Coraz gorsza młodzież ma coraz lepsze wyniki
Nauczyciele w mojej szkole ze zdumieniem odkryli, że tegoroczne wyniki uczniów biją na głowę zeszłoroczne. A przecież już rok temu byliśmy zdziwieni wielką liczbą świadectw z wyróżnieniem. Nawet z tego powodu zmieniliśmy zasady oceniania, aby uczniom było trudniej zdobyć szóstkę czy piątkę. Nie pomogło.
Wysokie wyniki przeczą temu, co sądzimy o uczniach. Panuje opinia, że kolejne roczniki są coraz gorsze. Bardziej leniwe, mniej inteligentne, do pięt nie dorastają poprzednim rocznikom. Kiedy jednak porównaliśmy wyniki z ostatnich lat, okazało się, że obecny rocznik ma najwięcej ocen celujących i bardzo dobrych oraz przeróżnych sukcesów. Kilka lat temu było nie do pomyślenia, aby w klasie aż 10 osób miało świadectwo z biało-czerwonym paskiem. A teraz to bardzo mało. Są klasy, gdzie nieomal wszyscy takie świadectwo uzyskali.
Najwidoczniej nauczyciele narzekają na uczniów, aby im się w głowach nie poprzewracało. Prawda jednak jest taka, że młodzież mamy coraz lepszą, tylko pedagogom trudno zaakceptować ten fakt. W tym roku uczniowie mojej szkoły okazali się tak doskonali, że za karę postanowiliśmy nie dawać im dyplomów. Szkoda na nich papieru. Grymas wychowawcy musi im wystarczyć.
Komentarze
@Gospodarz
Nie ma jak dobra IRONIA … 😉
Dorzucę, że właśnie opublikowano 3. część wyników badania PISA 2022. Polscy uczniowie znaleźli się w grupie „powyżej średniej dla krajów OECD” w kategorii „myślenie kreatywne”. Praca z takimi uczniami to musi być sama przyjemność.
@lela22
Jak zrozumiałem, produkcja bimbru była przyczyną wprowadzenia kartek na cukier. Pewnie „okresowe braki” w zaopatrzeniu w papier toaletowy spowodowane były chęcią zwiększenia poczytności wśród ludu pracującego miast i wsi Trybuny Ludu. A co ze sznurkiem do snopowiązałek?
Och, ta parszywa demokracja… Przedterminowe wybory we Francji. Po co? Przecież kto rządzi, to bez znaczenia. Po co jakieś referendum w sprawie brexitu? Co to zmieniło? 😉
Młodzież w Polsce mamy wspaniałą! Tylko stare dziady narzekają
@KC
Jeśli uważa Pan, że jestem entuzjastą multi-kulti, cancel culture, glonojadów i tatuaży (ale mix!), to jest Pan w błędzie. A co to ma wspólnego z konkurencyjnością i innowacyjnością polskiej gospodarki w 1989 tego nie rozumiem. Ale takie głąby jak ja (koniecznie małymi literami) i tak niczego nie rozumieją…
Na to muszą przygotować się polscy nauczyciele: „Niemiecki system oświaty jest przeciążony przez stały napływ imigrantów. Nauczyciele alarmują o problemach”. Podało Funke Mediengruppe
@Płynna rzeczywistość
19 czerwca 2024
9:22
„Dorzucę, że właśnie opublikowano 3. część wyników badania PISA 2022. Polscy uczniowie znaleźli się w grupie „powyżej średniej dla krajów OECD” w kategorii „myślenie kreatywne”. ”
Postawienie cudzysłowu wokół myślenia kreatywnego niesie w sobie niejaką płynność interpretacyjną. Trochę to przypomina „księgowość kreatywną”, „kreatywną ekonomię” itp… W tym Polacy są rzeczywiście dobrzy. Uczniowskie
myślenie o sposobach ściągania na rozmaitych sprawdzianach,testach, egzaminach itp… rzeczywiście potrafi wprawić w zdumienie! Czy aby nie o to właśnie wykryły badania PISA? A mnie się marzą badania PISA z myślenia zwykłego. Bez cudzysłowu.
