji.

Tuż po skończeniu studiów pracowałem na podobnych warunkach jako nauczyciel etyki w liceum zawodowym. Dyrektor tamtejszej placówki prowadził politykę zatrudniania niektórych nauczycieli na czas określony po 10 września, dzięki czemu nie musiał im płacić za wakacje. Pamiętam, jak po przepracowaniu roku szkolnego w czerwcu zwróciłem się do dyrektora z prośbą, aby się zdeklarował, czy widzi dla mnie miejsce w przyszłym roku, czy też nie. Wtedy wyraźnie mi powiedział, że nie może mnie zatrudnić przed 10 września, ponieważ nie wie, ile osób będzie uczęszczało na etykę. Niezła wymówka. Ciekawe, dlaczego nie można było zebrać deklaracji uczniów przed wakacjami i na tej podstawie określić, na ile godzin etyki jest zapotrzebowanie. Czułem się w tej szkole podle, ponieważ pozbawiano mnie ważnego przywileju nauczycieli, czyli wakacji.

Zresztą nie chodzi tylko o utratę wakacji. Mój kolega nie może rozpocząć stażu i ubiegać się o awans zawodowy, ponieważ warunkiem stażu i awansu jest przepracowanie pełnych dziesięciu miesięcy. Kilka dni spóźnienia i na awans trzeba czekać kolejny rok. A za rok może być podobnie. Mnie udało się wyrwać z tego kręgu zatrudniania po 10 września, są jednak tacy, którzy mają z tym problem. Spora grupa nauczycieli funkcjonuje zatem bez przywilejów nauczycielskich, pracując często za najmniejsze pieniądze, mimo wyższego wykształcenia z przygotowaniem pedagogicznym. Przepisy uniemożliwiają im uzyskanie awansu. Lata lecą, a oni co roku są na najniższym szczeblu zawodowej kariery.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 55

Dodaj komentarz »
 1. Witam! Poruszył Pan bardzo ważny problem. Przez dwa lata po ukończeniu studiów nie mogłam odbyć stażu na nauczyciela kontraktowego właśnie z takich błahych powodów. Na szczęście w tym roku udało się. Od dzisiaj jestem nauczycielem kontraktowym 🙂 Przeraża mnie jednak fakt, że kolejny stopień awansu dopiero za 5 lat. Do tego czasu będę zarabiała 1100 zł (w porywach!). I jak tutaj myśleć o założeniu rodziny? A latka lecą…

 2. Rzeczywiscie pieniadze sa marne. Nauczyciel kontraktowy zarabia 1444zl brutto(!!!). Jestem przeciez czlowiekiem z wyzszym wyksztalceniem z przygotowaniem pedagogicznym. Swiadomie „wladze” przedluzaja okres doskonalenia sie na kolejne stopnie awansu, poniewaz dopiero po dwoch latach jako kontraktowy moge rozpoczac awanas na stopien naucz.mianowanego, ktory trwa 3 lata. Im wyzszy stopien tym wieksze zarobki,dlatego jest to tak wydluzane.
  Mam zreszta taki pomysl dla ludzi,ktorzy mowia,ze nauczyciele malo pracuja. Proponuje obowiazkowy roczny staz dla kazdego obywatela z obowiazujaca pensja. Jestem ciekaw pozniejszych komentarzy. Bardzo lubie swoj zawod,ale rodziny za 1444zl brutto trudno jest utrzymac.

 3. Nigdy nie słyszałam o takich praktykach w szkołach publicznych.Podobno zdarza się to w szkołach prywatnych. Ciekawe, co wtedy przez te dziesięć dni robi młodzież , gdy nauczyciela (nauczycieli) nie ma na lekcjach.Pewnie jadą na wycieczki integracyjne pod opieką tych nauczycieli ,których zatrudniono od pierwszego września.Czy można tak naciągać jakieś bzdurne przepisy? Jestem szczęściarą,że w całym swoim długim życiu zawodowym pracowałam w normalnych szkołach.Może już niewiele takich ostatnio zostało.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A ja z dniem 22 czerwca (umowa do 22 czerwca) definitywnie rzuciłam szkołę. Z tego szczęścia mam ochotę krzyknąć jak Chylińska…:)

