Nauczyciel wycałowany i obdarowany

Dzień Nauczyciela przypada w tym roku w sobotę, więc jesteśmy całowani i obdarowywani prezentami już w piątek. Ja sam na wiele liczyć nie mogę, gdyż grono sympatyków mojej profesji (i osoby) jest niewielkie, ale coś mi się jednak od życia należy. Zawsze w tłumie niezadowolonych trafi się odmieniec, który mnie ceni i podziwia, szanuje i uwielbia, lubi, kocha i… przepraszam, zagalopowałem się. To były marzenia, ale dzisiaj mam do nich pełne prawo.

Od córki i żony otrzymałem buziaki już z rana, więc idę do pracy wycałowany. Teraz przydałoby się otrzymać jakiś prezent. Kto następny zechce cmoknąć w policzek, wypowiedzieć magiczne: „niech nam żyje nauczyciel!” i wręczyć coś miłego. No kto?

Każdy najbardziej liczy na prezent od szefa. Nagroda dyrektora już od miesiąca spędza sen z powiek całej radzie pedagogicznej. Dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy, więc przełożony musi wybierać. Dziś wszystko będzie jasne. Czy wśród nagrodzonych będę też i ja? Byłoby miło, ale los bywa niełaskawy. Jak się człowiek spodziewa, to nie dostaje. A jak się nie spodziewa, nagrodę ma gwarantowaną. Zatem cicho – licho nie śpi.

Niektórzy liczą na prezenty od uczniów. Przynajmniej kwiaty. Być może uczniowie też zastanawiają się, co sprezentować swojemu wychowawcy lub innemu nauczycielowi: kwiatek, czekoladę, kawę, kubek z napisem „kochamy profesora” albo koszulkę ze zdjęciem klasy. Ja sam otrzymałem od uczniów już wszystko, nawet prezerwatywę. Były prezenty drogie i tanie, takie, które wprawiały w zakłopotanie, i takie, które cieszyły.

Najbardziej zadowolony byłem wtedy, gdy pewien uczeń dał mi w prezencie czasopismo, które regularnie czyta. To był prezent, który wiele mówi o dającym. Poczytałem, niewiele zrozumiałem i poczułem, że różnię się od tego ucznia tylko wiekiem. On często niewiele rozumie z tego, co jest dla mnie ewangelią, a ja niewiele pojmuję z tego, co dla niego jest chlebem powszednim. Nie rozumiemy się, bo się nie znamy. Dlatego uważam, że w Dniu Nauczyciela jednocześnie powinniśmy obchodzić Dzień Ucznia, a w Dniu Ucznia powinniśmy świętować Dzień Nauczyciela. Bo jedno z drugim jest ściśle powiązane. A zatem w Dniu Nauczyciela i Ucznia życzę wszystkim osobom, które łączy szkoła, aby się lepiej poznały. Nie bądźmy dla siebie mumiami. Poznajmy się!