@Jacek NH
19 czerwca 2024
10:57
„Młodzież w Polsce mamy wspaniałą! Tylko stare dziady narzekają.”
Stare dziady też mamy wspaniałe. Tylko młodzież narzeka.
BTW, skąd sie te dziadygi biorą, skoro młodzież taka wspaniała?
@eche
Ej tam, ej tam. Chyba nie do końca tak jest
@bois
1.Budżet. Tu mamy „porządne 60% miłoszowskiej racji”. Jestem zwolennikiem pierwszeństwa „wędki” przed „rybą”. 500+ to pewien symbol. Z mojego punktu widzenia jest to korzystne rozwiązanie. Przy fatalnie funkcjonującej, obowiązkowej i odgórnie zorganizowanej edukacji jest to „wędka”: młodzież może za tą kwotę, po uśrednieniach, wykupić korepetycje z dwóch wiodących dla ich przyszłości przedmiotów, i to już od przedszkola. O tych, którzy w roku szkolnym muszą do Gwatemali i na Zanzibar, i „przepijają” wędkę – ich problem. Dla tych, dla których jest to kwestia przetrwania. to nasz solidarnościowy obowiązek, chyba, że chcemy pozostać indyferentni. 🙂
Zwykle też, to właśnie tych ostatnich proporcjonalnie do dochodów netto najdotkliwiej dotyka fiskalizm państwa, trudno więc, właśnie im, czynić zarzut, że stają się beneficjentami takiego rozwiązania. Czytałem, że są lepsze propozycje, ale nie prezentowano przy tym konkretnego modelu, który miałby być lepszy.
2.”A co to ma wspólnego z konkurencyjnością i innowacyjnością polskiej gospodarki w 1989 tego nie rozumiem.”. Prosiłem o przykład tej innowacyjności współcześnie: AD 2024. Poprawi mi Pan nastrój na wakacje, jeżeli to będzie chociaż pół Samsunga. Ucieszy mnie nawet ćwiartka. 🙂
3.Papier toaletowy. Ten rodzaj problemów każdej władzy zawsze mnie wprowadza w zadziwienie. Przy dotkliwym nawisie inflacyjnym (wzrost pensji o 300% przy zachowaniu stałych cen w dekadzie 1970-1980), cenę nie tylko tego tego artykułu można było znacząco podnieść: nikt nie urządzałby strajków z powodu cen papieru toaletowego, zapałek, dżemu, Trybuny Ludu, a w pewnym stopniu nawet książek.
4.Obecnie jednym z największych zagrożeń, z traumą do końca życia, jest łatwość wyłudzenia kredytu z banku na inną osobę. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś wyłudza na Pan milionowy kredyt, a niechby i mniejszy. Jeżeli wreszcie odpowiedzialność „z urzędu” będzie ponosił bank, to jako pierwszy dokonam wpłaty na postawienie mu pomnika, a póki co, każdy dotychczasowy premier powinien za to odpowiadać sądownie i materialnie: za zaniedbanie własnych obowiązków.
A propos deficytu budżetowego;
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-bruksela-bierze-sie-za-polske-jest-decyzja-pierwsza-taka-od-,nId,7584020
Prosił Pan o konstruktywne rozwiązania dla rządu:
1.Rezygnacja z zakupu wiatraków Siemensa za 5 miliardów euro.
2. Po przekroczeniu limitu przyjęcia i udzielenia wsparcia dla 3 milionów uchodźców, zastopowanie tego procesu, chyba że UE zagwarantuje finansowanie.
@bois
A co takiego się stało we Francji – „król”Macron zadecydował, że lud demokratycznie „źle wybiera” i on mu pokaże. Wcześniej pokazywał „żółtym kamizelkom” kulami (było sporo ofiar również śmiertelnych!), gdzie ich miejsce w demokracji … 😉
W III RP tłumy nauczycieli protestowały przeciw Czarkowi&Co. Wrzuciły kartkę i dostały, demokratycznie a jakże, Nowacką w pakiecie z Muchą oraz zamiast ideologii religijnej ideologię antyreligijną … 😉 I TYLE się demokratycznie zmieniło! Było jakieś takie powiedzenie o zamianie siekierki na kijek … 😉
@Jacek NH
19 czerwca 2024
12:14
@eche
„Ej tam, ej tam. Chyba nie do końca tak jest”
Wszystko jest do końca. Po którym już nie jest. Może z wyjatkiem Wszechswiata i ludzkiej głupoty. Co do Wszechswiata nie ma wszak pewności.