 6. To nauczyciele powinni strajkowac a nie sluzba zdrowia. Zawsze myslalam ze dwa miesiace platne w okresie wakacji dla nauczyciela to standard…

 7. Witam, mam do Pana pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego. Zatrudniona byłam w placówce feryjnej na czas określony jako nauczyciel stażysta od 1 września do 30 czerwca 2007r. Czy w tym wypadku zostanie mi przyznane wynagrodzenie urlopowe za lipiec i sierpień? proszę o odpowiedź.

 8. Pani Basiu,
  nie powinna Pani zostać zatrudniona na tak niekorzystnych warunkach. Jeśli od 1 września, to do 31 sierpnia. O szczegóły proponuję pytać specjalistów od prawa pracy, na przykład na http://www.glos.pl Być może w Pani przypadku złamane zostało prawo, pozbawiono Panią przywileju, jakim jest zatrudnienie łącznie z wakacjami. Nie mam jednak pewności, ponieważ nie znam szczegółów sprawy.
  Jeśli zaś umowa jest zgodna z przepisami, to za przepracowane 10 miesięcy w roku przysługuje Pani urlop w wysokości dziesięciu dwunastych z przysługujących Pani prawdopodobnie 20 dni urlopu, czyli za niecały miesiąc. Proponuję zwrócić się z pytaniem do radcy prawnego urzędującego na przykład przy ZNP lub po prostu do związków zawodowych działających w szkole.
  Pozdrawiam
  DCH

 9. Dzięluje za odp i poradę. Dodam tylko , że była to umowa na zastępstwo.

 10. Jednak , jest tak jak wyczytałam w Karcie Nauczyciela otrzymałam juz wynagordzenie za lipiec i za sierpień też dostanę .

 11. Tak naprawdę to powstał idiotyczny i biurokratyczny system, w którym nauczycieli się szufladkuje ze względu na staż i ilość załatwionych formalności i od tego uzależnia wynagrodzenia.
  Ktoś kto zaczyna, nawet jeżeli okazuje się świetnym nauczycielem, będzie w tym systemie zarabiał grosze.
  Ktoś kto jest nauczycielem mianowanym może sobie zacząć olewać swoją pracę a i tak zwolnić go zbyt łatwo nie można.

  Cały awans zawodowy ma jedynie tę zaletę że zawsze jest temat do rozmów przy herbatce w pokoju nauczycielskim.

  Dać każdemu te same możliwości pobierania wynagrodzenia i niech dyrektor decyduje i ustala kryteria.

 12. Witam serdecznie panie Dariuszu!
  Bardzo proszę o odpowiedz…..Jestem zatrudniona w szkole jako nauczyciel „zerówki” na 3/4 etatu do konca grudnia, jednak nauczycielka z 3 klasy poszła na chorobowe do konca roku szkolnego i ja mam ja zasąpic (juz na całym etacie) a do 6 latków ma przyjsc ktos inny….Czy dyrektor szkoły powinien „dać” mi umowe do konca sierpnia czy do konca czerwca?

 13. mam pytanie. Jak wygląda sprawa urlopu w czasie ferii zimowych dla nauczyciela pracującego w szkolnej zerówce? Nadmienię , że w pełni uczestniczę w życiu szkoły jak nauczyciele kszt. zintegrowanego. Nie mam do pomocy pani oddziałowej jak w przedszkolu. Pracuję w pełnym wymiarze godzin. Dziękuję.

 14. Pani Dorotko,
  proponuję zwracać się z tego typu pytaniami do prawnika Głosu Nauczycielskiego (www.glos.pl), ewentualnie do przedstawiciela ZNP działającego w Pani placówce. Nie znam specyfiki Pani pracy, więc nie chcę wprowadzać w błąd.
  Pozdrawiam
  DCH

 15. Proszę o pomoc! Jestem zatrudniona w niepublicznej szkole podstawowej na pełen etat ( umowa o pracę na czas nieokreślony)jako nauczycielka nauczania zintegrowanego. Za okresy wolne od nauki szkolnej, np. wakacje lub ferie nie otrzymuję wynagrodzenia! Czy jest to zgodne z prawem?