KC
1. „Na korepetycje”, mówi Pan. Z grzeczności przemilczę. Pomijam, że nie taki był cel programu.
2. Ponieważ ma Pan ewidentny problem z relacją „przyczyna – skutek”, proszę przeczytać:
https://forsal.pl/artykuly/927811,od-podupadajacej-marki-do-branzowego-lidera-jak-niemcy-zrobili-ze-skody-giganta.html#google_vignette
Głupie te pepiki, nie? A poważnie. Dylemat dla zapóźnionych technologicznie, niekonkurencyjnych rynkowo firm z „obozu” brzmiał: „pozyskać inwestora, ergo sprzedać, czy nie być”.
Żeby choć małpka na wakacje była: polskie firmy taboru transportowego (NEWAG, PESA, Solaris, ten już sprzedany hiszpańskiemu CAF), polski przemysł zbrojeniowy, Comarch, ASSECO (eksport samego Asseco Poland to wartość całego polskiego eksportu w 1992 r.). Choć niezaprzeczalnym faktem jest, że specjalnego klimatu dla innowacyjności u nas nie ma…
3. Pan uważa, że popyt z podażą zrównoważyć można tylko poprzez podwyżkę ceny. Ale trawestując klasyka: „Produkcja głupcze!”. Produkcja w ilości zaspokajającej popyt. Kto Panu kupi rolkę papieru toaletowego za równowartość pęta kiełbasy?
Stefan Kisielewski mówił: „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!”.
4. Zgoda, ale to jakby trochę obok tematu.
Kto wystawia słabsze oceny musi się tłumaczyć dyrektorowi, rodzicom. Kto ma lepsze, ma więcej spokoju. Szczególnie oceny zachowania są windowane. Jedynka na koniec roku to efekt działań nauczycieli desperatów, szczególnie odpornych na dyrektora i rodziców, a nawet hejt środowiskowy.
@KC
Gdyby wiatraki nie były od Siemensa, to można je kupić?
@KC
A widzi Pan, jak panem łatwo manipulować?
Rok 2023, kwiecień: kto wtedy podejmował decyzje?
https://zielonagospodarka.pl/pge-i-orsted-wybraly-turbiny-siemens-gamesa-do-farmy-wiatrowej-na-baltyku-11874
Zupełnie jak z zielonym ładem czy gimnazjami.
@belferxxx
Co mu pokaże? To „w co Pan Pana majstra może w d…pę pocałować?”. Nic nie pokaże, bo CIA czuwa…
Duda powołał byłego rzeźnika praw dziecka, Pawlaka, na sędziego. Takiego w todze. Jeden wart drugiego,
1988 rok. Produkcja papieru toaletowego w Polsce: 7 rolek ROCZNIE na… GŁOWĘ :)) A @KC uważa, że to problem ceny. Za to jakość! Prima Ekstra Sort. Kto nie pamięta, ten życia nie zna. „Papier wartościowy” PRL-u.
Zaciekawil mnie wpis uzytkownika Plynna Rzeczywistosc na temat wynikow badania PISA 2022. Strona https://www.oecd.org/publication/pisa-2022-results/index
podaje, ze rzeczywiscie stopien bieglosci w matematyce Polskich nastolatkow (to chyba pietnastolatki) jest wiecej niz przyzwoity, przynajmniej na tle wynikow nastolatkow z innych krajow. Azjaci przoduja. W Europie, tylko Estonia ma lepsze wyniki niz Polska. Ciekawe jest tez porownanie tych „najgorszych” i tych „najlepszych”. Jesli chodzi o „najgorszych”, to Polska nie ma sie czego wstydzic. Jesli chodzi o tych „najlepszych”, to jest niezle ale chyba moze byc lepiej.