 16. Pani Dario,
  nauczyciel, który pracuje na umowę o pracę, otrzymuje wynagrodzenie także za okres ferii i wakacji, czyli w okresie trwania zatrudnienia. Mogłaby Pani nie otrzymywać wynagrodzenia tylko wtedy, gdyby w tym okresie była Pani na urlopie bezpłatnym (na własne żądanie) lub gdyby skończyła się umowa. Czy podpisuje Pani, że przebywa na bezpłatnym urlopie? Jeśli nie, proponuję udać się do Państwowej Inspekcji Pracy i zadać tam to pytanie. Z tego, co Pani pisze, wynika, że jest Pani bezprawnie pozbawiana wynagrodzenia. Pracodawca powinien podać przepis, na podstawie którego pozbawia Panią wynagrodzenia. Być może interpetuje go błędnie na niekorzyść pracownika. Nawet jeśli nie otrzymuje Pani wynagrodzenia za przepracowane godziny, to i tak przysługuje Pani wynagrodzenie za urlop (jeśli nie poprosiła Pani o bezpłatną przerwę w pracy, pracodawca może skierować Panią na urlop, ale płatny – np. 26-dniowy). Sprawa wymaga wyjaśnienia w PIP-ie.
  Pozdrawiam
  DCH

 17. Wykorzystuję 26- dniowy urlop, ale to pokrywa tylko część wakacji i ferii zimowych, a pracodawca, którym jest stowarzyszenie rodziców, nie chce płacić za resztę wolnych od nauki dni, tłumacząc, że w tej szkole nie obowiązuje Karta Nauczyciela lecz kodeks pracy i stawka godzinowa. Pozostaję wtedy bez środków do życia, bo stawki w szkole niepublicznej są znacznie niższe, niż w placówce państwowej i trudno coś zaoszczędzić na wolny od pensji miesiąc. Nie podpisuję żadnych dokumentów związanych z urlopem bezpłatnym! Boję się jednak, że nie mam podstaw prawnych, aby domagać się wynagrodzenia za wakacje i w konsekwencji mogę stracić pracę. Zbyt dociekliwy pracownik, to niewygodny pracownik!

 18. Pani Dario,
  zgadza się, że w placówkach niepublicznych nie obowiązuje Karta Nauczyciela. Obowiązuje przepis, że płaci się za czas przepracowany. Nie należy jednak z tego wyciągać wniosków, że w okresie wolnym od lekcji można nauczycielowi nie płacić. Można od niego żądać pracy na rzecz placówki, ale nie można pozbawić pracownika poborów. A zatem, w moim rozumieniu, w wakacje bierze Pani 26-dniowy urlop (ma za to płacone), a przez resztę czasu jest Pani do dyspozycji pracodawcy. W tym czasie otrzymuje Pani wynagrodzenie, ono może być niższe niż podczas roku szkolnego, o ile tak jest w regulaminie zakładu pracy, ale nie mniejsze niż minimum płacowe. Nie można pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony na umowę o pracę pozbawiać wynagrodzenia. Jest to bezprawne. Może Pani wykonywać dowolną pracę w czasie wolnym od lekcji, może Pani być tylko dyspozycyjna, ale bez względu na wszystko to zadaniem pracodawcy jest zorganizować pracę dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Jeśli pracy nie ma, wina leży po stronie pracodawcy. Chyba że jest Pani pracownikiem zatrudnionym na czas określony i umowa się skończyła, lub o dzieło i dzieło już wykonała. Zastanawia mnie, jak wygląda sprawa w papierach Pani miejsca pracy. Co Pani podpisuje? Proponuję obejrzeć pasek wynagrodzeń za te miesiące. Będzie tam czarno na białym napisane, za co jest płacone. Jeśli w okresie zatrudnienia pensja wynosiłaby zero złotych, jest to wykroczenie. Śmiało proszę udać się do PIP-y (można w innym mieście). Warto też zasięgnąć porady u radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy nauczycieli (są przy oddziałach ZNP). Warto sprawę wyjaśnić, a nawet żądać wypłaty zaległych wynagrodzeń.
  Pozdrawiam
  DCH