Problem z wiatrakami? Nie, że od niemieckiego Siemensa (upadającego). Tylko, że zepsute te wiatraki
@płynna
„Pan jest niemieckim agentem” 🙂 „Do Berlina, do Berlina” 🙂 To PZPR-owsko, PIS-ia mentalność. Tych ludzi nigdy do niczego Pan nie przekona. Bo są zadufani w SOBIE. I butni. Liga Mistrzów. Ekstraklasa to dla nich za mało.
@bois
1.Prymitywizmem rozumowania zadziwia mnie Pan , tak jak ten ‚nierozwiązywalny” wtedy problem papieru toaletowego. Import z paskarską ceną komercyjną czy nawet sprzedaż w Peweksie, to chyba nie jest coś obcego finansiście? Tak jak ustawa chroniąca konsumenta przed co najmniej lekkomyślnością pożyczkodawców; to banki nie wykazują należytej staranności, ale płacić ma za to konsument. W obydwu przypadkach zadziwia indolencja władzy. Takiego zawiązku Pan nie zrozumiał?
2.Ależ ma Pan prymitywne skojarzenia: pół Samsunga to ułamek 1/2, tak samo ćwiartka. Ale można oczywiście kojarzyć na poziomie Janusza. Przychody Toyoty za 2023 rok to 250 mld $, Samsunga za 2023 rok to 200 miliardów$ Panie „finansisto”. Asseco to 4 mld dolarów. Polski przemysł zbrojeniowy, PESA, Newag to akurat w większości „sieroty po PRL-u,” który ‚odziedziczył” je po jeszcze dawniejszych właścicielach. Tego Pan nie wiedział ?!Solarisa kupili za 300 mln Euro.Niech spróbują kupić Toyotę albo Samsunga. Zanim Pan coś obieca, proszę się zastanowić czy potrafi Pan to obliczyć: pomyłka finansisty o rząd wielkości to raczej powód do wstydu, nieprawdaż?
3.Czeska Skoda. Gdyby Pan był trochę bardziej oczytany, to wiedziałby Pan o tym, że Volkswagen wahał się pomiędzy Skodą a żerańskim FSO. Pańscy idole z „Solidarności” żądali zbyt wielkich łapówek. Na to samo skarżyli się inni kontrahenci.
5. W trakcie wakacji mam wakacje również od internetu. Panu najwidoczniej potrzebni są polemiści nie do dyskusji, ale do obrzucania się błotem. Pewnie Pan znajdzie chętnych.
Płynna rzeczywistość 19 CZERWCA 2024 8:32@KC
„A widzi Pan, jak panem łatwo manipulować?
Rok 2023, kwiecień: kto wtedy podejmował decyzje?
https://zielonagospodarka.pl/pge-i-orsted-wybraly-turbiny-siemens-gamesa-do-farmy-wiatrowej-na-baltyku-11874
Zupełnie jak z zielonym ładem czy gimnazjami.”
Kilka razy na blogu pisałem o tym, który podjął tą decyzję, że ma dwa pseudonimy operacyjne dla konfidenta w archiwach Stasi. Jak napisał Stanisław Lem:
„W tym kraju nikt nie czyta, jak czyta, to nic nie rozumie, a nawet jak coś rozumie to nic nie pamięta.” Kolejny raz odpowiada Pan temu portretowi.
Zielony Ład? Czyli od lidera do frajera? A jeżeli to będzie przyczyną rozpadu UE?
https://biznes.interia.pl/rolnictwo/news-co-dalej-z-zielonym-ladem-po-eurowyborach-stalismy-sie-lider,nId,7570072
Jak ja się czuję zmanipulowany!!! Chyba wyjadę odpocząć od Pańskich ostatnich wpisów.
@bois
50 lat wcześniej Sławoj Składkowski – minister i czynny lekarz po zapoznaniu się z warunkami higieniczno – sanitarnym i życia na polskiej wsi wydał nakaz budowania latryn zwanych potocznie slawojkami.