 19. Bardzo dziękuję za pomoc! Pozdrawiam

 20. Obecnie jestem na stażu z UP w szkole. Od marca mam być zatrudniona na umowę na zastępstwo jako nauczyciel(ciąża, urlop macierzyński).Czy będzie to umowa do końca roku szkolnego czy do 31 sierpnia?Jeśli do 20 czerwca to czy póżniej mogę znów powrócić do stażu? Proszę o odpowiedz.

 21. Pani Ewo,
  decyzję podejmuje dyrekcja. Należy się liczyć, że będzie to raczej 20 czerwca. Po wakacjach, jeśli nauczyciel nadal będzie na urlopie macierzyńskim (ewentualnie już wychowawczym), może Pani zostać ponownie zatrudniona na tzw. zastępstwo i jeśli od pierwszego września, to proponuję zabiegać o umowę albo na czas nieobecności owego nauczyciela, albo – jeśli termin ma być określony, to do 31 sierpnia. Co do stażu z UP, to regulują to odrębne przepisy, więc proszę pytać w UP.
  Pozdrawiam
  DCH

 22. Ha, w tym coś jest, też byłam zatrudniona 16 września do marca, potem z przedłuzeniem do czerwca i dyr twierdziła że nie należą mi się wakacje. Na czszęście po 2 latach przy zmianie dyrektora wypłacili mi wywalczony ekwiwalent za wypracowany urlop. Jakie prawo to reguluje? Przez tyle lat myślałam że mnie oszukano z tymi wakacjami.

 23. pracuje w szkole niepublicznej, czy za okres wakacji przysługuje mi prawo do wynagrodzenia??? bardzo proszę o odpowiedz

 24. Jeśli zatrudnienie pracownika reguluje kodeks pracy (w placówkach niepublicznych), to w myśl jego przepisów pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni (zależy od stażu). Umowa o pracę co do zasady reguluje wzajemne(!) zobowiązania obu stron. Tzn pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Co za tym idzie po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia pracownikowi pracy zgodnie z zawartą umową. Jeśli mu tej pracy nie zapewnia, pracownikowi należy się wynagrodzenie za gotowość do jej świadczenia – art. 81 Kodeksu Pracy. Pracodawca może też powierzyć pracownikowi przez ten czas inną pracę, zgodną z kwalifikacjami, jednak na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

 25. Zostałam zatrudniona na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela (od kwietnia do końca roku). Pod koniec kwietnia odejdą maturzysci . w maju bedę uczyc juz tylko 1 i 2 klasy liceum. Czy przez to zmniejszy mi się wypłata czy nadal powinnam miec placone do konca roku za tych maturzystów?

 26. witam serdecznie! zostalam zatrudniona od 1 listopada do 31 czerwca. czy jest to zgodne z prawem??

 27. Pani Anno,
  jaką umowę Pani podpisała? Bez znajomości szczegółów nie sposób niczego stwierdzić. Zatrudniać można w każdym czasie, chociaż pewne formy zatrudniania naruszają dobre obyczaje. Najlepiej zgłosić się z problemem do najbliższego odziału ZNP.
  Pozdrawiam
  DCH

 28. Mam pytanie.w trakcie roku szkolnego zostałam przyjeta do szkoły na zastepstwo i otrzymałam umowę do 20 czerwca. Czy w zwiazku z tym nie posiadam prawa do wynagrodzenia za okres wakacji?prosze o odpowiedź!

 29. A co z sytuacja, kiedy nauczyciel w placowce niepublicznej ma umowe na czas okreslony 5 lat z okresem wypowiedzenia 2tyg i nauczyciel taki zostaje zwolnony przed wakacjami, gdy okazuje sie nie chce zostac na kolejny rok (poniewaz nie odpowiadaja mu zaproponowany zakres obowiazkow na przyszly rok), to szkola w „zemscie” nie placi mu za wakacje. W szkole o ktorej mowie zwalnianie nauczycieli przed wakacjami jest nagminne. Niby prawnie wedlug kodeksu pracy wydaje sie ok, ale jak dla mnie to z natury wykonywanej pracy jako nauczyciela wynika, ze pracuje on rok i pozbawia sie go dochodu, bo ponownie moze sie zatrudnic od 1 wrzesnia. W przypadku, gdy ktos podpisuje umowe do 20 czerwca to wie na co sie godzi, ale rozwiazywac przed wakacjami to chamstwo. Jak myslicie Czy PiP cos pomoze?

  Jedyna rzecza prawna jaka znalazlem na to jest wyrok Sadu Najwyzszego w sprawie zatrudniania kogos na okres 9 lat na czas okreslony, gdy nie jest to uwarunkowane natura wykonywanej pracy, poniewaz pozbawia pracownika ochrony jaka daje umowa na czas nieokreslony i jest sprzecznym z zasadami społecznymi zawieranie takich dlugich umow z 2tyg okresem i jest to proba obejscia prawa, co wedlug kodeksu cywilnego powinno powodowac niewaznosc takiego postanowienia. Chyba czas zadzwonic do PiP.

 30. Witam,mam do Pana pytanie odnośnie urlopu wypoczynkoweg.Zatrudniona byłam w placówce feryjnej na czas określony jako nauczyciel mianowany na zastępstwo od 1 września 2007 do -na czas nieobecności nauczyciela(urlop macierz.).Ok.marca nauczycielka zdecydowała się na urlop wych.informując ,że wraca do szkoły od września 2008 r. Obecnie nauczycielka określiła chęć powrotu do pracy od września ,ale na pół etatu(a pół etatu dostanę ja).Czy w tym wypadku zostanie mi przyznane wynagrodzenie urlopowe za lipiec i sierpień? Proszę o odpowiedź.Dodam,iż sekretarka naliczyła mi urlop do 2 sierpnia.Pozdrawiam.

 31. Witam. Mam pytanie o chorobowe podczas wakacji, mianowicie chodzi o ciążę. Dowiedziałam się w lipcu, że będę mamą. W związku z tym, czy mogę iść na chorobowe od sierpnia i czy miesiąc ten wliczy mi się do przedłużenia macierzyńskiego?

 32. Witam. Mam pytanie na jakich warunkach pracują nauczyciele w szkołach prywatnych i czy moga tam odbywac staz?

 33. Marto,
  nauczyciele w szkołach prywatnych mogą odbywać staż i przechodzić ścieżkę awansu. Jednak ich zarobki nie są powiązane ze stopniem awansu, lecz wynikają z polityki finansowej, jaką prowadzi szkoła. Mogą zarabiać mniej albo więcej. Warto jednak robić awans, gdyż to się przydaje w momencie przejścia ze szkoły prywatnej do publicznej.
  Pozdrawiam
  DCH

 34. Witam serdecznie 🙂
  Proszę o pomoc. Od 1 września będę pracować w dwóch szkolach podstawowych, w obydwu na zastępstwie, jako nauczyciel przyrody. Jestem w pierwszych tygodniach ciąży i nie wiem czy pracodawcy będą mieli obowiązek przedłużenia mi umowy do dnia porodu. Czy istnieje ochrona kobiety w ciązy w okresie pracy na zastępstwo? Kiedy powiedzoieć o ciąży pracodawcy? Pozdrawiam „przyszła mama”

 35. czy nauczyciel stażysta może pracować w dwóch placówkach?

 36. Witam. A ja mam taki, wydawało by się prozaiczny problem.Od 1 września jestem przyjęta do ,,zerówki” w szkole, w charakterze , i do dnia dzisiejszego nikt nie określił mi moich obowiązków. Robię to ,co rozum podpowiada, ale czy ktoś może dać mi radę albo wskazówki co tak naprawdę powinnam robić?? Z góry dziękuję.

 37. Nie wiem czemu ,ale ,, zjadło” mi troszkę tekstu, więc dodaję ,że jestem zatrudniona jako pomoc nauczyciela klasy zero, z tym, że jestem jedna na trzy zerówki.