Poczytaj sobie o tym i wyciągnij wnioski.
@Płynna Rzeczywistość
A , jeszcze te wiatraki.
Myślę, że pamięta Pan jeszcze, nomen omen, „lex Kloska”? To tylko pół roku.
W 1990 roku układałem parkiet u pracownika takiej kancelarii, jaką prowadzi @bois. Skarżył się, jak jego szef go „wykolegował”. Jako pracownik tejże kancelarii pośredniczył we wręczeniu miliona marek (pół miliona $) nowej, takiej baaardzo indyferentnej władzy, za zakupienie pierwszego tomografu w Polsce. Kancelaria przejęła kontakty, a jego wylali. Ta firma produkuje dająca łapówki też była niemiecka i też, a jakże, produkuje rzeczone wiatraki. Tak się dzieje na całym świecie, ale przynajmniej można nie karmić się tego rodzaju złudzeniami: bywają lepsze. 🙂
@bois
1.Działalność gospodarczą prowadzę od 1987r. Nigdy nie byłem członkiem PZPR, ani jakiejkolwiek innej partii. Różnica między PiS a innymi partiami to dla mnie jedynie spór o skalę łajdactwa. Pisałem to już kilka razy na blogu, Odsyłam do cytatu z Lema.
2. On grywał w tej Lidze Mistrzów, a Pan jak widzę zielenieje z zawiści. I dobrze 🙂
Wiadomość z ostatniej chwili (wcześniejszy wpis)
Cyril Ramaphosa został ponownie zaprzysiężony na prezydenta Republiki Południowej Afryki. W Pretorii odbyła się uroczysta ceremonia z okazji jego powrotu.
https://www.youtube.com/watch?v=l-hC4qgJvUU
Jednakże wśród uroczystości znalazło się również ostrzeżenie. Mieszkańcy RPA mogą nie wybaczyć Ramaphosie i Partii Afrykańskiego Kongresu Narodowego, jeśli następcy Nelsona Mandeli zaczną znowu zawodzić.
Gospodarz się rozkręcił dzisiaj niepomiernie. Jego wpisy pojawiają się częściej niż moje klikanie.
@bois
19 czerwca 2024
19:56
„1988 rok. Produkcja papieru toaletowego w Polsce: 7 rolek ROCZNIE na… GŁOWĘ :)) A @KC uważa, że to problem ceny. Za to jakość! Prima Ekstra Sort. Kto nie pamięta, ten życia nie zna. „Papier wartościowy” PRL-u.”
W PRL-u zbrodniczy reżim musiał wiedzieć, że każdy polski patriota w konspiracji
własnego sroczyka podciera się „Trybyną Ludu” (żołnierze wyklęci podcierali się „Żołnierzem Wolności”). Papier toaletowy był więc produkowany tylko dla garstki zdrajców Narodu i Ojczyzny. Co daje tysiące rolek na głowę (hm?) zdrajcy. Tygodniowo!
@KC
„3.Czeska Skoda.”
Co wspólnego ma dzisiejsza Skoda z Pepikami? Przecież w Skodzie nawet papier toaletowy w sroczykach jest czysto aryjski! Nawet jeżeli Pepiki tam pracują, to przecie sam Pan Adolf H., który Czechów serdecznie nie cierpiał, nazywał ich „najlepszymi niemcami słowiańszczyzny”.
Debaty o Bliskim Wschodzie: trwają bez zmian, wbrew pozorom
W tym tygodniu zarówno los palestyńskich cywilów, jak i izraelskich zakładników w Strefie Gazy jest przedmiotem dyskusji, debat i ustaleń przy stołach negocjacyjnych od USA po Izrael i od Kataru po Egipt.
https://www.youtube.com/watch?v=jIKpuz1cjgM
Tymczasem w Nowym Jorku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła pierwszą rezolucję w sprawie zawieszenia broni od rozpoczęcia wojny w październiku.
@KC
Pan Panie Cywiński, nich już jedzie odpocząć do corocznej Szwancari, kroić arbuzy i bawić się w ułamki. W ciszy i spokoju, nikt nie będzie tego oceniać.