 38. Witam!
  Jestem nauczycielem kontraktowym, drugi rok z rzędu podjęłam pracę w drugirj placówce. W tym roku dano mi do podpisania umowę do czerwca. Czy jest to zgodne z prawem? Czy mogę coś zrobić, aby wywalczyć dłuższą umowę? Dziękuję za pomoc.

 39. Witam!!
  Od września rozpoczęłam pracę jako nauczyciel stażysta w placówce feryjnej, pracuje siedem dni w tygodniu i chciałabym się dowiedzieć ile dni urlopu mi przysługuje, czy 35 dni tak jak jest zapisane w karcie nauczyciela czy może mniej??

 40. Witam

  Mam pytanie jesli jestem zatrudniona w szkole z dniem do 10 wrzesnia na umowe o dzielo to czy moge odbywac staz. Czy jest to mozliwe?

  Bardzo dziekuje za odpowiedz.

 41. bylam zatrudniona w podstawowej szkole niepublicznej od 01.09.2008 do 30.06.2009 na caly etat. czy nalezy mi sie ekwiwalent za niewykorzystany urlop??

 42. nauczyciele z mojej szkoły zostali zmuszeni do pracy do 31 czerwca (podpisywaliśmy listę obecności)ponownie mamy przyjść 17 sierpnia . Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami.

 43. Witam Jestem nauczycielka w niepublicznej szkole o uprawnieniach publicznej w tym roku mam 11 h dydaktycznych – na które posiadam kwalifikacje – 10h zajęc świetlicowych i 2 h bez kwalifikacji w sumie to daje 19 h bo świetlica jest liczona jako 0.6 chyba. Organ prowadzący to stowarzyszenie dziś mamy który mamy nie widziałam jeszcze umowy i nie znam warunków zatrudnienia. Wiem że stowarzyszenie chce zmienic wymiar etat ale ile też nei wiem co robić by siebie chronić jakie mam prawa jak mi nie będą odpowiadały warunki zatrudnienia? O ile godzin organ prowadzący – stowarzyszenie może zmienić liczbe godzin w etacie?Pracuję w tej szkole już 7 lat. Co roku są problemy z umową ale teraz to już przesadzają. CHca dać nam 40 h – pozbawią nas awansu…

 44. Problem. Pracuję na stanowisku nauczyciel języka niemieckiego w pańswowej szkole podstawowej jestem bez stażu ale jestem na zastępstwie. jak wygląda wynagrodzenie jeżli chodzi o wakacje letnie i ferie zimowe i święta czy powinnam mieć za to płacone. Pracuje od 26 października. bardzo proszę o odpi jak najszybciej

 45. witam, chciałam zapytać ile godz w tygodniu moze pracować pomoc nauczyciela w szkolnej zerówce? jakie wynagrodzenie mu przysługuje w pierwszym roku pracy?? teraz pracuje na stazu z up siedem godz dziennie z czego 2,5h sama sparwuje opiekę nad dziećmi, bardzo proszę o szybką odpowiedź

 46. Witam, jestem nauczycielem stażystą, uczę j. polskiego. Pracuję w prywatnej szkole. Umowę mam od 1 września do 31 sierpnia 2010. Już teraz wiem, ze nie mogę zostać w szkole na przyszły rok, ponieważ się przeprowadzam. Obawiam się, że jak powiem o tym dyrekcji, to mnie zwolni albo nie zapłaci za wakacje. Proszę mi powiedzieć czy to możliwe, żebym została bez pieniędzy w wakacje?

 47. witam, jestem nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony. Gdybym zdecydowała się na drugie dziecko np. we wrześniu 2010 termin porody byłby przewidziany na czerwiec 2011. Moje pytanie;czy wakacje będą liczyły mi się do urlopu macieżyńskiego czy zostanie mi on wydłuzony o te 2 miesiące?

 48. Witam. Pracuję w szkole na zastępstwo. Niestety umowę mam od 1 września do 25 czerwca. Jestem nauczycielem stażystą, więc pracę podjęłam i teraz kończę staż. Nie chcę mieć jednak luki 2 miesięcznej, i nie chcę zostać na lodzie przez wakacje. Dlatego rozważam pójście na zwolnienie lekarskie. Pytanie moje brzmi następująco: Na ile dni przed rozwiązaniem umowy muszę dostarczyć zwolnienie lekarskie, tak aby nie utracić przywilejów i tak przetrwać do wrzesnia, aż podejmę pracę w innej szkole.Wiadomo, nauczyciel w wakacje powinien mieć wakacje, i nie ma szans żeby znalazł pracę w swoim zawodzie w tym czasie.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Marta

 49. Mi sie wydaje ze zwolnienie cie nie ratuje jak masz umowe na czas okreslony

 50. Witam
  Pracuję obecnie w szkole na zastępstwo, mam umowę do 25 czerwca. Wiem nieoficjalnie, że przez cały następny rok szkolny nauczycielka, którą zastępuję będzie na urlopie. Czy dyrektor szkoły może ot tak zatrudnić kogoś innego od września? A może to ja powinnam mieć pierwszeństwo do tego stanowiska?

 51. Witam, już od 1, 5 roku pracuję na zastępstwie za nauczyciela, wiem,że w następnym roku szkolnym ta pani idzie jeszcze na urlop dla podratowania zdrowia, który kończy jej się w czerwcu. Moja umowa do tej pory brzmiała : zastępstwo na czas choroby nauczyciela. Moje pytanie brzmi, czy to znaczy, że po przepracowanym całym roku szkolnym, nie dostanę w wakacje pensji?Rozumiem, że skoro jej się kończy umowa z końcem czerwca 2011 roku to mnie wygasa i na wakacje zostanę z niczym?
  Pozdrawiam

 52. Ktoś kiedyś powiedział, że Polska to dziki kraj. Proponuję się przyzwyczaić albo wyjechać. Ja pracuję w szkole prywatnej od kilku lat. To co wyprawia mój dyrektor z nauczycielami (oprócz mobbingu) to się normalnemu człowiekowi w głowie nie mieści. Proponuję zapytać dyrektora szkoły czy zapłaci za wakacje bo np. ja za niego raczej Ci nie odpowiem. Inni forumowicze pewnie też nie.

 53. Witam,jestem nauczycielem kontraktowym i zostałam zatrudniona w państwowym przedszkolu na pół etatu umowę o prace od 10.09.2012 do 28.06.2013 czy to jest zgodne z prawem? Dyrektor nie chce dać mi umowy do końca sierpnia. Pyta po co mi to. A to chyba naturalne, że w lipcu i sierpniu nie będę miała z czego żyć. Jak jest z urlopem w takiej sytuacji, w ogóle mi nie przysługuje? Widzę, że wiele osób ma podobny problem, nie ma w tej kwestii żadnej odpowiedzi.

 54. Witam
  Jestem obecnie na zastępstwie od 1 września i mam w umowie do powrotu nauczyciela. Nauczyciel nie powróci do końca roku szkolnego i dlatego to jestem w trakcie robienia stażu na nauczyciela kontraktowego. I mam teraz pytanie czy należy mi się pensja w wakacje (lipiec, sierpień). Bardzo dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

 55. Sylwia 2222

  Na to pytanie odpowie Pani kadrowa, księgowy albo ktoś w prezydium miejskim związków zawodowych.
  Życzę odpowiedzi korzystnej dla Pani.

 56. A ja, bez zapłaty za wakacje pracuje 3 rok!!!jetem zatrudniana na zastępstwo od 1cwrześnia do czerwca. Pracuje jak wszyscy inni nauczyciele, a w okresie wakacji jestem bezrobotna!!!Często nie jest to cały etat, a więc nawet nie mogę o zasiłek się starać!!! Mam dziecko, mam kredyt, muszę nawet – o zgrozo!- jeść w wakacje!!!!Gdyby nie mój mąż zdechłabym z głodu i została z dzieckiem bez dachu nad głową! I jak mam mówić uczniom, że nauka to potęgi klucz? Ja, po dwóch fakultetach, po podyplomówce, kursach doskonalających?

css.php